Velký vánoční vínokvíz

Prosinec, 21.12.2015 08:25

Rok 2015 bude už celkem brzo minulostí a je to škoda. Byl to dobrý rok! Alespoň tedy pokud mohu mluvit za sebe. Nepostihly mne žádné dramatické katastrofy či nemoci, ba naopak zdravíčko sloužilo, zhubnul jsem, přežil svou maratonskou prvotinu a syna naučil jezdit na kole. Po letech jsem viděl moře a v neposlední řadě také ochutnal moře více či méně zajímavých vín. Podle záznamů, které si vedu, bych to do konce roku měl dotáhnout na nějakých 1400 vzorků z 29 vinných zemí světa.

podkorkem_fcb_uvodni_obrazek

Nejčastěji mi v letošním roce ve sklencičce končila Francie (252 vín), Rakousko (247 vín), Čechy a Morava (231 vín) nebo Itálie (223 vín). Ze zajímavostí se mi určitě vybaví vína z Polska, dvě červená z Turecka, exotický Pinot noir z Ruska nebo takový Cabernet Sauvignon z Kanady. Svět vína je pestrý a rozmanitý jako nikdy a jeho poznávání je navýsost zajímavé. Nejraději bych těch 1400 vzorků ochutnával na měsíční bázi:).

Některá zajímavá vína a zážitky s vínem spojené jsem se tu s vámi snažil uplynulých 12 měsíců sdílet. Mohli byste správně namítnout, že článků bylo méně než v uplynulých letech. I s tím dnešním jsem jich stihnul „jen“ 84, což je nejméně od roku 2011. Nesouvisí to s přibývajícím věkem, že bych snad senilitou postižen zapomínal datlovat do klávesnice… prostě a jednoduše nebylo na psaní tolik času. Desítky nebo spíš možná stovky hodin mi zabralo třeba takové doplňování a rozšiřování vinných znalostí. Nejprve jsem se začátkem roku úspěšně pokusil o absolvování Prague Wine Academy (WSET Advanced), abych následně navázal nadstavbovým kurzem WSET Diploma. Od léta dojíždím do Rakouska a zasedám do školní lavice. Spousta skvělých zážitků, ale hotovo zdaleka není. Aktuálně se připravuji na nejtěžší zkoušku na téma tichá vína, tak pokud náhodou 12. ledna nebudete vědět co s nezaťatým palcem, můžete je držet ve prospěch dobré věci. Trochu toho sportovního štěstíčka budu potřebovat. Nejdřív nás čeká praxe, tedy v rámci 2 hodin popsat 12 vzorků rozlitých naslepo, poté krátká pauza a tři hodiny zkouška teorie. To vše písemně. Už teď mne z toho chytá křeč v zápěstí a tik v pravém oku…

Příští rok bude mít Podkorkem už půlkulaté, tedy pětileté narozeniny. Jestli mne nepostihne krize středního věku, tvůrčí krize či dlouhodobá ztráta chuti, budu se blogu věnovat dál. Dokud ho budete číst, pokusím se psát:). A v roce 2016 třeba zase s o něco vyšší frekvencí… Pokud máte nějaké náměty na články, tipy na zajímavé vinaře (vína), připomínky k tomuto blogu, klidně mi napište na podkorkem@gmail.com.

A jak pozorně jste četli letos, si můžete ověřit v následujícím speciálním vánočním kvízu. Otázky jsem sestavil na základě letos publikovaných článků, respektive pokud jste je všechny přečetli, nebude pro vás žádný problém bez chyby odpovědět kompletní set 25 otázek (správné odpovědi najdete v komentáři pod tímto článkem).

Přeji hezké svátky plné pohody a skvělých vín!

Vaše skóre je:  

Hodnocení:  

1 komentář:

miky

21. December 2015 08:27

Správné odpovědi: 1B, 2D, 3C, 4D, 5C, 6D, 7A, 8B, 9A, 10B, 11C, 12C, 13A, 14B, 15D, 16C, 17C, 18A, 19B, 20D, 21B, 22D, 23A, 24B, 25C.

Okomentovat:

*

Loading...