Vína roku 2016

Leden, 4.01.2017 06:44

Jsem zvědav, co všechno mi do skleničky přinese letošní rok. Za rok 2016 si není nač stěžovat, podle mých hrubých záznamů zhruba 1100 vzorečků, rozuměj kopa skvělých vín, spousta zážitků, nových dojmů a pojmů… Než se pustíme vstříc novým obzorům, dovolím si malé ohlédnutí. Taková moderní variace na téma „12 měsíčků“. Za každý měsíc uplynulého roku vypíchnu jedno víno, které mne tehdy vysloveně potěšilo. Berte to jako inspiraci pro své letošní vínotoulky.

korky

Říká se „v lednu voda – věčná škoda“ a tímto motem jsem se v loňském roce snad i řídil. Ochutnal jsem několik příjemných Carmenére, strávil příjemný den na Galadegustaci Prague Wine Trophy nebo si vychutnal delikátní trio vín od rakouského vinařství Nikolaihof. A právě jejich Neuburské bych označil za víno měsíce ledna.

Neuburger 2012, Nikolaihof, 12,5 % Hodnocení: 91/100

Středně výrazná barva odstínu bílého zlata, vůně charakterem krémově-kořenitá. Kombinuje zralé citrusy, zelené jablka, hrušku, květiny nebo včelí vosk. Chuť je totálně delikátní, elegantní, jemná, s meruňkovými tóny a lehkou medovostí v závěru. Tohle se prostě neomrzí, harmonie, klid, vyšší dívčí neuburková.

Orientační cena: 550 Kč (Veltlin.cz)

nikolaihof

Únor bílý – pole sílí. Ne, že bych nechtěl zemědělcům dopřát, ale sám jsem si dopřál i nějaké to skvělé červené. Jako by mne to v únoru táhlo do teplých krajů a z Marks & Spencer jsem vyzkoušel vína z Indie, Libanonu nebo Turecka. Užil jsem si také skvělý víkend v Bratislavě, ale co se vín týče, nej byla asi degustace s Joëlle Marty Javelle z vinařství Château de Saint Cosme. Víno měsíce? Z prezentovaných vín mne nadchlo krémové a elegantní Condrieu 2013, plné tropického ovce, broskve, s dlouhou příjemnou dochutí nebo doslova delikátní, totálně minerální a zároveň noblesní Côte-Rôtie 2011.

Březen – na Prowein vlezem. Vybrat z tohoto velkého festivalu vína jednu položku asi zpětně nedokážu. Bylo toho opravdu mnoho. Jako první tuzemské médium jsem také v březnu stihl přinést rozhovor s první českou Master of Wine Lenkou Sedláčkovou. Hodně příjemným březnovým překvapením ale pro mne byla portugalská vína, která jsem pořídil pro speciální tématický článek.

Vale da Mata 2010, Herdade do Rocim, Lisboa, 13 % Hodnocení: 90/100

V tomto případě se jedná o směs odrůd Touriga Nacional, Aragonez a Syrah. Větší část 70 % vína zrála ve francouzských dubových sudech, zbytek v nerezu, nefiltrováno. Víno má středně výraznou rubínovou barvu, vyšší viskozitu. Voní svůdně, rafinovaně, po tmavých třešních, malinách, fialce, s jemnou stopou tabáku. Chuť je osobitá, noblesní, „pinotová“. Lehce svíravé tříslo, vyšší kyselina, tóny zralého ovoce (maliny, borůvky, tmavé třešně), koncentrované, s dlouhou dochutí.

Orientační cena: 270 Kč (Cerfis Wines)

portugalsko

Jaký duben – takový říjen. A duben byl dobrý! Duben to byl veletrh Vinitaly, to byla návštěva Nikiho Mosera, ale také degustace Jakuba Nováka v Bokovce. V dubnu jsem se také dozvěděl, že jsem úspěšně složil obávaný Unit 3 na WSET Diploma. Co se ale vína týče, vrcholem určitě byla degustace Supertoskánských vín, ze které mi nakonec jako nejlepší vypadla úchvatná „Sassi“.

