Velké Sauvignony z Evropy i Nového světa

Říjen, 30.10.2023 08:54

Tématem v pořadí druhé degustace NASLEPO byla minulý týden bílá vína odrůdy Sauvignon blanc. Ochutnali jsme desítku zajímavých vín, mezi kterými nechyběli zástupci moravské produkce, stejně jako vzorky z klasických sauvignonových regionů světa. Zatímco u účastníků to nakonec vyhrál velmi povedený Sauvignon blanc 2022 z novozélandského vinařství Cloudy Bay, já si největší zážitek odnesl z vína Kitzeck-Sausal 2019 Schiefergestein od rakouského Weingut Tement.

IMG_20231025_171253_Bokeh__01

Sauvignon blanc patří mezi nejklasičtější bílé odrůdy. Z Francie, odkud Sauvignon blanc pochází, se rozšířil napříč kontinenty a v řadě zemí se stal velmi populární. Dokladem budiž fakt, že dnes tato odrůda patří mezi desítku nejvíce vysazených odrůd světa. Podle OIV Sauvignon blanc najdete na 123 000 hektarech vinic a tato plocha se neustále zvyšuje.

Nový domov Sauvignon blanc našel především na Novém Zélandu. Jestliže bylo v roce 2002 na Novém Zélandu vysazeno 3 700 hektarů Sauvignonu blanc, tak nyní to je už 25 000 hektarů. Kromě Nového Zélandu se vinaři ve velkém věnují této odrůdě také v USA, Jihoafrické republice nebo Chile. Zejména poslední jmenovaná země si na Sauvignonech blanc velmi zakládá, „esbéčko“ je tu totiž nejpopulárnější bílou odrůdou vůbec. V Evropě je pro mne kromě francouzského údolí Loiry pro Sauvignon nesmírně zajímavým regionem rakouské Štýrsko.

U nás je Sauvignon blanc vysazen na necelých 1000 hektarech vinic, mimo Znojemsko zejména na Mikulovsku. Základní poučky v odborné literatuře většinou doporučují konzumaci aromatického Sauvignonu blanc v mladé svěží podobě. Ve skutečnosti ovšem díky typicky výraznější kyselině mají některá z vín potenciál pro středně dlouhé uložení. Jasným důkazem budiž i dnešní test.

Ten mimochodem ukázal úžasnou pestrost a širokou paletu stylů, kterou vinaři napříč regiony produkují. Já mám na Sauvignonech rád jejich typickou svěžest a ovocnou aromatiku, která v některých případech úžasně kontrastuje s výraznější mineralitou.

Kitzeck-Sausal 2019 Schiefergestein, Weingut Tement, 12,5 %     Hodnocení: 93/100

Víno, jehož základem jsou 20-25 let staré keře Sauvignonu, rostoucí na břidlicových půdách. Po spontánní fermentaci 18 měsíců na jemných kvasničních kalech ve velkých neutrálních sudech. Ve skleničce středně výrazná barva, se zlatavými odlesky. Ve vůni víno bohaté, s tóny bílé broskve, exotického ovoce, angreštu nebo bylinek. Chuť je sebevědomá, komplexní, s pevnou kyselinou. Objevují se tóny citrusů, bílých peckovin a bezu. Dochuť je výrazněji minerální, slaně citrusová. Vyvážené a pestré v ústech, skvěle pitelné již teď, s velkým potenciálem do budoucna.

Doporučená cena: 612 Kč (VinoVinoVino)

IMG_20231025_171500_Bokeh__01

Rennaissance Sauvignon blanc 2021, Roman Fabig, 12,5 %    Hodnocení: 92/100

Vlajková loď vinařství Romana Fabiga, víno, které při uvedení vyvolalo povyk svou maloobchodní cenou. Zrání ve starších dubových sudech. Tenhle Sauvignon trochu klame tělem, ve vůni působí relativně jemným a ne příliš výrazným dojmem. Ve skleničce se objevují tóny zralého peckové ovoce, grepu, žlutého melounu a bílé broskve. Nechybí bílé květy, připomínající heřmánek a velmi decentní stopa nakouřenosti sudu. V ústech super perzistence, víno je strukturované, s příjemně vystupující kyselinou. Kombinace citrusů, peckovin a lučních bylinek. Dlouhý minerální závěr. Podobně jako víno od Tementa, Rennissance je kandidát na uložení do sklepa. Za pár let vám poskytne ještě zajímavější zážitek.

