Vinaři a seriál Vinařův rok

Prosinec, 21.12.2011 08:37

Vpondělí jsem tu představil nový seriál Vinařův rok, který bude vprůběhu příštího kalendářního roku mapovat práci tuzemských vinařů. Vrámci pravidelných příspěvků nakouknete do kuchyně celkem osmi tuzemských vinařství. Která to tedy jsou a kdo je bude reprezentovat? Pojďme si je krátce představit..


Vinařství Gotberg

– Mikulovská podoblastV roce 2003 se na vinařské mapě jižní Moravy objevilo nové jméno – vinařství Gotberg. Bylo založeno v obci Popice nedaleko Hustopečí. Jeho moderní sídlo se pyšní titulem Nejlepší průmyslová stavba Jihomoravského kraje roku 2009. Bylo postaveno na zdejším kopci, odkud je nádherný výhled nejen na 43 hektarů vinic, na kterých vinařství hospodaří, ale především na nedaleká Novomlýnská jezera a dominantu zdejšího kraje Pálavu.Vinařství vsadilo na odrůdy, kterým se ve zdejší lokalitě dobře daří. Jedná se o odrůdy Pálava, Tramín červený, Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Rulandské šedé, Chardonnay, Sauvignon, Sylvánské zelené, Rulandské modré, Merlot a Frankovka. Prvním ročníkem vín uvedeným na trh byl ročník 2009. Vína tohoto ročníku bodovala jak na prestižních přehlídkách České republiky, tak především na mezinárodních soutěžích v Izraeli, Itálii, v Paříži, Londýně, Bruselu a dalších věhlasných místech. Celkem v prvním roce své existence získala vína z Gotbergu pětadvacet ocenění.Velký důraz klade vinařství Gotberg na vypěstování a šetrné zpracování kvalitní suroviny. V roce 2007 společnost vstoupila do programu ekologického zemědělství, což znamená, že při ošetřování vína nepoužívá žádné chemické, ale pouze biologické prostředky. Podílí se na společném česko-rakouském projektu ECOWIN – ochrana přírody ekologizací vinohradnictví.Vrámci seriálu Vinařův rok bude Gotberg zastupovat ředitel firmy, pan Michal Mlejnek.

Reisten

– Mikulovská podoblastVinařství Reisten vlastní výjimečné vinice ve třech vinařských obcích, o celkové rozloze více než 29 hektarů. Trať „Nad Nesytem“ vSedleci, leží na vrcholu jihovýchodní stráně, nad největším moravským rybníkem Nesyt, ve kterém se zrcadlí vznešený valtický zámek a Kolonáda na Homoli na vrchu kopce Reistenberg, zjehož jména je odvozen název vinařství. Trať „Valtická“ leží na úpatí Svatého kopečku, vévodícímu pohledu na Mikulov.Vína uvádí Reisten na trh ve dvou liniích, Classic a Maidenburg.Základní informaci platící pro linii Classik je skutečnost, že vína této řady jsou pouze přívlastková a vždy suchá. Řada MAIDENBURG je také pouze přívlastková vína srůzným obsahem cukru, který je vždy vybalancovaný vysokým extraktem, mineralitou a kyselinou. Vína MAIDNBURG se hodí kdlouhodobé archivaci a jsou celkově mohutnější a uhlazenější, než výrazně odrůdová vína řady Classic.Přidat popisekVína zvinařství REISTEN získávají pravidelně ocenění na nejprestižnějších světových výstavách – např. Decanter World Wine Awards, Vinalies Internationales Paris, AWC Viena, San Francisco International Wine Competition, atd.Spolupráce na seriálu Vinařův rok se vReistenu ujal obchodní manažer vinařství – PhDr. Martin Procházka.

Vinařství Volařík

– Mikulovská podoblastVinařství Volařík vstoupilo na český trh vroce 2007, třebaže kořeny vinohradnické tradice rodiny Volaříkovy sahají až do roku 1945. Vsoučasné době vinařství obhospodařuje 70 ha vinic Mikulovské vinařské podoblasti vpolohách, které výrazně ovlivňují charakter hroznů a znich vyráběných vín. Mezi nejprestižnější polohy patří terroirové viniční tratě Železná, Kotelná, Purmice, Ořechová hora, Zimní vrch, Věstoňsko. Vinice jsou obhospodařovány vintegrované produkci a hrozno je šetrně zpracováváno při použití nejmodernějších technologií. Vinařství Volařík se specializuje na bílá přívlastková vína, zejména Ryzlink vlašský. Mezi další pěstované odrůdy patří např. Ryzlink rýnský, Sauvignon, Pálava, Veltlínské červené rané, Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay, Tramín červený, Svatovavřinecké.Vína zVinařství Volařík byla oceněna na mnoha českých i mezinárodních soutěžích. Vroce 2011 se vinařství podařilo získat ocenění Champion Valtických vinných trhů, usedlo na trůn vsoutěži Král vín a přebralo pohár pro Vinaře roku 2011.A sám Vinař roku 2011, tedy pan Ing. Miroslav Volařík, bude reprezentovat svou firmu v projektu Vinařův rok.Vinařství Dva duby – Znojemská podoblastVinařství Dva duby je malé rodinné vinařství zDolních Kounic. Aktuálně hospodaří na 2 hektarech vinohradů. Hlavními bílými pěstovanými odrůdami jsou Večerka a Sauvignon a červenými Svatovavřinecké a Frankovka. Ktěmto se časem přidá Neuburské a Pinot Noir.Vinohrady jsou ošetřovány bez aplikace systémové chemie, bez herbicidů a bez mědi. Kochraně révy se používá pouze síra, biodynamické preparáty (roháček a křemenáček), výluhy zbylin, pekařské droždí a domácí kozí mléko. Veškerá produkce vína je lahvována. Vína jsou „vyráběna“ bez aditiv, pouze sminimálním přídavkem síry před lahvováním. Vše je podřízeno jedinému – přenést zjedinečného terroiru kounických vinohradů vše do každé lahve a dát všem vínům možnost dlouholeté archivace.

