Když jsem letos v srpnu navštívil pavlovské vinařství Nepraš & Co, ochutnávali jsme mladá vína ročníku 2015 ještě nestočená z velkých 2500 litrových sudů. Teď už jsou bílá vína na lahvi, takže je lze ochutnat i bez návštěvy historického sklepa vinařství. Navíc vína dostala novou slušivou a nepřehlédnutelnou etiketu z dílny studia Aleše Najbrta.
Dominantou etiket řady vín Maidenstein se stal lehce prohnutý mamutí kel, místní archeologický nález, na kterém je vyobrazena prehistorická mapa okolí dnešního Pavlova. Stáří této pravěké mapy vědci odhadují na cca 25 000 let. Je tedy pravděpodobně o pár tisíc let mladší, než nejslavnější místní nález – slavná Věstonická venuše. Nejen vínem je člověk živ, takže pokud se zajímáte i o historii, doporučuji navštívit architektonicky velmi povedený Archeopark Pavlov. Ale zpět k vinařství Nepraš & Co a jeho novým etiketám. Pro někoho to možná bude moc velká moderna, ale mně se líbí, jsou jednoduše originální a mají příběh. Stylem bych je na první dobrou zařadil spíše někam na Nový Zéland nebo do Jihoafrické republiky. Jejich provedení je elegantní a bezpochyby také efektní, troufnu si říci, že jednoznačně vystoupí z nekonečné řady flašek vyskládaných v regálu sebedelší vinotéky.
Proč vlastně Maidenstein a nikoliv „Dívčí kámen“? Proč jsou názvy viničních tratí uvedeny na přední etiketě v německém jazyce? Ve vinařství to vysvětlují následovně: „Z úcty k lidem, kteří tady byli před námi, a k jejich práci na výjimečném místě – jsou na předních stranách etiket našich vín v ročníku 2015 uváděny i původní německé názvy viničních tratí. Bylo to právě převážně německé obyvatelstvo, které stálo za rozmachem vinařství v naší obci v předchozích stoletích, stejně jako za mnoha pavlovskými architektonickými skvosty, včetně třeba vyhloubení našeho vinného sklepa. A na to nechceme zapomínat, ale pokud možno opět navázat.“ Pokud k tomu přidáme názvy některých mezinárodních odrůd jako Sauvignon blanc, Chardonnay nebo Riesling, tak moravský původ vín prozrazuje na přední etiketě snad jen povědomý háček nad písmenem s ve slově Nepraš.
A mezinárodního střihu je i to nejdůležitější, tedy obsah jednotlivých lahví. Bílá vína jsou čistá, bez zbytečných kudrlinek, zrání ve velkých sudech rozvíjí jejich charakter a dává jim příjemnou lehounce kořenitou linku. Pečlivě volené odrůdy i jednotlivé klony, unikátní terroir pavlovských vinic, ve většině případů velmi mladá výsadba. Suma sumárum, velký potenciál, který se bude v následujících letech víc a víc projevovat. A přičíst je k tomu potřeba i zkušenosti a znalosti Radomíra Nepraše v kombinaci s nadšením mladého technologa Ondřeje Veselého. Nepochybuji o tom, že bude sklep vinařství Nepraš & Co v příštích letech návštěvami praskat ve švech.
Chardonnay 2015 Valtická, Nepraš & Co., 13,5 % Hodnocení: 88/100
Suché víno v pozdním sběru, s výraznější aromatikou, připomínající bílou hrušku, mirabelky nebo kdouli, nasládle kořenité. V chuti je Chardonnay šťavnaté, působí plnějším dojmem, kombinuje citrusy a peckoviny s vláčnou krémovostí, jemnou vanilkou. V dochuti vystupuje pikantní kyselina. Hodně zajímavé víno, které si ještě potřebuje v lahvi sednout a bude s odstupem několika let získávat na eleganci.
Riesling 2015, Altenberg, Nepraš & Co., 13,5 % Hodnocení: 86/100
Víno v přívlastku pozdní sběr, polosuché, viniční trať Stará hora. Vůně je krásná, středně intenzivní, s tóny citrusů, meruněk, trocha tropického ovoce, náznak lipového medu. V chuti mlaďoučké, s tóny peckovin, citrusů, krásně vyvážené, s příjemně šťavnatou kyselinou, která v závěru příjemně vystupuje a vybízí k dalšímu doušku.
Ryzlink vlašský 2014 Pod Pálavou, Nepraš & Co., 11,6 % Hodnocení: 86/100
Suché víno, v přívlastku kabinetním. Před nalahvováním zrálo 11 měsíců ve velkých sudech. Barva vína je intenzivnější, se zlatavými odlesky, vůně je citrusově pronikavá, příjemně bylinková s jemnými tóny akátového medu. V chuti je víno lehčí, působí příjemně nazrálým dojmem, má pěknou kyselinu a minimalistickou říznost. Dochuť je lehce kořenitá.
Sauvignon blanc 2015 Steingriegel, Nepraš & Co., 11,5 % Hodnocení: 85/100
Víno vhodné k nadcházejícím vánočním svátkům, aneb slaďák k napečenému cukroví. Zhruba 40 gramů zbytkového cukru, přívlastek výběr z hroznů. Víno má intenzivnější zlatavou barvu, voní po broskvích, meruňkách a pomeranči. Nasládle medově. Na jazyku je Sauvignon sladší, středně koncentrovaný, působí vláčně a jemně, nikoliv ulepeně.
Savrie 2014, Pod Mušlovem, Nepraš & Co., 12,2 % Hodnocení: 83/100
Víno v pozdním sběru, suché, spojení odrůd Sauvignon blanc a Ryzlink rýnský. Ve vůni je víno decentní, spíše rieslingové, s tóny zralých citrusů, meruňky, lipového květu. V chuti je víno lehčí, meruňkově šťavnaté, nechybí grep, jemné tóny připomínající tropické ovoce. Středně dlouhé, přímočaré, s vyšší lehce svíravou kyselinou. Příjemné, svěží víno do gastronomie, spíš než na dlouhé meditační večery.
Ryzlink vlašský 2015 Spodenberg bohužel nebylo možné seriózně posoudit, protože víno mělo korek.