Doporučená cena: 1100 Kč

IMG_20231025_171608_Bokeh__01

Sauvignon blanc 2022, Cloudy Bay, 13,5 %    Hodnocení: 92/100

Sauvignon Blanc, který pochází převážně z vinic vysazených v podoblastech Rapaura, Renwick a Brancott Valley v údolí Wairau. Fermentace částečně v nerezových i v dřevěných sudech. Světlejší žlutá barva ve skleničce a jak už tomu bývá v případě Sauvignonů z Nového Zélandu, také doslova exploze vůní. Asi by bylo jednodušší vyjmenovat, co ve víně neucítíte, ale přesto, nechybí grapefruit, zralé broskve, chřest, zelený pepř, posečená tráva nebo intenzivnější tóny exotické ovoce. Celkově jsem byl tímto vínem moc příjemně překvapen. Čekal jsem koncentrovanou a hutnou chuť, ale víno je příjemně svěží, vyvážené a vlastně docela delikátní v ústech. Je vidět, že v Cloudy Bay vypiplali svůj styl do mezinárodní a skvěle pitelné podoby. Není to ani moc „zelené“ ani vulgárně ovocné. Dlouhý a krásně odeznívající závěr.

Doporučená cena: 750 Kč (Global Wines)

IMG_20231025_171647_Bokeh__01

Cartagena Sauvignon blanc 2022, Casa Marin, 13,5 %    Hodnocení: 91/100

Casa Marin je rodinné vinařství, které se nachází v obci Lo Abarca v údolí San Antonio. Vinice jsou tu vysazeny jen zhruba čtyři kilometry od Pacifiku. Víno tvoří kromě Sauvignonu blanc z 15 % odrůda Sauvignon gris, zrání v nerezu. Světlejší barva ve skleničce, odstínu bílého zlata. Ve vůni na první dobrou identifikovatelný styl nového světa, komplexní aroma s tóny grepu, exotického ovoce, fenyklu, bylinek a tónu slámy. Vůně je čistá, svůdná a zajímavá. V chuti má tento Sauvignon rovněž dobrou hloubku, ucítíte kombinaci tónů tropického ovoce, pěkné citrusové svěžestí a zelených tónů chřestu. Velmi příjemná kyselost, závěr je dlouhý a objevuje se v něm jemná minerální slanost. Další velmi pěkný reprezentant Nového světa.

Doporučená cena: 450 Kč (Merkenwine)

IMG_20231025_171750_Bokeh__01

Les Caillottes 2022, Pascal Jolivet, 13,5 %     Hodnocení: 91/100

Slušný zástupce francouzské oblasti Sancerre. Výběr vinic v majetku vinařství, réva roste na vápenci, po fermentaci víno leželo osm měsíců na kalech. Ve vůni je víno středně intenzivní, nemá tak pronikavé aroma, jako v případě vín z Chile a NZ. Sklenička nabízí tóny svěžích citrusů, zeleného jablka, grepu, citronové trávy. V chuti je víno uhlazené, příjemně tělnaté, celek působí kompaktně a vyváženě. V tomto případě dominuje kombinace citrusů a peckovin. Delší závěr, dobrá perzistence, víno má potenciál zrát na láhvi. Čistý delikátní styl.

Doporučená cena: 936 Kč (Advivum)

IMG_20231025_171542_Bokeh__01

BIG Sauvignon blanc 2021, Roman Fabig     Hodnocení: 91/100

Další povedené víno Romana Fabiga, tentokrát s výraznějším otiskem sudů, než je tomu u Rennaissance. Víno odstínu bílého zlata, ve vůni svůdně pronikavé. Prim hrají ovocné tóny, připomínající bílou broskev, hrušku, grapefruit nebo žlutá jablka. Nechybí bílé květy a příjemně intenzivní nakouřenost dřevěných sudů. Chuť koresponduje s vůní, je plnější, energická, s pěknou kyselinou. Citrusová svěžest se prolíná s nasládlou kořenitostí a výraznou minerální slaností. Vše do sebe dobře zapadá, víno působí harmonicky. Závěr je dlouhý.

