VÍNA TÝDNE

Květen, 22.05.2011 09:20

Každou neděli zde naleznete tipy na vína, která by neměla uniknout pozornosti vašich chuťových pohárků. Šampiony, kteří zvítězili vněkterém ze soutěžních klání, či uhranuli degustátory vrámci slepých ochutnávek. Bílé a červené týdne si dovolím doprovodit žolíkem z médomácí vinotéky. Vínem, které mi v posledních dnech udělalonejvětší radost.


Bílé týdne

Chardonnay 2007

Vinařství Josef Valihrach,Krumvíř

Proč ochutnat: Jako první tuzemské vínozískalo toto Chardonnay velkou zlatou medaili na jedné znejprestižnějších vinařských soutěží Concours Mondial de Bruxelles. Soutěž se konala poprvé v roce 1994 vBrugách, v následujících letech se hodnocení konalo v Bruselu a dalších městech Belgie. V roce 2006 organizátoři rozhodli ještě více posílit její mezinárodní charakter a přesunuli hodnocení z Belgie do významných evropských měst. Začalo se v Lisabonu, následoval Maastricht, Bordeaux, Valencie, vloni Palermo a letos Lucemburk. Letošního ročníku Concours Mondial de Bruxelles se celkem zúčastnilo neuvěřitelných 7 386 vzorků z 49 zemí.

Charakteristika vína:

Sladké bílé víno, v chuti medové tóny, rozinky, pomerančová kůra.Přívlastek: výběr z hroznů

Objem:

0,375l

Alkohol:

12,5 %

Obsah cukru:

sladké

Cena:

449 Kč Kde ho koupit:

www.ceskyarchivvin.cz

www.vino-klub.cz

Vinařství:

Josef Valihrach se narodil a celý život žije v Krumvíři, lásku k vínu zdědil po svémotci a hned jakmile to bylo možné, začal se vinařině věnovat naplno. Své první víno vyrobil ve čtrnácti letech, a tak nepřekvapí, že hned v roce 1990 vzniká firma Vinařství Josef Valihrach.Vinařství se specializuje jako jedno zmála tuzemských nejen na mladá vína, ale také na starší ročníky vín.V produkciJosefa Valihracha najdete vínabariková, ledová a posledních pár let také cuvée nebo zatím nezatříděné odrůdy jako je Cabernet Franc. Na Moravě patří vinařství ktomu nejlepšímu, Josef Valihrach je mimo jiné dvojnásobným držitelem ocenění Vinař roku České republiky.

Červené týdne

Dornfelder 2010

Víno Hruška,Blatnička

Proč ochutnat: Víno získalo zlatou medaili na Mikulovských vinných trzích. Vrámci letošního třetího ročníku soutěže degustátoři hodnotili 21. května 457 vzorků vín od sto čtyřiceti malých i středních vinařů.

Charakteristika vína:

Barva vína je inkoustově tmavá, hustá a sytá. Ve vůni lze nalézt višně v čokoládě, koření a jemnou kávu. Bohatá ovocná chuť s jemnými taniny připomínající povidla. Přívlastek: pozdní sběrObjem: 0,75lAlkohol: 12 %Obsah cukru: suché

Cena:

184 Kč

Kde ho koupit: http://www.vinokterechutna.cz/

Vinařství:

Víno Hruška je mladé vinařství založené teprve vroce 2007. Sídlí v obci Blatnička ve vinařské podoblasti Slovácké a obhospodařuje 14 ha vinic. Ačkoliv byla společnost založenapřed pár lety, rodina Hruškových se vínům věnuje již po 8 generací.

Žolík

Muškát moravský 2010

Vinařství Kosík, Tvrdonice

Charakteristika vína: Výborné víno svýraznou muškátovou vůní a osvěžující kyselinkou. Určitě zachutná i těm, kdo nejsou skalními fanoušky této aromatické odrůdy. Jen tak dál Kosíku!

Přívlastek:

moravské zemské víno

Objem:

0,75lAlkohol: 12,5 %

Obsah cukru:

suché Cena: 160 Kde ho koupit:http://www.vinoteka-vedvore.cz/

Okomentovat:

*

Loading...