Velký test: Sauvignon blanc z Nového světa

Březen, 18.03.2021 07:56

Já a Sauvignon blanc máme komplikovaný vztah. V minulosti jsem se opakovaně přesvědčil o tom, že se právem řadí mezi nejlepší odrůdy světa. Když ale přijde na lámání chleba, stejně často sahám po nějaké alternativě. Přitom některé minerální a úchvatné věci z údolí Loiry nebo rakouského Steiermarku, člověk by za ně snad vraždil. Když tak pátrám v paměti, poslední intenzivní sauvignonový nášup mi loni v létě servíroval Roman Fabig ve svém vinařství v Hustopečích. Nejvyšší čas opět kouknout Sauvignonu na zoubek. Téma dnešního testu je tedy Sauvignon blanc z Nového světa. Těšit se můžete na 14 vín původem z USA, Nového Zélandu, JAR a Chile.

IMG_20210309_151234__01

Původ Sauvignonu blanc do dnešního dne není úplně znám. Odrůda pochází z Francie, jen se vedou debaty o tom, jestli je doma v Bordeaux nebo v údolí Loiry. Z Francie se Sauvignon blanc rozšířil napříč kontinenty a v řadě zemí se stal velmi populární. Dokladem budiž fakt, že dnes tato odrůda patří mezi desítku nejvíce vysazených odrůd světa. Podle OIV Sauvignon blanc najdete na 123 000 hektarech vinic a tato plocha se neustále zvyšuje.

Za současnou mezinárodní popularitou Sauvignonu blanc stojí kromě tradičních vín z údolí Loiry nebo Bordeaux zejména vinaři z Nového Zélandu. Ti poslední dvě dekády doslova zaplavili mezinárodní trhy svou nezaměnitelnou, hutnou a koncentrovanou verzí Sauvignonu, kterou doslova poznáte na první načuchnutí. Řada lidí může oponovat, že vína jsou aromaticky příliš výrazná a těžká, ale fanoušků si tato vína našla dost. Jestliže bylo v roce 2002 na Novém Zélandu vysazeno 3 700 hektarů Sauvignonu blanc, tak nyní to je už 25 000 hektarů. Tomu se říká rychlý start z 0 na 100! V relativně krátké době se tak Nový Zéland přiblížil Francii, kde najdete napříč regiony nějakých 30 000 hektarů Sauvignonu.

V dnešním testu se potkala zajímavá sestava vín, kromě Nového Zélandu také z USA, Jihoafrické republiky a Chile. Zejména poslední jmenovaná země si na Sauvignonech blanc velmi zakládá, tato odrůda je tu totiž nejpopulárnější bílou odrůdou vůbec. Zhruba 10 000 hektarů Sauvignonu je pak v Jihoafrické republice. To Spojené státy americké jsou daleko více Chardonnayland a Sauvignon je tu spíše doplňkovou odrůdou.

Na Sauvignonech je krásná jejich pestrost a široká paleta stylů, kterou vinaři napříč regiony produkují. Většina vín je s ohledem na specifické aroma a svěžest sice vhodná k vypití během několika pár let, ale díky odlišnému klima a lokálním podmínkám každé z vín voní a chutná jinak. Já mám na Sauvignonech rád jejich typickou svěžest, která v některých případech úžasně kontrastuje s mineralitou. Při vinifikaci Sauvignon blanc většinou končí v nerezových tancích, ale pro vinaře Nového světa samozřejmě platí, že jim práce se sudy není cizí a ani tato odrůda není výjimka.

Ochutnal jsem celkem 14 vín ročníků 2017 až 2020 a opravdu to byla radost a zábava. Doslova s napětím jsem se vždy blížil nosem k okraji sklenice, co že to na mne tentokrát zavoní. Díky vzorkům od společnosti CalifornianWines byly tentokrát silně zastoupeny Spojené státy americké a nakonec jsem právě tady našel celkového vítěze. Narazil jsem ale i na úžasná vína z JAR a Nového Zélandu. Jen ta Chile nepotvrdila svůj potenciál, ale beru to jako námět na některý z dalších příspěvků! Tak na zdraví a krásu novosvětských Sauvignonů.

