Vína Josef Chromy aneb PEPIK a ZDAR

Listopad, 13.11.2014 07:01

Držet v ruce lahev australského vína s názvy Pepik nebo Zdar a s typickým šroubovacím uzávěrem, na kterém je symbolicky znázorněn český lev, to snad nemůže žádného našince nechat chladným. Člověka se jímá hrdost a radost zároveň. Což o to, jsou zdokumentovány různé osudy českých emigrantů, kteří se obdivuhodným způsobem dokázali prosadit v zahraničí, mnoho jich ale nenajdeme úspěšných ve světě vína. Snad k tomu jako národ pivařů nejsme předurčeni. Josef Chromý je každopádně výjimka potvrzující pravidlo a jeho vína dnes patří ke špičce v rámci australské produkce.

Josef-Chromy-winesNa vína Josefa Chromého jsem si dělal zálusk delší dobu, takže když jsem je objevil v rámci výprodeje obchodního domu Julius Meinl s 50% slevou, nebylo co řešit. V košíčku mi nakonec skončil Pinot noir 2011, nižší řady Pepik a prémiový Riesling černé řady Zdar. Než se na jednotlivá vína podíváme, pojďme si krátce připomenout „American story“ Josefa Chromého.

Josef Chromý emigroval z tehdejšího Československa v roce 1950, v té doběy jako 19letý mládenec. Spolu s dalšími dvěma kumpány se mu podařilo překročit střeženou hranici s Rakouskem. Zatímco oba přátelé byly nedlouho poté chyceni a deportováni zpět do Československa, Josef Chromý se dostal až do Vídně. Ta se ovšem ukázala být jen přestupním místem a jeho další kroky po několika měsících živoření a přežívání směřovaly do daleké Austrálie. Tam totiž viděl Josef Chromý na rozdíl od USA větší perspektivu. Na plavbě na zaoceánské lodi směrem k novému domovu oslavil své 20. narozeniny.

???????????????????????????????Jednu kapsu vysypanou, druhou prázdnou, jak sám říká, dorazil do cizí země pouze „ s nadějí a touhou uspět“.  Ostatně přání podnikat na vlastní pěst se ho drželo od útlého mládí a emigrace z nesvobodné země byla logickým krokem k naplnění vytyčeného snu. Stejně jako jeho otec, který byl řezník, chtěl pracovat s masem.

Během 36 let se mu v Tasmánii podařilo vybudovat úspěšnou firmu Blue Ribbon Meat Products, která v roce 2012 zaměstnávala přes 500 zaměstnanců a dosahovala obratu 80 milionů amerických dolarů. Už v roce 1993 ovšem začal se svojí ženou investovat v oblasti výroby vína, konkrétně do vinařství Heemskerk, Rochecombe (nyní Bay of Fires) a Buchanan Vineyards.

???????????????????????????????V roce 2007, tedy ve věku 76 let, pak Josef Chromý založil firmu Josef Chromy Wines, která se během pár let dočkala uznání na mezinárodní scéně. Vína odkazující na český původ majitele jsou k dostání také v tuzemsku. Kruh se tedy symbolicky uzavřel a zprostředkovaně přes dovozce dnes Josef Chromý podniká tam, odkud v roce 1950 kvůli represi utekl hledat svůj nový domov.

ZDAR, Riesling 2008, Josef Chromy, 13,1 %
Víno sytější nazrálé barvy, odstínu zlatavého či slámového. Aroma je bohaté a příjemné. Kombinuje tóny připomínající zralé citrusy, tropické ovoce či lehce travnaté vůně přecházející až do jemné minerality. V ústech je víno lehčí, postavené na sympatické kyselince. Hodně dlouhé, nazrálé, jsou ho doslova plná ústa. Pikantní limetka v kombinaci s lehkou medovostí a bylinkovými tóny. V dochuti minerální strohost. Tohle víno mi sedlo moc. Skvělé pití, pěkně vybalancované, ležérně elegantní a zároveň energické a zábavné. Po sedmičce se zaprášilo, daly by se vypít klidně dvě. S ohledem na vysokou pitelnost tohoto vína je tak jeho jedinou vadou cena o něco vyšší, než by si jeden přál.
Orientační cena: 970 Kč

PEPIK, Pinot noir 2011, Josef Chromy, 13 %
V případě Pepika se bohužel podobné nadšení úplně nedostavilo. Ne, že by víno bylo špatné, to rozhodně ne, stylem asi vyznávám trochu jiné Pinoty. Tenhle má hodně světlou višňovou barvu, na nose je víno relativně agresivní, hutnější, s tóny přezrálého peckového ovoce, jahod, višňového likéru. V ústech naopak hodně jemné, uhlazené, suché, s nesmělým tříslem. Jednodušší ovocnost, třešně, brusinky. Žádný rušivý element, na druhou stranu pro mě osobně tak nějak trochu nuda.
Orientační cena: 550 Kč
.

Loading...