Po nedávném příspěvku na téma moravské Frankovky jsem se v uplynulých dnech podíval pod šrouby a skleněné uzávěry tuzemských růžových vín. Jestli se v některé kategorii vín dominantně prosazují alternativní nekorkové uzávěry, tak jsou to právě vína růžové barvy. Hlavní sezóna rosé právě začíná, třeba vám tedy přijdou vhod tipy na některé zajímavé lahve.
Ačkoliv je historie výroby vín růžové barvy v tuzemsku zaznamenána až do 19. století, obrovskému nárůstu popularity se tato kategorie i díky podpoře a kampani Vinařského fondu těší zhruba posledních 10 let. Z objemu produkce 290 tisíc litrů růžových vín v roce 2005 jsme se postupně dostali téměř na desetinásobek. Nejčastěji přitom končí jako rosé vína hrozny odrůd Zweigeltrebe, Frankovka, Svatovavřinecké nebo Pinot noir.
U konzumentů to růžová vína vyhrávají z minimálně tří důvodů. Za prvé je to jejich vzhled. Nádherné odstíny od jemné lososové, meruňkově oranžové, starorůžové až po výraznější rybízové odstíny. Růžová vína jsou prostě nejvíc sexy a to říkám jako vášnivý odpůrce růžové barvy. Dalším benefitem tuzemských rosé je jejich na jednu stranu nekomplikovaný, na druhou stranu fantasticky pitelný, svěží, ovocný styl. Příjemný a líbivý ovocný projev, velmi často v kombinaci s relativně nižším obsahem alkoholu, dělá z růžových vín ideálního parťáka pro letní prosluněné radovánky všeho druhu. Člověk se skleničkou rosé velmi snadno zapomíná, že vlastně pije alkoholický nápoj zvaný víno.
Příjemnou stránkou růžových vín je i to, že v porovnání s bílými či červenými víny až tolik nelezou do peněz. Hodně pěkná vína lze často pořídit za ceny kolem 150 Kč nebo i méně, což zejména v případě červených sedmiček nebývá zvykem.
Pro potřeby dnešního porovnání jsem ochutnal 10 vín, konkrétně osm zástupců moravské produkce a dvě rosé z Čech. S výjimkou jednoho vína ročníku 2011 mladá vína 2013 nebo 2014. Kromě slovního popisu jednotlivých vín opět uvádím pro porovnání skóre v rámci 20-ti bodového systému, u nejlepších vín uvádím v závorce ekvivalent na 100 bodové škále.
Zweigeltrebe rosé 2013, Vinařství Vajbar, 11 % Hodnocení: 16,5/20 (88/100)
Polosuché víno v přívlastku kabinetní, ověnčené čtyřmi medailemi na lahvi získává „imaginární“ pátou cenu i na mém blogu. Zweigeltrebe má sytější malinově růžovou barvu, relativně expresivní a hodně líbivou aromatiku. Jahodové a malinové tóny s jemným smetanovýcm nádechem doplňuje špetka kořenitosti. V ústech dominuje plnější ovocná chuť, zbytkový cukr a kyselina jsou v příjemné harmonii. Ovocné až marmeládové tóny lesního ovoce, jahod nebo ostružin. Dochuť je delší, ovocná.
Orientační cena: 160 Kč
Merlot rosé 2014, Vinařství Volařík, 13 % Hodnocení: 16/20 (86/100)
Polosuché víno v přívlastku pozdní sběr, pocházející z hroznů z viniční trati Liščí vrch. Barva vína je intenzivnější, jahodová. Aroma se ze skleničky dere ven, je svěží a čistě ovocné. Nabízí kombinaci jahod, višní a červeného rybízu. Chuť je středně plná, s patrným zbytkovým cukrem, elegantní, s tóny jahod ve smetaně, červeným rybízem, broskví. V dochuti je víno delší, zakončené lehce nasládlou medovostí.
Orientační cena: 190 Kč
Rosé & Cross 2011, Vinařství Dva duby, 12,5 % Hodnocení: 16/20 (86/100)
Svatovařinecké, které popírá proklamace o tom, že růžová vína nemohou pěkně vyzrávat. Nesmírně elegantní světlá lososová barva s oranžovým meruňkovým nádechem, vyšší viskozita. Doslova omamná aromatika, vyzrálá, nikoliv primárně ovocná. Lehounce oxidativní, připomínající bylinky, koření. Nechybí typická kounická nakouřená mineralita. V ústech lehčí, suché, s výraznější kyselinou. Na jazyku se objevují kořenité tóny, meruňky nebo grep. Návykově pitelné, ležérní elegance.
