VELKÝ TEST: 15 úžasných ryzlinků z Rakouska

Prosinec, 28.12.2020 08:12

Rakousko a bílá vína, to je samozřejmě na prvním místě Veltlínské zelené alias Grüner Veltliner. S více než 14 000 hektary nemá ve výsadbách konkurenci. Ryzí zlato ovšem umí rakouští vinaři dávat do lahví také v případě Ryzlinku rýnského. Napříč vinařskými regiony jako Wachau, Kremstal, Kamptal, ale i Vienna nebo Wagram je rozhodně z čeho vybírat. Dokladem budiž následující přehlídka hned 15 skvělých suchých Rieslingů.

IMG_20201212_144602

Rakouské vinařské regiony jsou pro našince, co by kamenem dohodil, není proto žádné překvapení, že široká paleta těch nejlepších vinařů je zastoupena v tuzemsku. Ryzlink rýnský je navíc v ČR dlouhodobě velmi oblíbená odrůda, byla by tedy velká škoda, kdyby tomu bylo jinak. Celkově je Ryzlink rýnský v Rakousku vysazen na 2000 hektarech vinic a daří se mu zejména na kamenitých příkrých vinicích podél Dunaje. Mekkou je pro fanoušky této odrůdy zejména Wachau, s opulentními víny kategorie Smaragd, případně pak někteří výrobci z Kamptalu či Kremstalu. Obecně výsadby Ryzlinku rýnského mezi lety 1999 a 2015 v Rakousku kontinuálně rostly a ruku v ruce s nimi i kvalita vín.

Řada prestižních vín dnes v Rakousku nese označení vinice, ze které víno pochází. Toť na vysvětlenou, proč se v řadě názvů vín objevuje slovíčko Ried. Všechna ochutnaná vína byla v kategorii suchá, ať už dělaná tzv. úplně do sucha, nebo s lehkým zbytkovým cukrem, vyvažujícím vyšší kyselinu. Typický je pro rakouské ryzlinky příjemný ovocný charakter, kombinující peckové ovoce s citrusy nebo exotickými plody. Těm nejlepším vínům nechybí šťavnatost, elegance nebo mineralita. Rakousko a jeho skvělí vinaři, to je v současnosti největší vyzyvatel ryzlinkového Německa!

Přeji krásný konec roku 2020, třeba v doprovodu některého z následujících vín!

Riesling Smaragd 2019 Ried Setzberg, Johann Donabaum, 13,5 %    Hodnocení: 92/100

Weingut Johann Donabaum patří mezi nejambicióznější producenty regionu Wachau. Mezi špičkové polohy vinařství patří Offenberg a Setzberg, na kterých exceluje odrůda Riesling. Víno má středně výraznou žlutou barvu s odlesky bílého zlata. Ve vůni je koncentrované, kombinuje tóny meruňky, hrušky nebo žlutého melounu. Nechybí svěží tóny citronové kůry. V chuti je precizní, bohaté, se střední tělnatostí. Krásné ovocné tóny bílých peckovin, svěží kyselina, dlouhá dochuť. Příjemná slanost v závěru. Doslova pohlazení po jazyku, perfektní harmonie, elegance. Návykové pití.

Orientační cena: 850 Kč (Pro-vino.cz)

IMG_20201212_150333

Riesling 2019 Kogelberg, Weingut Brandl, 13,5 %    Hodnocení: 91/100

Rodinné vinařství z vesnice Zöbing v Kamptalu vede k úspěchu spolupráce tří generací rodiny Brandlů. V tomto případě jedna z vlajkových lodí vinařství, krásné elegantní víno z prestižní vinice Kogelberg. Ve skleničce se světlou barvou bílého zlata. Ve vůni jemné, ale koncentrované tóny bílých peckovin, žlutého jablka a s náznakem tropického ovoce. Svůdné. V ústech se rozehrává doslova koncert, vyladěných chutí, s tóny připomínajícími hrušku, broskve nebo meruňky. Delikátně minerální, suché, s dlouhou dochutí. Harmonické, zábavné pití, jehož krása se skrývá v detailech. Víno s dalším potenciálem zrát v láhvi.

Orientační cena: 630 Kč (Pro-vino.cz)

IMG_20201227_222225

Riesling Ried Alsegg-Hernals 2019, Weingut Mayer Am Pfarrplatz, 13,5 %   Hodnocení: 91/100

Jedno z nejlepších vinařství z Vídně, s historií sahající až do roku 1683. Krásný čistý svěží Ryzlink rýnský, se světlou žlutou barvou se stříbrnými odlesky. Vůně je jemná a svůdná, nabízí tóny žlutých jablek, meruňky, citrónu, náznak heřmánku a bylinek. V chuti je víno elegantní, vyvážené, doslova delikátní. Středně plné, krásně šťavnatě ovocné, s příjemně svěží kyselinou. Delší dochuť kombinující citrusové plody a jemnou minerální slanost. Další potenciál zrát v láhvi.

