VÍNA TÝDNE

Květen, 1.05.2011 07:35

Každou neděli zde naleznete tipy na vína, která by neměla uniknout pozornosti vašich chuťových pohárků. Šampiony, kteří zvítězili vněkterém ze soutěžních klání, či uhranuli degustátory vrámci slepých ochutnávek. Bílé a červené týdne si dovolím doprovoditžolíkem z médomácí vinotéky. Vínem, které mi v posledních dnech udělalonejvětší radost.


Bílé týdne

Pálava 2009

Vinařství Gotberg,Popice

Proč ochutnat: O víkendu 16. a 17. dubna proběhl ve vinařských obcích v okolí Pavlovatřetí ročník Festivalu otevřených sklepů. Dva týdny před festivalem bylo vyprodáno všech 1650 vstupenek. Své sklepy otevřelo návštěvníkům 28 vinařství, jejichž vína se také utkala o pomyslného šampiona festivalu. Hlas z lidu zvolil Pálavu 2009 výběr z hroznů, od nového vinařství Gotberg.

Charakteristika vína:

Pálavu považují na Gotbergu za svou vlajkovou loď. Výběr zhroznů 2009 nabízí svěží vůní lučních květin, fialek a medové plástve, korespondující s mohutnou plnou chutí a zlatavě žlutou barvou.

Přívlastek:

výběr z hroznůObjem: 0,75l

Alkohol:

12,5 %

Obsah cukru:

polosladké Cena: 265 Kč Kde ho koupit: http://www.gotberg.cz/, www.winelink.cz

Vinařství:

VinařstvíGotberg bylo založeno teprve v roce 2003. Svá vína zpracovává v duchu ekologického zemědělství. Na jílovito-sprašových půdáchobhospodařuje 40 hektarů mladých vinic, v jedinečných vinařských tratích Svidrunk, Sonberk a Panenský kopec. Díky unikátní moderníarchitektuře vinařství se Gotberg brzy stane poutním místem milovníků vína.

Růžové týdne

Frankovka rosé 2010

Vinařství Horák,Vrbice

Proč ochutnat: Tato Frankovka rosé zvítězila na mezinárodní soutěžní přehlídce mladých vín Vinum Juvenale 2010, když porazila 541 vzorků z Moravy, Čech a Slovenska. Soutěž Vinum Juvenale v Brně patří k největším tuzemským vinařským akcím, letos se konala již pojedenácté.Vinařství Horák navíc převzalo oceněníza nejlépe hodnocenou kolekci vín.

Charakteristika vína:

Barva vína je jiskrná, lososově růžová až světle jahodová. Vůně je čistá, intenzivní a jemná s výraznými ovocnými tóny. Jsou patrné lesní jahody, jarní květy, malinový jogurt, ale také buket bobulového ovoce. V chuti je víno jemné, svěží s mimořádně sladěným zbytkovým cukrem a kyselinkou. Lesní ovoce , zejména maliny a jahody najdeme také v chuti.

Kombinace sjídlem:

Ryby, zeleninové saláty.

Přívlastek:

pozdní sběr Objem: 0,75l

Alkohol:

12,5 %Obsah cukru: polosuché

Cena:

198 Kč

Kde ho koupit: http://www.ano-vino.cz/

Vinařství:

Malé rodinné vinařství se nachází v malebné vinařské obci Vrbice, podoblast Velkopalovická a jehoroční produkceje 40 000 lahví. O provoz firmy se stará Leoš Horák s celou svou rodinou. Vinohrady, jejichž stáří je 10 až 35 let, se nachází na dvou viničních tratích v okolí Vrbice. Vinařství zpracovává vína zdevíti bílých aosmi červených odrůd.

Žolík

Tautavel 2005 AOC

Gerard Bertrand, Languedoc

Charakteristika vína: Výborné francouzské červené za slušnou cenu.Šťavnatáchuť černého rybízu, kouřea jemného koření. Jedná se o směs odrůd Syrah – Mourvèdre – Carignan – Grenache. V časopise Víno&Styl získal Tautavel 93 bodů a stal se takvítězem testu vín z Languedocu.

Přívlastek:

Objem:

0,75lAlkohol: 14,5 %

Obsah cukru:

Cena: 330

Kde ho koupit: www.kupmeto.cz

1 komentář:

Anonymous

1. May 2011 17:21

Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

Okomentovat:

*

Loading...