Sauvignon blanc 2018, Peter Franus, 14,1 %   Hodnocení : 92/100

Na svých stránkách vinař uvádí, že ročník 2018 byl pro něj jeden z nejlepších, které ve své 35leté vinařské kariéře zažil. A Sauvignon blanc 2018 je opravdu báječný! Víno má bohatou a svůdnou aromatiku, která kombinuje žlutý meloun, broskve, zralé citrusy, tóny bezu a lučních bylin. Od skleničky se nelze odlepit. V chuti je víno plnější, postavené na tónych zralých peckovin, doplněných o svěží citrusy, jemný pepřový tón a typická krémovost po sur-lie. Dlouhý svěží závěr. Úžasně vyvážené, komplexní a mnohovrstevnaté víno, prostě a jednoduše radost pít. Sauvignon blanc z Nového světa ve stylu toho starého. Žádné svaly, ale elegance.

Orientační cena: 890 Kč (CalifornianWines.eu)

IMG_20210309_151734

Sauvignon blanc 2018, Wildeberg Terroirs, 14 %   Hodnocení : 91/100

Nádherný Sauvignon blanc ze strmých vinic ve Stellenboschi. Víno pochází ze starých keřů, limitovaná edice necelých 3000 lahví. Na nose bohaté, s tóny zralého ovoce, sušených bylinek, černorybízového listu a sladce kořenitých tónů. Hodně příjmená a elegantní kombinace a ve stejném duchu víno pokračuje i v chuti. Komplexní, působí plně, lehce smetanovým dojmem, určitě leželo nějaký čas na kvasnicích. Bohatě ovocné, s kombinací exotického a peckového ovoce a nádechem bylin. Seriózní a delikátní víno, s báječnou perzistencí a dlouhým závěrem.

Orientační cena: 439 Kč (Zebra Wines)

IMG_20210309_151945

Sauvignon blanc 2019, Esk valley, 13,5 %    Hodnocení: 91/100

Velmi pěkný a aromaticky hodně bohatý Sauvignon blanc z Nového Zélandu. Hrozny pochází z údolí Awatare a Wairau, v rámci Marlborough. Víno, které je komplexní, vyvážené a působí příjemným elegantním dojmem. Světlejší barva a vůně připomínající zralé tropické ovoce, žlutý meloun, broskve nebo angrešt. Při důkladném zkoumání se objevuje jemná minerální nakouřenost, která vínu dává další rozměr. Aromaticky bohaté, ale nikterak vulgární víno. V chuti příjemně tělnaté, uhlazené, s dobrou svěžestí a dlouhým závěrem.

Orientační cena: 387 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_20210309_151704

Sauvignon blanc 2017, Kennefick Ranch, 14,2 %   Hodnocení: 89/100

Sauvignon z Napa valley spadající pod Calistoga AVA. Víno zrálo devět měsíců v barikových sudech, 10 % z nich bylo nových, půl roku kontakt s kvasničními kaly. Víno má světlejší žlutou barvu, po otevření se potřebovalo chvíli rozdýchat, ze začátku působilo trochu zaraženě. Postupně se v něm ale rozvinuly tóny broskve, hrušky, žlutých jablek, ušlechtilého dřeva a vanilky. V chuti je tělnaté, příjemně zaplňuje ústa, s tóny zralých peckovin a kombinací kořenitosti po zrání v sudech a uhlazeného smetanového projevu. Příjemně svěží kyselina a minerální slanost v závěru. Víno náročnější na konzumenta, ne vždy se musí trefit do nálady a chuti. Dlouhý závěr.