Orientační cena: 250 Kč
Rosé Zweigeltrebe+Pinot noir 2013, Rodinné vinařství Beneš, 12 % Hodnocení: 15,5/20 (85/100)
Kabinetní víno středně intenzivního aroma, ovocně nasládlého projevu. Tóny jahod a malin. V ústech hodně šťavnatá chuť s pikantní kyselinou, středně plná, s tóny červeného rybízu nebo malin. Přímočaré víno se svěží dochutí.
Orientační cena: 180 Kč
Pinot noir 2014 – Labín, Mělnické vinařství Kraus, 13,5 %, Hodnocení: 15,5/20 (85/100)
Světlejší meruňkově oranžová barva. Spíše decentní a jemná aromatika připomínající červené peckoviny, jahody, červené třešně, doplněná o tóny meruněk. Na nose víno působí elegantním, svěžím a mladistvým dojmem. V chuti ovocná kyselina. Jablka, meruňky, až jemná minerální slanost. Na jazyku patrný vyšší alkohol, který je v kontrastu s lehkým projevem vína.
Orientační cena: 130 Kč
Merlot 2014, Víno Hort, 12 %, Hodnocení: 15/20
Víno v přívlastku pozdní sběr, suché (zbytkový cukr: 7,2 g/l, kyselina: 8 g/l). Barva vína je starorůžová s lehkým oranžovým nádechem. Na nose je víno velmi decentní, primárně ovocné, s tóny jahod, malin nebo ostružin. Svěží chuť postavená na pikantní kyselině. V ústech se objevují tóny připomínající jahody, maliny nebo červený grep. Kratší citrusově kyselá dochuť.
Orientační cena: 250 Kč
Frankovka rosé 2014, Vinařství Nestarec, 11,5 %, Hodnocení: 15/20
Polosladké víno, oproti ostatním vzorkům hodně vybočující z řady. Při výrobě vína byly do suché Frankovky ročníku 2014 přidány sušené hrozny z ročníku 2013, víno kvasilo a zrálo v barikovém sudu. Barva vína je sytá, višňová. Aromatika je hodně expresivní a výrazná, kombinuje lehce oxidativní tóny, sušené ovoce, jako jsou třešně nebo brusinky, nechybí tóny připomínající karamel nebo med. Chuť je poměrně koncentrovaná, opět oxidativní, delší, s tóny lesního ovoce, až sirupová. Hodně netradiční styl, který asi každému nesedne, Klára Kollárová prý víno označila trefným výrazem „růžové Amarone“.
Orientační cena: 200 Kč
Pinot Meunier 2014, Tanzberg, 11,5 % Hodnocení: 14,5/20
Víno v přívlastku pozdní sběr, polosuché, z viniční trati Brněnská. Elegantní meruňková barva, aroma spíše nižší intenzity, živé, nasládle ovocné. Objevují se tóny peckového ovoce, meruněk. V ústech víno působí hodně mladistvým dojmem, nechybí šťavnatá kyselina. Červené bobulové ovoce, meruňky, jablka.
Orientační cena: 200 Kč
Rulandské modré 2013, Vinné sklepy Kutná Hora, 12 % Hodnocení: 14,5/20
Víno spontánně fermentováno, před nalahvováním zrálo šest měsíců v barikovém sudu. Suché (zbytkový cukr: 1 g/l, kyselina: 8 g/l). Ve skleničce pěkná lososová barva, komplexnější aroma s dominantně ovocnými tóny. Zralé jahody, maliny a višně. V chuti okamžitě nastupuje razantní kyselina a ve víně jednoznačně dominuje. Nechybí tóny připomínající červený rybíz nebo červený grep. Spíše kratší pikantní závěr.
Orientační cena: 150 Kč
Rulandské modré 2013, Nové vinařství, 12 % Hodnocení: 14/20
Suché víno v pozdním sběru (zbytkový cukr: 7,7 g/l, kyselina: 7 g/l). Světlejší meruňková barva, středně výrazná vůně připomínající červený rybíz nebo višně. V ústech harmonické, s patrným zbytkovým cukrem. Ovocnou linku tvoří jahody, maliny a pikantní citrusy. Víno působí jednoduchým dojmem, postrádá tělo i délku.
Orientační cena: 160 Kč