Doporučená cena: 590 Kč

IMG_20231025_171737_Bokeh__01

Sauvignon blanc 2022, Malý vinař   Hodnocení: 90/100

Mlaďoučký a povedený Sauvignon blanc z viniční trati Zímarky. Fermentace a zrání devět měsíců na jemných kalech na francouzských dubových sudech Seguin Moreau. Středně intenzivní barva, ve vůni bohaté, vrstevnaté. Kombince tónů zralého peckového ovoce, zejména bílé broskve, hrušky a žlutého melounu, podpořená jemnou smetanovostí a tónem ušlechtilého dřeva. V chuti nabroušené, s dominantní kyselinou a tóny citrusů, zeleného jablka a meruněk. Víno působí přísně, ale elegantně a v chuti vrství jeden tón za druhým. Delší závěr, ve kterém vystupují bílé peckoviny a jemná kořenitost. Hodně zajímavý kousek, který ještě potřebuje nějaký čas na láhvi, aby ukázal svou plnou krásu.

Doporučená cena: 450 Kč

IMG_20231025_171724_Bokeh__01

APRI Sauvignon 2019, Thaya vinařství, 13 %      Hodnocení: 90/100 b

Poslední Sauvignon z prémiové řady APRI, víno zrající na francouzských dubových sudech. Ve skleničce středně výrazná žlutá barva se zlatavými odlesky. Ve vůni je víno pronikavé, hutnější a máslové, kořenité, s tóny hrušky máslovky, broskve, ananasu a sladkého koření, připomínajícího marcipán. Působí nazrálým dojmem. V chuti je víno příjemně kyselé, středně plné, s tóny bylinek, zralého peckového ovoce a žlutého melounu a citrusů. Delší závěr s jemnou mineralitou. Víno, které doporučuji spíše vypít, než dále držet v archivu.

Doporučená cena: 490 Kč

IMG_20231025_171432_Bokeh__01

21 Gables Sauvignon blanc 2021, Spier, 13,5 %     Hodnocení: 89/100

Dvě vinice na svazích Tygerberg Hills, pouhých 16 km od studeného Atlantského oceánu. Vinifikace v nerezu, půl roku ležení na kvasnicích. Víno je středně intenzivně žluté, ve vůni pronikavé a mladistvé, s tóny citrónu, čerstvě posečené louky, angreštu a zelené papriky. V chuti působí plnějším dojmem, je příjemně koncentrované, s vyšší kyselinou. I v chuti se objevuje relativně zelených tónů, kiwi, angrešt nebo paprika a kombinace ovocných tónů připomínajících citrusy a exotické ovoce. Celkově působí o trochu ostřejším a divočejším dojmem, než výše uvedená vína z Chile a Nového Zélandu.

Doporučená cena: 559 Kč (Zebra Wines)

IMG_20231025_171632_Bokeh__01

Pouilly Fumé Sauvignon blanc 2021, Antoine de La Farge, 12,5 %     Hodnocení: 88/100

Réva pro toto víno roste na křídovém podloží v Pouilly-sur-Loire. Ručně sbírané hrozny, šetrně lisované a gravitačně přenesené do nerezových tanků, kde probíhá fermentace při kontrolované teplotě. Víno zrálo tři měsíce na kalech s pravidelným promícháváním. Světlejší barva ve skleničce, na nose spíše středně výrazné. Ve vůni se objevují pomeranče, citrusy, jemné travnaté tóny. V chuti je víno spíše lehčí, příjemně svěží, ale ne příliš vrstevnaté. V ústech je cítit citrusově-herbální projev vína, vyšší kyselina. Závěr středně dlouhý.

Doporučená cena: 599 Kč (Decanté)

IMG_20231025_171709_Bokeh__01

….

Po ochutnání všech vín jsem požádal 11 účastníků, aby ze vzorků vybrali svých TOP5. Vínům jsem pak přidělil vždy za 1. místo – 5 bodů, 2. místo – 4 body, 3. místo – 3 body, 4. místo – 2 body a 5. místo 1 bod.

Po sečtení dopadlo „vox populi“ následovně. Pět nejlepších vín podle hlasování:

1) Sauvignon blanc 2022, Cloudy Bay (36b)

2) BIG Sauvignon blanc 2021, Roman Fabig (32b)

3) Rennaissance Sauvignon blanc 2021, Roman Fabig (26b)

4) Pouilly Fumé Sauvignon blanc 2021, Antoine de La Farge  (21b)

5) Kitzeck-Sausal 2019 Schiefergestein, Weingut Tement (20b)

Pokud byste se chtěli zúčastnit některé z dalších slepých ochutnávek, podívejte se do záložky NASLEPO.

Okomentovat:

*

Loading...