Orientační cena: 890 Kč (CalifornianWines.eu)

IMG_20210309_153533

Sauvignon blanc 2019, Sonoma Coast Vineyards, 13,5 %   Hodnocení : 89/100

Příjemný elegantní Sauvignon blanc z amerického oblasti Sonoma Coast. Sur lie šest měsíců. Středně intenzivní žlutá barva s odlesky bílého zlata. Vůně je ovocně bylinková, najdete v ní tóny připomínající bílou broskev, meloun a žlutá jablka. V chuti je víno uhlazené, příjemně tělnaté, působí lehce krémovým smetanovým dojmem. Celek působí kompaktně a vyváženě. Příjemnou ovocnost a jemný vanilkový tón doplňuje fajn svěží kyselina. Delší dochuť.  

Orientační cena: 690 Kč (CalifornianWines.eu)

IMG_20210309_152020

21 Gables Sauvignon blanc 2020, Spier, 13,5 %   Hodnocení : 89/100

Víno pochází ze dvou vinic vysazených relativně blízko Atlantického oceánu, užívající si zdejšího chladného proudění. Vinifikace v nerezu, půl roku ležení na kvasnicích. Víno je středně intenzivně žluté, ve vůni pronikavé a mladistvé, s typickými tóny pro Sauvignon blanc. Kromě peckovin je aromaticky hodně zbarveno do zelena, ucítíte tóny připomínající čerstvě posečenou trávu, zelenou papriku nebo angrešt. V chuti působí plnějším dojmem, je příjemně koncentrované, s ovocně herbálním projevem. Velmi pěkná svěžest, nakopnutá čerstvými citrusy a sebevědomou kyselinou. Víno je dlouhé v dochuti.

Orientační cena: 559 Kč (Zebra Wines)

IMG_20210309_152148

Sauvignon blanc 2019, Kunde, 13,8 %   Hodnocení: 89/100

Velmi svěží a nabroušený Sauvignon blanc ze Sonoma valley. Tradiční vinařství založené v roce 1904, pro našince s tak trochu exotickým názvem. Víno má světlou barvu se zelenkavými odlesky, ve vůni je plné energie a života, s červými citróny, žlutým melounem a hruškou, jemný květinový nádech s tóny heřmánku. V chuti svěží a šťavnaté, středně plné, s koktejlem citrousového ovoce, zelených jablek a ostřejší kyseliny. Delikátní Sauvignon z chladnějších podmínek, super refresh. Delší dochuť s jemnou minerální slaností.

Orientační cena: 540 Kč (CalifornianWines.eu)

IMG_20210309_153404

Sauvignon blanc 2019, Tinpot Hut, 13 %   Hodnocení : 88/100

Sauvignon blanc z Marlborough, atraktivní a energický na nose. Vůně připomíná zelená jablka, grep nebo broskve. Nechybí typické bylinkové tóny, tymián a angrešt. V chuti víno navazuje na aroma, působí lehkonoze, svěžím ovocným dojmem s tóny grepu nebo broskve. Ovocnou složku doplňují herbální tóny bezu a také angrešt. Hodně suché, víno má slušný drive a fajn délku. V závěru nechybí delikátní kombinace citrusů a jemné minerality. Dobrá práce!

Orientační cena: 398 Kč (Vindom.cz)

IMG_20210309_151514

Sauvignon blanc 2019, Cline, 14,5 %   Hodnocení: 88/100

Víno z kalifornského North Coast. Aromaticky zajímavý a relativně delikátní „evropský styl“ Sauvignonu. Světlejší žlutá barva se zlatavými odlesky ve skleničce a intenzivní vůně s tóny hrušky, broskve nebo grapefruitu. Ovocnou složku doplňují tóny bílých květů a lučních bylin. Přes vyšší alkohol je jeho chuť delikátní, působí jemně. Středně plné, s charakterem zralého ovoce, které je koncentrované až v sirupové konzistenci. Víno má lehce osvěžující kyselinu, která je ale v harmonii a ovocnou složkou a dobře ji doplňuje. Závěr je středně dlouhý a lehce kořenitý.

