Vína Cloudy Bay a Numanthia

Červen, 6.06.2022 07:00

Společnost Moët Hennessy má ve svém portfoliu některá zajímavá vinařství, rozmístěná napříč kontinenty a zajímavými vinařskými regiony. Vína čtveřice z nich byla minulý týden k ochutnání v prostoru Casa Eminente nad Bokovkou v rámci akce Moët Hennessy Wine Week. Nejvíce se mi líbila svalnatá červená vína z vinařství Numanthia z regionu Toro a své kvality potvrdilo také známé novozélandské vinařství Cloudy Bay.

IMG_20220602_110315__01

Španělský vinařský region Toro se netěší takovému věhlasu jako Rioja nebo Ribera del Duero, ale spousta zajímavých investic z nedávné doby ho probouzí k životu. Vzniká tu nemálo zajímavých vinařských projektů, které těží mimo jiné z velmi starých výsadeb Tempranilla (lokálně nazývaného Tinta de Toro). Vinařství Bodegas Numanthia se narodilo teprve v roce 1995 a nasvědomí ho mají dva bratři z Riojy, kteří hledali zajímavou lokalitu pro svůj nový projekt. Dnes vinařství disponuje 83 hektary vinic z nichž je polovina starší 70 let.

Klima je v Toru drsné, kontinentální, s velmi dlouhou a studenou zimou a extrémně horkým létem. Situaci ve vinicích pomáhají v letních měsících mírnit velké rozdíly v teplotách ve dne a v noci. Děšť je tu spíše vzácným jevem. Pokud tyto nevlídné podmínky zkombinujete se zmíněnými starými keři, které v Toru často mají i více než 100 let, jsou výsledkem přirozeně velmi malé výnosy a velká koncentrace hroznů. Vína z Tora jsou typicky robustní, plná, s vysokým alkoholem a platí to i pro produkci vinařství Numanthia.

To má v portfoliu jen tři vína – Termes, Numanthia a Termanthia. Ochutnali jsme dvě z nich, Termes je „moderní“ na ovocných tónech postavená interpretace regionu a jeho vín. Numanthia pak představuje nejvýznamnější víno vinařství, jehož základem jsou pečlivě vybrané hrozny z více než 100 různých parcel se starými keři.

Termes 2017, Bodegas Numanthia, 15,5 %   Hodnocení: 91/100

100% Tinta de Toro. Zrání 14 měsíců ve francouzských barikových sudech a následně na láhvi. Příjemná a koncentrovaná vůně kombinuje čisté ovocné tóny, koření a zemitost. Moderní a starosvětské zároveň. Chuť je bohatá, víno má plné tělo, objevují se tóny švestky, lékořice, povidel, výraznější kořenitost. Víno působí až likérovým dojmem, ale vysoký alkohol v něm absolutně není znát. Lehce vystupující taniny, střední kyselina. Dobrá struktura. Dlouhý ovocný kořenitý konec. Povedený kousek, skvělý poměr cena/kvalita.

Numanthia 2016, Bodegas Numanthia 15 %    Hodnocení: 93/100

Opět 100% Tinta de Toro, 80 až 100 let staré keře. Stejné vinařství, stejná odrůda, ale výrazně odlišný charakter vína. Ve skleničce se víno prezentuje méně okázale, ale zdání klame, opět skvělé červené, které má všechno. Úžasná koncentrovaná a elegantní vůně, s tóny tmavých třešní, tmavých lesních plodů, lékořice, s jemnou stopou tabáku a pepře. V chuti uhlazené, elegantní víno, všechny složky chuti v perfektní rovnováze, noblesní třísloviny na patře. Příjemná kyselina. Dlouhá kořenitá a minerální dochuť. Skvěle pitelné víno s dalším potenciálem zrát.