Orientační cena: 339 Kč (Vinero.cz)

IMG_20201212_153244

Riesling 2018 Ried Loiserberg, Winzer Sax, 13,5 %     Hodnocení: 90/100

Loiserberg je nejvýše položená viniční trať v podoblasti Kamptal. Ve skleničce má víno světlejší žlutozelenou barvu, ve vůni je výrazné, ze sklenice se derou tóny zralých peckovin, jako je bílá broskev nebo hruška. Objevují se i tóny lučních květin, pomerančové kůry a medu a zajímavý minerální podtón, připomínající křísnutí kamene. V chuti je víno plnější, citrusovo minerální, s medovým a jemně petrolejovým nádechem. Vyšší kyselinu vyvažuje lehce patrný zbytkový cukr. Robustní a dominantní Riesling, s dlouhou příjemnou dochutí. Další potenciál zrání.

Orientační cena: 430 Kč (Winebar.cz)

IMG_20201212_152856

Riesling 2019 Ried Steinhaus, Hiedler, 13 %      Hodnocení: 90/100

V kultovním seriálu Twin Peaks se říká, že sovy nejsou, čím se zdají být. V případě Hiedlera vždy každopádně čekejte v láhvi s opeřencem dobré víno. Světlejší žlutá barva ve skleničce, se stříbrnými odlesky. Vůně je komplexní a bohatá, s tóny meruněk, bílých květů, s nádechem tropického ovoce a minerální nakouřeností. V chuti je víno čisté, precizní, krásně suché, s kombinací bílých peckovin, citrusů, šťavnatou kyselostí. Víno je středně plné, vyvážené, delikátně minerální.

Orientační cena: 630 Kč (Pro-vino.cz)

IMG_20201212_153020

Riesling 2019 Heiligenstein, Weingut Brandl, 13,5 %    Hodnocení: 90/100

Jedna z nejslavnějších vinic Rakouska a v tomto případě víno se světlejší žluto zelenou barvou ve skleničce. Víno má jemnou a svůdnou vůni, ve které najdete tóny meruňky, grepu, citronové kůry nebo ananasu. Lehce květinový nádech. V chuti je svěží, suché, s ostřejší kyselinou a příjemnou ovocnou strukturou. Kombinace peckových a tropických plodů. Víno má ryzí charakter, je vyvážené, s jasně čitelným odrůdovým charakterem. Dochuť je dlouhá, vystupují v ní citrusy, jemná minerální slanost v kombinaci s fajn kyselostí. Mladíček, který má potenciál dál se rozvíjet do krásy.

Orientační cena: 630 Kč (Pro-vino.cz)

Riesling 2019 Zöbing, Schloss Gobelsburg, 13 %    Hodnocení: 89/100

Před pár lety jsem měl toto vinařství možnost navštívit a od té doby rozhodně patří mezi mé favority. Špička z Kamptalu, kde kromě veltlínů a rýňáků seženete i skvělé bubliny nebo Pinot noir. I v tomto případě vinařství potvrzuje své kvality. Sebevědomý a voňavý Riesling. Barva ve skleničce je středně výrazná, slámového odstínu. Vůně je pronikavá, najdete v ní citrusové tóny, hrušku, meruňky, podtóny připomínající luční byliny a jemnou nakouřenost. V ústech je víno přímočaře ovocné, s uhlazenou kulatostí, středně plné. Krásně pitelný Riesling, suchý, s tóny citrusů, výraznou mineralitou a říznou kyselostí. Delší závěr.

Orientační cena: 379 Kč (Vinero.cz)

IMG_20201212_152834

Riesling Smaragd 2019 Küß den Pfennig, Weingut Schmidl, 13,5 %   Hodnocení: 89/100

Viniční trať Küss den Pfennig se nachází uprostřed svahu kopce Kellerberg. Staré vinice zde rostou na strmých kamenitých terasách (žula, rula). Víno má středně výrazný žlutý odstín ve skleničce, s náznakem zlata. Vůně je bohatá, připomíná exotické ovoce, mango nebo ananas, zralé citrusy a žluté jablko. Ovocné tóny doplňují čerstvé luční byliny. Chuť je středně plná, lehce hřejivá, s koncentrovanými ovocnými tóny. Vyšší kyselinu vyvažuje jemný zbytkový cukr. Delší dochuť.

Orientační cena: 550 Kč (Winebar.cz)

IMG_20201212_153150

Riesling 2019 Steinterrassen, Weingut Stadt Krems, 12,5 %     Hodocení: 89/100

Jedno z velmi starých vinařství v Rakousku, s historií sahající do roku 1452. Od roku 2003 vinařství vede Fritz Miesbauer a 99 % plochy 31 hektarů jeho vinic patří odrůdám Grüner Veltliner a Riesling. V tomto případě jde o velmi příjemné víno, se zářivě žlutou barvou ve skleničce, se zlatavými odlesky. Vůně čistá, s tóny připomínajícími meruňku, žluté jablko a citrón, s jemně herbálním podtónem. Chuť je svěží, suchá,  kombinuje čerstvé citrusy a vyšší kyselinu. Víno má slušnou délku, je elegantní, jemně minerální v závěru. Drsnější a ostrý Riesling, který v sobě odráží kamenitost starých teras, na kterých rostou hrozny pro toto víno.