Sassicaia 1998, San Guido Hodnocení: 96/100

Jak jinak opět Cabernet Sauvignon (76 %), s příměsí Merlotu (18 %) a Cabernetu Franc (6 %), zrálo 16 měsíců v dubových sudech. Absolutní extáze, pro mne osobně vrchol degustace, slovy těžko popsatelný zážitek. Na nose sexy, dráždivé a svůdné aroma, ve kterém nechybí listy černého rybízu, ostružiny, pepř, tymián, lehká nakouřenost, káva… rafinované nikoliv vulgární. V ústech doslova opulentní, čisté, neuvěřitelné v jemných detailech. Rozplývá se na jazyku. Krásně otevřené, vyvolávající „wow efekt“, rozhodně s dalším potenciálem.

sassicaia

V máji vlhko, chladno – bude vína na dno. V květnu jsem koštoval třeba moravské veltlíny, něco málo z Nového Zélandu, poslechl si Petra Kočaříka (zakoupený Pinot vypil nedávno o Štědrý den), užil si festival naturálních vín na Karlově námestí a také si vychutnal červená vína z Vacqueyras.

Vacqueyras 2012 Des Vieilles Vignes, Vignerons de Caractere, 14% Hodnocení: 89/100

Lahůdka z 50letých vinohradů, ve složení 70 % Grenache a 30 % Syrah. Barva ve skleničce je tmavá hutná, téměř nepropustná. Krásně koncentrovaná, ale nikoliv křiklavá vůně černých třešní, černého rybízu nebo borůvek. Nechybí kořenitost připomínající hřebíček. Noblesní v ústech, i když stále mladé. Černé ovoce, v džemové konzistenci, lékořice, fialka, v dochuti lehce máznutá povidla. Pěkná kyselina, delikátní tříslo, prostě fajn struktura i délka.

Orientační cena: 620 Kč (rhona.cz)

Červnové večerní hřmění – Barbery a Nebbiola nadělení. Červen byl tak trochu ve znamení italských vín, galadegustace Gran Gala del Vino od Chovana, ve zvláštním příspěvku jsem se věnoval vínům odrůdy Nebbiolo.

Barbaresco 2012 Bric Balin, Moccagatta, 14,5 % Hodnocení: 90/100

Víno pochází z rodinného vinařství založeného v roce 1952, kromě Nebbiola mají ve vinohradech vysazeno i Dolcetto, Barberu a Chardonnay. Barva je výraznější rubínová, ve vůni působí trochu divoce a exoticky, s tmavými ovocnýchi tóny, nádechem exotických květin, chvílemi lehce připomíná lak na nehty, to vše nakopnuté výrazným dubem. V ústech pak kompaktní, robustní a plné. Zaplní bez problémů celá ústa a nabízí tóny černých třešní, zemitosti, hřebíčku, vanilky nebo kávy espresso. Příjemná a dlouhá dochuť. Tohle víno asi nebude nejelegantnější Barbaresco, které v životě vypijete, ale ze skleničky vám zmizí nebezpečně rychle.

moccagatta

Když v červenci slunce peče – růžové poteče. Ano, růžové teklo už během června. A v červenci pak také svěží vína od Herberta Zillingera, ale když zapadlo slunko nad Lipnem, vhod přišla i červená vína z Vinárstva Magula.

Frankovka modrá 2011, Vinárstvo Magula, 13,3 % Hodnocení: 90/100

Před nalahvováním tahle Frankovka strávila 18 měsíců v nových dubových sudech. Krásně vyzrálé víno, se svůdným sexy aroma, které připomíná ostružiny, sušené švestky, černé třesně, ale také lékořici nebo jemnou stopu tabáku. Nenápadné, ale nesmírně bohaté v detailu. V chuti je krásně zakulacené, s delikátní kořenitostí, zralým tmavým ovocem a náznakem čokolády. Krásně integrované taniny, kyselina, která přesně pasuje k celkovému charakteru vína. To působí nesmírně kompaktně, sametově, s dlouhým a harmonickým projevem. Delikátní záležitost.

magula

Půlnoční větry v srpnu přinášejí stálé počasí… Ehm, to bych si dovolil radši nekomentovat. Každopádně srpen to byl úžasný roadtrip na Moravě, ale také skvělá přehlídka rakouských vín odrůdy Veltlínské zelené. V testu, který jsem na blogu dělal,  vyhrálo toto noblesní víno.

Grüner Veltliner 2013 Maximum, Weingut Hiedler, 14 %           Hodnocení: 91/100

Minimální zásahy, nefiltrováno, nečiřeno, spontánní fermentace, malolaktická fermentace, rok zrání v akátových sudech. Víno má výraznější zlatavou barvu, vyšší viskozitu. Vůně je komplexní, bohatá, s tóny zralých citrusů, meruněk, s výraznou medovou linkou, bylinkami a jemných křísnutím kamene. V chuti se krásně spojuje komplexnost, šťavnatost a elegance. Víno je lahodné, doslova se rozplývá na jazyku, svádí k filozofickému rozjímání a je dlouhé jak Jiří Zídek ve výskoku. Parádní víno s velkým charakterem.

