VELKÝ TEST: 20 moravských bílých vín ze sudu

Prosinec, 3.12.2020 09:52

Víte, co mají společné velká bílá vína z Bordeaux, Burgundska, Riojy nebo třeba Kalifornie? Typicky se pro jejich zrání používají dřevěné sudy. Ačkoliv se dřevo jako materiál častěji spojuje s výrobou a zráním červených vín, velmi zajímavým způsobem může obohatit i víno bílé. V tuzemsku podobně jako v jiných zemích nejčastěji vinaři sahají při vinifikaci bílých vín po nerezových tancích. Na druhou stranu bílých vín ze sudu poslední roky přibývá a vínomilci tak mají stále větší výběr. Přináším zajímavé srovnání hned 20 moravských bílých vín, která prošla zráním v dubových či akátových sudech.

IMG_20201202_222346

Bílé víno na sudu, to je kombinace, která bohužel pro řadu lidí stále není sexy kombinace. Často je to spíš averze k výrazně barikovaným vínům, s dominantními toustovými či vanilkovými tóny. Tato kategorie vín je ovšem mnohem pestřejší a bylo by chybou se bílým vínům ze sudu vyhýbat.

Některé odrůdy se pro zrání v menších dubových sudech hodí více, jiné, pro svou specifickou aromatiku či delikátnost, méně. Synonymem pro bílé víno ze sudu je určitě odrůda Chardonnay, která v kombinaci se dřevem umí vykouzlit některá z nejkrásnějších bílých vín světa. Na druhou stranu levné přebarikované Chardonnay je důvodem, proč řada lidí kombinaci bílé a sud nemůže vystát. Mezi další odrůdy vhodné pro vinifikaci v sudech určitě patří Pinot blanc, Viura, Pinot Gris, Chenin blanc nebo třeba Viognier. Naopak spíše nerez volí vinaři v případě odrůd jako Ryzling rýnský, Sauvignon blanc, Albariño nebo Veltlínské zelené, i když i tady končí některá prestižní vína v sudech.

Následující test budiž dokladem, že odrůdově je to na Moravě s použitím sudů velmi pestré. Tuzemští vinaři si kombinaci bílé víno a sud oblíbili a svou roli hraje i to, že se v našich zeměpisných šířkách kromě francouzského dubu pracuje i s méně výraznými sudy z akátu. Stylem byla vína v testu hodně rozmanitá, stejně jako intenzita, s jakou se tóny dřevěných sudů ve vínech projevovala. Bílá vína ze sudu tak jednoznačně nelze házet na jednu hromadu. Ta nejlepší vína se prezentovala vyváženou chutí a budiž dokladem zručnosti a zkušeností konkrétních vinařů.

Chardonnay & Pinot gris 2016, Sonberk, 13,5 %     Hodnocení: 91/100

Bílé cuvée, které prošlo zráním ve francouzských dubových sudech typu barrique značky Francois Fréres. Směs tvoří z 60 % Chardonnay a zbytek je Pinot Gris. Středně intenzivní barva ve skleničce, na nose je víno hodně výrazné, kombinuje tóny žlutých peckovin, hrušky, broskve s výraznějším tónem vanilky a kouřovým tónem ušlechtilého dřeva. V ústech je víno plnější, se střední až lehce vyšší kyselinou a intenzivní chutí.  Bílé peckoviny, heřmánek, doplňuje sladký vanilkový tón. Velmi dobře pitelné víno, vyvážené a elegantní, s výraznějším sudem a zároveň příjemnou svěžestí. Delší dochuť.

IMG_20201119_105919

Riesling 7 2017, Altenberg, Nepraš & Co., 13,5 %          Hodnocení: 89/100

Víno v přívlastku výběr z hroznů, BIO, suché, zrání ve velkých sudech Doppelstuck. Zbytkový cukr 7 gramů. Ve skleničce středně intenzivní barva, vůně je bohatá, typicky odrůdová, až parfémová. Víno se postupně rozvinulo do krásy, dejte mu čas. Na nose se objevují tóny zralých citrusů, meruňka, lipový květ, jemné medové tóny. Chuť je delší, s výraznější kyselostí, přesně taková, jakou u rýňáku čekáte. Jemný náznak petroleje a delikátní mineralita. Hodně příjemný ryzlink.