Orientační cena: 490 Kč (CalifornianWines.eu)

IMG_20210309_153256

Sauvignon blanc 2018, Cannonball, 13,5 %   Hodnocení: 87/100

Svěží suchý nerezový Sauvignon blanc, se světle žlutou barvou ve skleničce. Doslova jako výstřel z kanónu! Okamžitě vás zasáhne klasická pronikavá odrůdová vůně, na nose objevíte v ní tóny grepu, tropického ovoce, žlutého jablka a bylin. Stejně výrazné je víno i v chuti, první housle v ní hraje vysoká kyselina, doprovázená tóny citrónu, ananasu nebo broskve. Nechybí tóny bílých květin, výraznější minerální slanost v delší dochuti. Hodně osvěžující kousek, který sází na skvělou pitelnost a příjemný aromatický projev. 

Orientační cena: 570 Kč (CalifornianWines.eu)

IMG_20210309_153435

Sauvignon blanc 2019, Huia vineyards, 13 %   Hodnocení : 87/100

Sauvignon blanc z Marlborough, z organicky pěstovaných hoznů. Jeho barva je světlejší, se zelenými odlesky. Vůně je pronikavá, svěží, kombinuje citusové plody, limetku, s výrazně herbálními tóny. Ucítíte bez, tóny angreštu a jemnou papriku. V chuti je výrazně svěží, působí spíše lehčím dojmem, muziku tu tvrdí dominantní kyselina a tóny limetkové kůry, citrónu nebo žlutého melounu. Opravdu nabroušené pití, které se v chuti příliš nerozkročuje do šířky. Dochuť je středně dlouhá .  

Orientační cena: 445 Kč (Vindom.cz)

IMG_20210309_151916

Hunky dory Sauvignon blanc 2019, Huia Vineyards, 13 %   Hodnocení: 87/100

Jeden z brandů vinařství Huia, víno z organicky pěstovaných hroznů. Ve skleničce se světlou barvou, vůně je až překvapivě nenápadná, kombinuje zralé citrusy, grep, tóny čerstvě natrhaných bylin, svěží. V chuti naopak příjemně tělnaté, podstatně zajímavější, s tóny svěží limetky, bílého peckového ovoce. Fajn kombinace šťavnaté kyselosti a jemné minerality. Hodně svěží víno, fajn refresh, s trochu odlišných projevem, než je u vín z NZ typické.

Orientační cena: 320 Kč (Vindom.cz)

IMG_20210309_151845

Sauvignon blanc 2019 Reserva, Caliterra, 13 %   Hodnocení: 86/100

Víno ze severu Chile z Valle de Casablanca, oblast, která těží z relativní blízkosti oceánu, je vhodná pro pěstování této odrůdy. Víno má světle žlutou barvu, vůně je pronikavá, hodně výrazně v ní dominuje exotické ovoce, jako ananas nebo kiwi, tóny slámy a bylin. Řekl bych až typický jihoamerický projev. V chuti spíše lehčí, hodně svěží, s tóny citrónu limetky nebo broskve. Víno má dobrou perzistenci, spíše přímočaré pití. Trochu postrádá eleganci, na druhou stranu s potenciálem oslovit širokou paletu zákazníků. V závěru vystupuje pikantní kyselina.

Orientační cena: 221 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_20210309_153639

Peggy Sauvignon blanc 2019, Soho Wines, 13 %   Hodnocení: 85/100

Na první přivonění poznáte Sauvignon blanc z Nového Zélandu. Klasický reprezentant tamější produkce, s komplexní, možná trochu těžkou aromatikou. Ve skleničce se světlou barvou, se zelenkavými a stříbrnými odlesky, vůně připomíná tropické ovoce, citrusy, ananas, hrušku, typické tóny angreštu. Jemné podtóny bylin a sladkého koření. V chuti víno působí velmi svěžím dojmem, spíše lehčí ve svém projevu, kombinuje křupavou kyselinu a svěží citrusy. Přímočaré a středně dlouhé.

Orientační cena: 317 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_20210309_152058

Okomentovat:

*

Loading...