Vinice Bočky aneb Šobes z Němčiček

Leden, 14.01.2021 08:21

Možná se v budoucnosti dočkáme českého systému klasifikace vinic, v rámci kterého budou vypíchnuty i prestižní tuzemské Premier Cru. Jaké jsou ty nejzajímavější vinice v Česku? Ve spolupráci s tuzemskými vinaři a vinařskými spolky bych Vám rád některé z nich představil v novém seriálu. A na úvod vyrazíme do Modrých hor, v katastru obce Němčičky najdete výjimečnou vinici s názvem Bočky.

vinice-bocky-full - Copy

Název vinice: Bočky

Obec: Němčičky

Rozloha vinice: 18 ha

Nadmořská výška: 313 m n.m.

Orientace: jižní, jihojihovýchodní

Pěstované odrůdy: Frankovka, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Veltlínské zelené, Tramín červený, Sauvignon, Rulandské šedé, Rubinet

Vinařství: VÍNO J. STÁVEK, Richard Stávek, Pavel a Radim Stávkovi, Vinařství Procházka J.L.T., drobní pěstitelé

Nejlepší viniční trať v Němčičkách, jakýsi „němčičský šobes“, byla vysazena pod lesem a navazuje na několik biocenter místního významu a přírodní rezervaci Jesličky s pestrou faunou a flórou. Původní název této trati byl Špigle-Bočky. Špigle-Spiegel, německy zrcadlo dokazovalo to, že dříve se pod tratí nacházel rybník, ve kterém se vinice odrážely jako v zrcadle. Nejznámější vína z této vinice dnes určitě lahvují Jan Stávek a Richard Stávek. S oběma jsem již také měl v minulosti možnost do tohoto unikátního vinohradu nakouknout.

„První zmínka o vinařské obci Němčičky je z roku 1347, právě o odkupu části vinice v trati Bočkách. Vinice patřila různým klášterům, později movitějším měšťanům,“ vypichuje historický význam tohoto místa Jan Stávek. Výjimečná je vinice svým položením.

Je situována přesně naproti údolí, kterým se line obec Němčičky. Proto je i pod jakousi „kontrolou“ místních občanů. Na nejvyšším místě posazený les pomáhá udržovat vláhu a chrání místo proti severnímu větru. Jinak do trati naráží spíše teplé větry vanoucí z jihu. Nejedná se o monokulturní výsadbu, ale spíše o jednotlivé malé viniční parcely. Strmý kopec to nedovoluje jinak. Přítomnost občasných ovocných stromů a planých keřů zvyšuje diverzifikaci nejen flóry, ale také fauny. Ta je zde bohatá proto, protože v sousedství trati Bočky se nachází hned několik přírodních rezervací.

Kromě zalesněné severní strany je z ostatních světových stran vinice nakloněna celodennímu slunci. Půda je hlinitopísčitá, lehčí, záhřevná, s občasnými výskyty pískovce. „Vína z této vinice dosahují průměrně o 1,5 až 2 °NM cukernatosti více než v jiných viničních tratích v Němčičkách. Trať je předurčená k pěstování modrých odrůd, které dosahují jak už zmíněných výborných cukernatostí, ale také dostatečné polyfenolické zralosti,“ vysvětluje Jan Stávek. Vína z této trati pak mají hloubku, zvláště pokud pochází ze starých keřů.

Pokud pojedete do Němčiček, tuto vinici si rozhodně nenechte ujít, stejně jako zajímavá vína z ní. Tady jsou mé tipy:

Rosé Bočky 2017 VOC Modré hory, Víno J. Stávek, 12,5 %   Hodnocení: 87/100

Růžové víno intenzivnější barvy, delší macerace hroznů Svatovavřineckého. Staré keře. Prakticky úplně suché, ani ne gram zbytkového cukru. Vůně je středně intenzivní s tóny zralých třešní, malin nebo červeného rybízu, nechybí květinové tóny, jemná kořenitost. Rosé Bočky se stylem blíží spíše lehčímu čevenému než klasickému růžovému z Moravy. Víno je středně plné, s tóny zahradního ovoce, zavařenin, s dobrou koncentrací chuti, osvěžující kyselinou. Dochuť je příjemná, delší, jemně minerálně slaná. Ne úplně typické růžové, víno příjemně nazrálo, má potenciál oslovit náročnějšího pijáka. Vypít teď, dále nearchivovat.

Špigle-Bočky 2016, Richard Stávek, 12,5 %    Hodnocení: 89/100

Zářivě oranžové víno, nefiltrované. Víno ze směsných výsadeb, kde by neměly chybět odrůdy Ryzlink vlašský, Veltlínské červené rané, Veltlínské zelené, Neuburské, Ryzlink rýnský, Muller Thurgau nebo Muškát moravský. Delší macerace hroznů, zrání v akátových sudech necelý rok.  Ve vůni se objevují tóny připomínající bílou broskev, pomeranč, exotické ovoce, sušené květy nebo med. Jeden by při pohledu do sklenice čekal divočinu, ale v chuti je víno krásně sladěné, vyvážené a delikátní. Tóny peckového ovoce, zeleného čaje, oříšku, se doplňují se střední kyselinou a jemným tříslem. Dochuť je delší, ovocně kořenitá, nepostrádá minerální slanost. V tomto případě bych se nebál víno ještě podržet v archivu. Peckoš!

email.seznam.cz

Moravavinice

Okomentovat:

*

Loading...