Chardonnay & Pinot gris 2017, Sonberk, 14 %     Hodnocení: 89/100

Ještě jednou bílé cuvée ze Sonberku, které prošlo zráním ve francouzských dubových sudech typu barrique značky Francois Fréres. Ve skleničce s výraznější zlatavou barvou, ve vůni bohaté a koncentrované. Aroma připomíná tóny zralého citrusového ovoce, žlutý meloun nebo broskve. Nechybí sladce kořenité tóny po zrání v sudech.  Víno má slušnou perzistenci, má plnější tělo, je příjemně svěží díky kombinaci tónů citrusového ovoce a lehce vystupující kyseliny. V závěru se objevuje jemná mineralita a lehce hřejivý alkohol.  Víno s dalším potenciálem zrát v láhvi.

Chardonnay 2013 barrique, Malý vinař – Hana Mádlová, 13,5 %    Hodnocení: 88/100

Suché víno, v pozdním sběru, z viniční trati Přední hora. Před lahvováním víno zrálo 24 měsíců v barikových sudech. Ve skleničce se prezentuje sytější zlatavou barvou. Vůně je bohatá, objevíte v ní zralé tropické ovoce, citrusy, žlutý meloun, ale také tóny karamelu a výraznější vanilky. V chuti je víno příjemně nazrálé, dobře strukturované, zralé ovoce doplňují tóny ušlechtilého dřeva, vanilky nebo bílé čokolády. Ročník 2013, víno rozhodně obstálo ve zkoušce času, nezapře v sobě typický odrůdový charakter.

IMG_20201119_102249

Veltlínské zelené 2019 Plotny, Rodinné vinařství Baláž, 12,5 %    Hodnocení: 88/100

Suchý Veltlín z vyšší řady Baláž Collection, ve vysoké láhvi tvaru „pistole“. Víno středně intenzivní žluté barvy se zlatým odstínem. Ve vůni najdete tóny broskve, hrušky a typický odrůdový pepřový tón. Velmi dobrá práce se dřevem, jeho tóny příjemně doplňují elegantní ovocný charakter chuti. Víno je vyvážené, příjemně svěží, působí na jazyku doslova delikátním dojmem. Bílé peckoviny, náznak banánu. Dochuť je delší, nechybí v ní příjemná minerální slanost. Příjemné překvapení.

IMG_20201119_105631

Pinot blanc 2018, Petr Mokruša, 13 %   Hodnocení: 87/100

Suché víno, zrání v malých francouzských sudech po dobu 12 měsíců, v kontaktu s kvasničními kaly. Víno má zářivě žlutou barvu se zlatavými odlesky. Vůně je intenzivní, s tóny meruňky, broskve nebo žlutého melounu. Nechybí příjemný vanilkový podtón. Chuť je středně plná, čistá a šťavnatá, nabízí peckové ovoce, fajn kyselost a delikátní dotek vanilky. Dochuť je harmonická a vybízí k dalšímu napití. Příjemné překvapení.

Riesling 5 2019, Altenberg, Nepraš & Co., 13,5 %          Hodnocení: 87/100

Suchý Ryzlink rýnský s 5ti gramy zbytkového cukru, zrání ve velkých sudech Doppelstuck. Viniční trať Stará hora. Víno má středně výraznou slámovou barvu, jeho vůně je pronikavá krásně ovocná. Objevují se v ní intenzivní meruňkové tóny, náznak grepu nebo bílých květů. V chuti víno navazuje, je středně plné, s vyšší kyselinou, působí vyváženě a šťavnatě. Energické pití s tóny citrusů, limetky, grepu a meruňkového sorbetu. Mlaďoučký rýňák s potenciálem, svěží, potěší nejen fanoušky této odrůdy. Minimální stopa dřeva.

IMG_20201119_105720

Pinot blanc 2017, Vinařství Obelisk, 13 %   Hodnocení: 87/100

Suché víno v pozdním sběru, z viniční trati Hintertály. Středně výrazná zlatavá barva se zelenkavými odlesky. Víno má svůdnou elegantní vůni, připomíná tóny žlutého melounu, ananasu, bílých květů, s nádechem jemné vanilky. V chuti je víno uhlazené, vyvážené, působí plnějším dojmem. Tóny bílého peckového ovoce doplňuje ušlechtilé dřevo. V delší dochuti vystupuje kyselinka a vybízí tak k dalšímu napití. Příjemné překvapení testu!