Orientační cena: 329 Kč (Vinero.cz)

IMG_20201212_151710

Riesling 2019 Terrassen Zobing, Weingut Brandl, 13 %    Hodnocení: 89/100

Velmi pěkný ovocný Riesling, světlejší žluté barvy ve skleničce. Vůně nabízí čisté tóny peckového ovoce, broskve nebo meruňky, nechybí dotek exotického a citrusového ovoce. Jemná kořenitost. Musím říci, že jen podle vůně bych si víno možná naslepo spletl s kvalitním rakouským veltlínem. Chuť je ale typicky rýňáková, postavená na pikantní kyselině, doplněné o tóny citrusů a meruněk. Suchý a vyvážený projev, s bohatou ovocností. Velmi pěkné víno, které se bude líbit i na Riesling méně orientovaným pijákům. V ústech působí víno mladě a energicky.

Orientační cena: 415 Kč (Pro-vino.cz)

Riesling 2018 Kremser Kreuzberg, Winzer Krems, 13,5 %    Hodmocení: 89/100

Velké vinařství, ale také jeden z nejstarších výrobců v Kremsu. V tomto případě víno pochází z hroznů, které zrály na strmých skalnatých terasách. Zářivě žlutá barva ve skleničce, se zlatavým odstínem. Vůně je intenzivní a s tóny zralých citrusů, kdoule nebo bylinek a medu. Působí nazrále. V ústech je víno plnější, s tóny broskve, pomerančové kůry a jemně medovým nádechem. Vyvážená kombinace vyšší kyseliny a jemného zbytkového cukru. Robustnější typ Rieslingu.

Orientační cena: 511 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_20201219_122255

Riesling 2019, Ried Schillingsberg, Weingut Leth, 13 %    Hodnocení: 88/100

Weingut Leth patří mezi nejrespektovanější vinařství regionu Wagram. Zdejší sprašové půdy dávají vínům nezaměnitelný charakter. Vinařství je v procesu přechodu do organického režimu, certifikovaná jako BIO by vína měla být počínaje ročníkem 2021. Víno má středně výraznou zlatavou barvu, jeho vůně je bohatá. Na nose se objevují tóny zralých broskví, náznak ananasu, citrusové plody a bílé květy. Chuť je středně plná, s koncentrovaným ovocným projevem, ve kterém dominují příjemné tóny bílé broskve, nechybí jemná medovost a tóny lučních bylin. Delikátní a příjemná delší dochuť, se zřetelným minerálním projevem.

Orientační cena: 510 Kč (Winebar.cz)

IMG_20201212_153118

Riesling 2019 Langenlois, Hiedler, 12,5 %     Hodnocení: 87/100

Víno světlejší žluté barvy, se zlatým nádechem. Ve vůni je středně výrazné, po přivonění ucítíte primárně ovocné tóny, které připomínají citrónovou kůru, žlutá jablka, ananas nebo mandarinky. V chuti je víno lehčí, přímočaré, příjemně nabroušené. Tohle je přísnější Riesling, kombinující svěží tóny citrusů, limetky, žlutého jablka s vysokou kyselinou. Jemně minerální v závěru. Středně dlouhá dochuť. V ideálním případě k tomuto vínu něco zakousněte.

Orientační cena: 410 Kč (Pro-vino.cz)

Sand 1 Riesling 2019, Weingut Zöhrer, 12 %    Hodnocení: 87/100

Ryzlink rýnský z 25 – 45 let starých keřů, víno před lahvováním krátce zraje v dřevěných sudech. Ve vůni relativně výrazné, kombinuje tóny broskve nebo hrušky, nechybí jemný sladce medový tón. V ústech je bohatě ovocné, připomíná tóny ananasu, pomerančové kůry či mandarinek. Víno je přímočaré, středně komplexní, trošku se podbízí jemným zbytkovým cukrem, ale má pěkný ovocný charakter a funguje jako dobré osvěžení. V dochuti vystupují svěží citrusové tóny a lehce nabroušená kyselina.

Orientační cena: 350 Kč (Pro-vino.cz)

IMG_20201212_152930

Riesling 2019 Von den Terrassen, Winzer Krems, 13 %    Hodnocení: 86/100

Příjemný líbivý Riesling z Kremsu. Středně výrazný ve vůni, s dominantními citrusovými tóny, jemným nádechem lučních bylinek, kdoule a heřmánku. V chuti středně plné víno, přímočaré, s vyšší kyselinou a jemným zbytkovým cukrem. Objevují se tóny broskve, žlutých jablek, citrónu. Víno je středně dlouhé, nenáročné, jemně minerální.

Orientační cena: 193 Kč (Wineplanet.cz)

!! Líbil se Vám tento příspěvek? Máte rádi blog Podkorkem? Můžete se stát sponzorem blogu a podpořit tvorbu dalších textů. Díky! Více.

Okomentovat:

*

Loading...