IMG_20220602_112643__01

Jestli červená vína z Toro hledají ve světě vína těžko konkurenci v koncentraci a robustnosti, tak Sauvignony blanc z Nového Zélandu jsou zase vyhlášené aromatickou pestrostí. CoCo Chanel ve světě vína! Neopakovatelná paleta vůní, kde nechybí nic angreštem počínaje, chřestem konče, v kombinaci s přímočarou chutí podpořenou vyšší kyselinou, to je poznávací znak zdejších vín, který milují (nebo nenávidí) konzumenti po celém světě.

Vinařství Cloudy Bay je součástí krátké a nutno dodat i velmi úspěšné historie novozélandských vín. První vinice se v Marlborough začaly vysazovat teprve koncem 70. let minulého století, ale od té doby se Nový Zéland stal asi nejznámějším producentem Sauvignonu blanc (Francouzi prominou). Vinařství Cloudy Bay bylo založeno v roce 1985 a bylo jedním z pionýrů v rámci dnes slavného vinařského regionu Marlborough. Zakladatel vinařství David Hohnen byl přesvědčen o potenciálu zdejší půdy pro pěstování révy a investoval značné prostředky do nákupu pozemků pro výsadby vinic. V roce 2013 vinařství přešlo do skupiny LVMH a o rok později vinařství získalo pozemky v Central Otago, vhodné pro pěstování odrůdy Pinot noir. V současnosti si Cloudy Bay drží pozici jednoho z ikonických vinařství Nového Zélandu.

Z klasické řady vín jsme začali Sauvignonem blanc 2021, ukázkovým zástupcem novozélandského stylu, tedy v tom nejlepším slova smyslu. Sklizeň hroznů probíhala ve třech etapách, takže ve víně najdete paletu tónů od svěžích citrusů, tropického ovoce, přes klasický angrešt nebo tóny posečené trávy. Příjemně komplexní v chuti, s vyšší kyselinou. Mladé osvěžující víno!

Druhou nejrozšířenější bílou odrůdou na Novém Zélandu je Chardonnay a logicky nechybí ani v nabídce Cloudy Bay. Konkrétně velmi zajímavé Chardonnay 2020 vinifikované v sudech, s tóny žlutého melounu, bílé broskve, hrušky a zralých citrusů. Na jazyku se objevují tóny bílého a žlutého peckového ovoce, jemná nakouřenost, zralé citrusy a vanilka. Poznávacím znakem vína je vyšší kyselina, dodávající chuti příjemný svěží charakter. Delší kořenitá dochuť.

Trojici bílých vín doplnilo zajímavé víno Te Koko 2019. Jde o prémiový Sauvignon blanc, který vzniká jen v mimořádných ročnících. Verze 2019 je tak první po třech letech. Víno inspirované Sancerre, spontánní fermentace a zrání v kontaktu s kvasinkami probíhá necelý rok ve francouzských dubových sudech. Minimální úroveň síry.  Úplně jiný styl, než který je pro Nový Zéland typický, víno s jemnými tóny citrusů a peckového ovoce, žádné zelené tóny. V chuti krémové, s vyšší kyselinou, vyvážené s dobrou koncentrací. Dlouhé, s minerálním závěrem. Potenciál delšího zrání na láhvi.

Oblastí zaslíbenou Pinotu noir je Central Otago na jižním ostrově. Klasický Pinot noir 2020 má ve skleničce výraznější barvu, je pronikavý ve vůni, působí mladistvě s tóny červeného rybízu, malin a náznakem lesního podrostu. V chuti koncentrované, juicy, mlaďoučké víno. O poznání zajímavější bylo víno Te Wahi 2018. S tóny zralých červených peckovin, exotických bylin, jemnou stopou sudu. Příjemné na patře, víno zábavné a elegantní ve svém projevu, svěží. Jediným otazníkem je u tohoto vína cena, která je na úrovni velmi pěkného Pinotu z Burgundska.

IMG_20220602_115701__02

Okomentovat:

*

Loading...