Sémillon/Sauvignon 2016, Sonberk, 13 %       Hodnocení: 87/100

Na tuzemské poměry nezvyklé cuvée odrůd Sauvignon blanc a Sémillon, známý z francouzského Bordeaux. Konkrétně je víno tvořeno ze 70 % odrůdou Sémillon a z 30 % Sauvingonem. Víno má středně výraznou zlatavou barvu ve skleničce. Ve vůni najdete tóny bílé broskve, hrušky, zralé citrusy a nakouřený tón dřeva. V chuti je víno plnější, peckové ovoce doplňují tóny ušlechtilého dřeva, vanilky a karamelu. Kyseliny tak akorát. Žádný uťáplý introvert, tohle je sebevědomé na sudu postavené bílé víno. Určitě doporučuji otevřít nějaký čas před konzumací, s postupem času se víno příjemně otevíralo.

Sauvignon 2017, Malý vinař – Hana Mádlová, 12 %     Hodnocení: 86/100

Suché víno, v pozdním sběru, z viniční trati Přední hora. Víno zrálo 18 měsíců v barikových sudech v kontaktu s kvasničními kaly.  Ve skleničce středně výrazná barva, se zlatavým nádechem. Vůně je středně intenzivní, s tóny broskve, nektarinky, citrusového ovoce a jemných tónů akátového květu. V chuti je příjemně svěží, s dominantnější kyselinou, kulatou ovocností, středně plné. Relativně delikátní víno, s dalším potenciálem. Stylem relativně podobné vínům ze severní Itálie (Friuli) nebo Štýrska. Příjemná dochuť s jemnou minerální slaností.

IMG_20201202_222057

Chardonnay 2018 Sur-lie, Víno Lípa, 13 %      Hodnocení: 85/100

Suché víno, v přívlastku pozdní sběr. Víno zrálo 10 měsíců v dubových sudech. Hrozny pocházely z viniční trati Pod Svatým kopečkem I. Víno má světlejší žlutou barvu, vůně čistá, primárně ovocná a středně intenzivní. Objevíte v ní tóny žlutých peckovin, hrušky, broskve nebo žlutého melounu. V chuti je víno středně plné, s příjemnou ovocností a svěží kyselinou. Nechybí jemně kořenité tóny po zrání v dubových sudech. Delší dochuť.

Akátový veltlín 2019, Vinařství Kacetl, 13,5 %     Hodnocení: 85/100

Starší výsadba Veltlínu, víno zrající v akátových sudech. Víno má ve skleničce výraznou zlatavou barvu. Vůně je příjemná, ovocně kořenitá, středně intenzivní. Připomíná žlutá jablka, nektarinky a meruňky, objevuje se i jemný pepřový tón a kvasnicové tóny. Chuť je vyvážená, středně plná, s příjemným projevem. Prim v ní hraje peckové ovoce, jemné herbální tóny a v závěru nechybí příjemná mineralita. Velmi jemný vliv dřeva. Nedávno jsem ochutnával ročník 2018 a tato mladší verze mi sedla o mnoho více. Naturální nesířený styl vína s velmi pěknou pitelností.

IMG_20201119_101555

Tannowitz Chardonnay Sul Lie 2017, Rodinné vinařství Baláž, 14 %    Hodnocení: 85/100

Nejvyšší řada vín vinařství, selekce z nejlepších poloh. V tomto případě pochází hrozny Chardonnay z viničních tratí Pod Slunným vrchem a U Rybníčka. Víno má sytou zlatou barvu, vysokou viskozitu. Vůně je středně výrazná, výrazně kořenitá, se smetanovými tóny. V ústech působí Chardonnay plnějším dojmem, s tóny zralých citrusů, nádechem exotického ovoce a intenzivními tóny nakouřeného dřeva, vanilky. Střední kyselina, krémový projev, lehce hřejivý alkohol. Víno na sílu, malinko postrádá eleganci, méně dřeva by mu prospělo.

Ryzlink rýnský 2019, Vinařství Kacetl, 12,5 %    Hodnocení: 84/100

Úplně suchý Ryzlink rýnský s 0,1 g/l zbytkového cukru. Středně výrazná barva, se slámovým odstínem. Na nose působí víno energicky, objevují se tóny jablek, bílé broskve, lučních květin a kvasnic. V chuti je víno lehčí, v ústech objevíte žluté jablko, citronovou kůru nebo kdouli. Svěží charakter vína je podtržen pikantní kyselinkou. Přímočaré a šťavnaté pití, které si nejlépe vychutnáte v aktuální svěží mladé podobě.