Čtenářům blogu Podkorkem.net dobře známý vinař a vínomil Jiří Šebela zvinařství Dva duby, nemohl vnovém projektu chybět. Vinařství Kosík – Slovácká podoblastVinařství hospodaří na 15,6 ha vinohradů v Tvrdonicích v trati Nové vinohrady a v sousedním Týnci v trati Stará hora. O vinohrady se stará Cyril Kosík. Zhruba pětina surovin pochází z nákupu od vinohradníků z Hrušek a Tvrdonic. Odrůdová skladba je založena na odrůdách Müller-Thurgau, Muškát moravský, Frankovka, Rulandské šedé, Chardonnay, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Tramín červený, Veltlínské zelené, Cabernet Moravia, Modrý Portugal, Rulandské modré a Zweigeltrebe. Pod vedením sklepmistra Pavla Buriánka vznikají ve sklepě partie v průměrném počtu kolem 4000 lahví. Vinařství založilo svou strategii na stabilní kvalitě ovlivněné prací ve vinohradu a na příznivých cenách a dosáhlo již mnoha výrazných úspěchů na domácí i mezinárodní vinařské scéně.Vrámci seriálu Vinařův rok bude vinařství reprezentovat jeho majitel, pan Pavel Kosík

.

Vinařství Šamšula

– Velkopavlovická podoblastButikové vinařství, které celou svou produkci lahvuje, se specializuje na výrobu limitovaných partií přívlastkových, převážně bílých, vín exkluzivní kvality pocházejících zredukovaných sklizní hroznů většinou zvlastních vinic. Hlavní důraz je kladen na přípravu suchých vín, jež vynikají jemností a čistotou chutě. Vlajkovou lodí vinařství je odrůda Chardonnay.„Vinařství je pro nás posláním a každodenní výzvou, věnujeme se mu splným nasazením a jen ty nejlepší hrozny, které nám příroda dovolí sklidit přetváříme ve víno, se kterým se zákazníkům dostává do rukou ztělesněná práce ve vinici a sklepě. Vychutnejte si vzácný okamžik souznění svinařem, vinicí a vinařskou tradicí Čejkovic,“ říká majitel vinařství, pan Jakub Šamšula, který přislíbil svou účast vseriálu Vinařův rok.

Mělnické vinařství Kraus

– Mělnická podoblastRodinné vinařství se sídlem v Mělníku založené v roce 1990 jako součást podniku zaměřeného na produkci révových sazenic. Současná plocha vinic je 16 hektarů, roční produkce zhruba 60000 lahvíZásadním rokem pro rozšiřování ploch vinic byl rok 2004, kdy bylo vysazeno 8 ha kvalitních odrůd v tradiční trati Klamovka. Dnes je celková plocha vinic 16 ha a každoročně přibývá 1 – 3 ha nových vinic. Pěstované odrůdy jsou Pinot gris, Ryzlink rýnský, Hibernal, Chardonnay, Muller Thurgau a Pinot blanc. Z modrých odrůd jsou zastoupeny Pinot noir, Dornfelder a Modrý Portugal. První lahvová vína vinařství uvedlo na trh koncem roku 2003. Při produkci vína se klade velký význam na terroir (kombinace záhřevných půd s vyšším obsahem vápna, trati s příznivým mikroklimatem a vybranými odrůdami révy). U bílých vín charakteristická svěžest, senzorická čistota a primární ovocitost. U červených vín pak harmonický projev a jemnost. Vinařství profilují odrůdy Ryzlink rýnský, produkovaný v suché a polosladké variantě a odrůdové víno Hibernal. Z červených vín pak odrůdová vína Pinot noir a Dornfelder. Zajímavé je bílé cuvée Enotrion, které vzniká ze tří odrůd burgundské rodiny. Pro uzavírání bílých vín jsou používány výhradně šroubové uzávěry. Důvodem je uchování svěží aromaticky vín.Spolupráce na seriálu Vinařův rok se ujal enolog vinařství – Karel Hejduk.

Lobkowicz vinařství Mělník

– Mělnická podoblastLobkowicz vinařství Mělník je výrobcem jakostního vína z vlastních hroznů. Podnik navazuje na staletou tradici vinařství na Mělníku a je se 45 ha vinic největším producentem ve městě.Bílá vína zprodukce vinařství jsou svěží, reduktivní, lehčí s čistou aromatikou ovoce a květů. Červená vína mají odrůdový charakter, dostatečnou barevnost a nízkou hladinu kyselin. Nejkvalitnější červená vína zrají mnoho měsíců v sudech barrique, aby vynikl jejich charakter a mohla se optimálně zformovat.Vrámci seriálu Vinařův rok bude vinařství zastupovat technolog, pan Robert Žára.

Okomentovat:

*

Loading...