Vertikálně Châteauneuf du Pape od Domaine Jean Royer

Srpen, 6.08.2015 08:24

V červenci jsem příliš degustací nestihl. Jednak je jejich počet během letních prázdnin v Praze značně omezen, druhak jsem si i já vybíral nějakou tu zaslouženou dovolenou. Tím nejzajímavějším, co se vín týká, tak byla asi vertikální degustace Châteauneuf du Pape od vinařství Domaine Jean Royer, která proběhla pod Petřínem v útulném Vinném sklepě Újezd.

chateauneuf

Vinařství Domaine Jean Royer vede bývalý francouzský reprezentant v rugby, Jean-Marie Royer. Jeho rodina pěstuje víno v Châteauneuf du Pape už přes sto let, on sám však vinařství převzal po dokončení studia vinohradnictví v roce 1985. Dokoupil několik hektarů a začal opětovně budovat rodinné firmu s vlastní produkcí, protože před jeho nástupem byly rodinné vinohrady pronajímány jiným vinařům. V současné době Domaine Jean Royer disponuje asi šesti hektary vinic, osázených hlavně Grenache (90 %) a v menší míře odrůdami Syrah a Mourvèdre. Vinohrady leží v jižní části Châteauneuf du Pape konkrétně v Bois de la Ville a Les Grandes Serres.

Na degustaci jsme měli možnost zajímavého srovnání stejných vín vyvedených v několika různých ročnících. Jak na degustaci zaznělo, u Châteauneuf du Pape nemá tak dramatické rozdíly v ročnících, jako například Bordeaux, určité odlišnosti byly na jednotlivých vínech patrné. Konkrétně jsme ochutnali vína let 2008 až 2012, z nichž pro představu jako špičkový hodnotí americký kritik Robert Parker rok 2009 nebo jako zcela mimořádný 2010. Vína tohoto roku působila stále hodně uzavřeně, zejména oproti „průměrné“ přístupnější 2011ce, která je v tuto chvíli ideálně připravena k vypití.

Ochutnávku jsme začali vínem Petit Roy 2012, které pochází z hroznů mimo apelaci Châteauneuf du Pape, a proto nemůže toto označení nést na etiketě. Solidní záležitost, postavená na odrůdě Grenache (cca 80 %), plnější, harmonické, s tóny tmavého bobulového ovoce, višní, jeřabin, kořenité. Vyšší alkohol 14,5 %.

Zbytek degustace by se dal rozdělit do dvou částí. V první jsme ochutnali tři vína řady Cuvée Tradition (2012, 2011 a 2010), které pochází z 45 let staré révy. Nejmladší 2012ka má jiskrnou rubínovou barvu, voní po zralém ovoci, švestkách či brusinkách, nechybí jemné bylinky. V ústech elegantní až sametové, zároveň koncentrované s delší dochutí a výraznějším tříslem. Primárně ovocné tóny připomínají jahody, maliny nebo ostružiny. Ještě o chlup lepší bylo Cuvée Tradition 2011, s tóny více do zavařenin, sušeného tmavého ovoce, exotického koření. Zemitější. Hodně povedené, výrazné víno. Nejstarší víno z uvedené trojice Cuvée Tradition 2010 pak působí suverénně nejpubertálnějším dojmem. Respektive potřebuje ještě čas a bude lepší a lepší.

Vyšší řada Châteauneuf du Pape Prestige se lahvuje z hroznů ze starých vinic, v průměru 80 až 90 let věku. Produkce dosahuje jen 20 – 25 hektolitrů na hektar. Vína ročníků 2011 až 2008 toho nabídla ještě trochu více než řada Tradition, zejména co do rafinovanosti a stylu. Stručně řečeno, co vzorek, to zážitek. Neskutečně elegantní a zároveň komplexní a mohutná vína, plná chutí a vůní. Alkohol se pohybuje u Châteauneuf du Pape jak známo trochu výše, tady na nějakých 15,5 až 16,5 %. Konkrétně Chateauneuf du Pape Prestige 2011 je 100% Grenache, vonící po sušeném ovoci, jeřabinách, brusinkách či ostružinách. V chuti hedvábná struktura, dlouhé, harmonické, působí vyzrálým, relativně starším dojmem.

Châteauneuf du Pape Prestige 2010 má kromě košíku ovoce ve vůni až lehce oxidativní tóny, jemnou animálnost. Výraznější tříslo v chuti, které potřebuje ještě nějaký čas na zjemnění. U Chateauneuf du Pape Prestige 2009 a 2008 jsem si už příliš nedělal poznámky a soustředil se čistě na vychutnávání detailů a nuancí, která tato skvělá vína nabídla. Na degustaci jsem byl vozem a k nepochopení přísedících u stolu poctivě plnil plivátko. Koukali na mne jak na vraha a chvílemi jsem si tak skutečně připadal… Degustační lístek o osmi vzorcích vypadal před ochutnávkou až příliš skromně, podle úrovně veselení účastníků degustace na konci musím uznat, že byl s ohledem na charakter vín nastaven zcela adekvátně. Příjemná akce se skvělými víny. Pokud byste chtěli něco z produkce Domaine Jean Royer ochutnat, koukněte na www.rhona.cz.

Chateauneuf

Okomentovat:

*

Loading...