IMG_20201202_222001

Veltlínské zelené 2018 barrique, Rodinné vinařství Baláž, 12 %    Hodnocení: 83/100

Suché víno v pozdním sběru, hrozny pochází z viničních tratí Plotny a Pod Slunným vrchem. Víno má ve skleničce výraznou zlatavou barvu. Vůně je intenzivní, kombinuje zralé citrusy, citronovou kůru, lipový květ, jemný dotek medu, ušlechtilého dřeva. V chuti je víno výrazné, kombinuje zralé citrusy, výraznější tóny dřeva, jemné tóny pepře. Ve středně dlouhé dochuti přetrvávají primárně tóny vanilky a ořechů. Barikové sudy v tomto víně výrazně dominují, víno má nazrálý, lehce oxidativní charakter, i přes příjemnou kyselinu působí relativně těžkým dojmem. Potěší zejména fanoušky barikovaných vín.

Chardonnay 2017, Víno Lípa, 13 %     Hodnocení: 83/100

Suché víno, v přívlastku pozdní sběr. Hrozny pocházely z viniční trati Pod Svatým kopečkem I. Víno má světle žlutou barvu, s odlesky bílého zlata. Vůně je středně intenzivní, odrůdově typická, nabízí kombinaci zralých citrónů, grepu, meruněk a pomerančové kůry. Je lehce kořenitá. Chuť je středně plná, uhlazená, s tóny bílého ovoce v kombinaci se střední kyselinou. V závěru se objevují jemné tóny sladkého koření.

IMG_20201202_222251

Chardonnay 2018, Vinařství Obelisk, 13,5 %   Hodnocení: 83/100

Suché víno v pozdním sběru, z viniční trati Hintertály. Ve skleničce zaujme zářivou středně výraznou žlutou barvou se zlatavými odlesky. Vůně působí trochu zakřiknutě, najdete v ní citrónovou kůru, grep, meruňku, nebo jemné luční bylinky. V chuti je víno přímočaré, s fajn svěžestí citrusového ovoce v kombinaci s pikantní kyselinou. Celek působí relativně nabroušeným dojmem. Středně dlouhý závěr.

Chardonnay 2019, Vinařství Kacetl, 14 %    Hodnocení: 83/100

Suché víno, se středně žlutou barvou, nefiltrováno, bez přidané síry. Jeho vůně je intenzivní, kombinuje tóny zralého ovoce, broskve, jablka a žlutý meloun, nechybí jemný náznak pomerančové kůry. Poměrně výrazný smetanový tón a vanilka. V chuti je víno příjemně šťavnaté, středně plné, s výraznějšími tóny dřeva, středně dlouhým závěrem. Tohle není Chardonnay pro meditativní chvilku, ale ukázka krásně pitelného bílého vína s jemně ovocným aroma, přímočarým projevem a fajn svěžestí.

Cuvée Chardonnay & Sauvignon 2017, Víno Lípa, 12 %     Hodnocení: 82/100

Suché víno, v přívlastku pozdní sběr. Světlejší, zářivě žlutá barva vína ve skleničce, po přivonění se objevují tóny zralých citrusů, broskve, grepu, zeleného pepře nebo travnatých tónů. Vůně je výraznější a prosazuje se v ní spíše Sauvignon blanc. V chuti je víno lehčí, nasládle ovocné, s kořenitými tóny připomínajícími vanilku,  s příjemnou kyselinou. Středně dlouhý závěr. Ne úplně běžná kombinace odrůd Chardonnay a Sauvignon blanc působí celkově trochu nevýrazným dojmem.

Ryzlink rýnský 2018, Petr Mokruša, 12,5 %   Hodnocení: 82/100

Suchý Ryzlink rýnský zrající 12 měsíců v akátových sudech. Ve skleničce má víno zářivě žlutou barvu, jeho vůně je intenzivní, připomíná citrusové plody, zralé meruňky, výrazně květinová a s jemným podtónem medu. V chuti je víno lehčí, aromaticky navazuje na vůni, působí trochu exoticky, je přímočaré, se středně dlouhým závěrem.

 

Morava

Okomentovat:

*

Loading...