Orientační cena: 790 Kč (Pro-víno)

hiedler

Teplé září – dobře se ovoci i vínu daří. Už si nepamatuju, jak s ovocem, ale s vínem se mi celkem dařilo. Pokračoval jsem v jízdě na rakouské vlně – tentokrát Blaufränkisch, ale vychutnal si i několik vín mého oblíbeného Montefalca Sagrantina.

Montefalco Sagrantino 2009, Antonelli, 15 %          Hodnocení: 92/100

Víno tmavší rubínové barvy s širším okrajem, krásně slzí, s dobrou viskozitou. Vůně je pronikavá, se zřetelným charakterem delšího zrání, s tóny zralých třešní, sušených švestek, rybízu, zemitostí a jemnou stopou kůže. Chuť je dle očekávání robustní, plná, s vyšší kyselinou a krásně integrovanými tříslovinami. Na jazyku se objevují příjemné tóny lehce kyselých třešní, maliny nebo červený rybíz. V dlouhé dochuti pak vyniká jemná kořenitost v kombinaci s odeznívajícím ovocem. Vyvážené a delikátní víno, v tuto chvíli vhodné do archivu, stejně jako do skleničky.

Orientační cena: 902 Kč (Chovan)

montefalco

Září víno vaří, říjen víno pijem. V říjnu jsem ochutnal určitě nejlepší Trebbiano v životě (Trebbiano d’Abruzzo 2012 od vinařství Valentini), mladá vína Iliase nebo něco málo ze St-Estèphe. Degustací měsíce ale byla Bordeaux vína v podání Domaine R&W.

Château La Pointe 2009,  Pomerol         Hodnocení: 93/100

Přesouváme se na pravý břeh, tedy do království odrůdy Merlot, v tomto případě v zastoupení 85 % v kombinaci s odrůdou Cabernet Franc (15 %). U tohoto vína nebudete ani na okamžik pochybovat, že to co máte ve skleničce je řečí Jiřího X Doležala tzv. kvalitní matroš. Krásně otevřené, voňavé, nechybí černý rybíz, švestky, tmavé třešně, růže nebo nasládlé povidlové tóny. Neskutečně plné v ústech, dá se doslova kousat, energické, s tóny tmavého ovoce. Sametové a opojné, s dlouhatánskou dochutí, kde ovoce doplňuje jemná stopa kůže.

Orientační cena: 1480 Kč (Domaine R&W)

pomerol

Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři. Zřejmě neryl a nerejpal, alespoň u nás byl o svátky klid. Během listopadu jsem na blogu žil dozvuky úchvatného výletu do Piemontu. Svělých vín jsme ochutnali desítky, pro mne osobně velmi příjemným překvapením byla produkce naturálního vinaře Ferdinanda Principiana, který servíruje totální eleganci, noblesu, zároveň návykově osobitá vína. Na vrcholu produkce stojí Barolo Boscaretto z výše položené vinice vysazené roku 1967, hrozny se šlapají bosýma nohama. Ochutnali jsme ročník 2011 a 2009, který zrál čtyři roky ve velkém sudu a tři roky na lahvi. Víno má neskutečně bohaté aroma na nose, s tóny červených peckovin, fialek, lékořice, v ústech doslova opulentní a krásně vyvážené.

ferdinando

A úplný závěr roku? Je-li v prosinci Mléčná dráha jasně a zřetelně viděti, bude rok budoucí úrodný; je-li však částečně viditelná, nebude mnoho obilí a vína. Nejsem si jistý, jak to s tou Mléčnou dráhou bylo, každopádně vám od srdce všem přeji co nejvíce obilí….. jo a taky toho vína.

Latour-Giraud Meursault 1er Cru Genevriéres 2014          Hodnocení: 94/100

Na nose není víno nějak spektakulárně ohromující, působí čistým trochu až zakřiknutým dojmem. I tak ale ve vůni najdete jemné ovocné tóny, které připomínají meruňku, broskev nebo příjemné tóny bylinek a květů. V chuti je z tohoto vína cítit neuvěřitelná síla, energie, obrazně řečeno mustang spoutaný v řetězech. Víno má pěknou strukturu, je rafinované, má moc pěkně integrovaný sud. Jednoznačně zatím neukázalo svůj maximální potenciál, v horizontu nějakých pěti až sedmi let bude úžasné.

Orientační cena: 2005 Kč (Premier Wines & Spirits)

Loading...