Valpolicella, Amarone nebo Montepulciano

Srpen, 24.08.2015 05:50

Bude to již půlrok, co jsem začal spolupracovat se společností VinoDOC, dovážející vína z 16 vinařských regionů Itálie. Po večerech a občas i víkendech pomáhám s rozvojem tohoto projektu, konkrétně třeba se sestavováním tematických řad vín, newsletterem, rozvojem blogu, Facebooku apod. V plánu jsou i degustace vín, tak třeba se na nějaké akci u italských vín potkáme. Postupně si také přechutnávám vína z portfolia dovozce, v minulém týdnu to byly dvě desítky vzorků z Benátska, Marche nebo Kampánie. O šestici povedených vín se s Vámi na následujících řádcích podělím.

Roccolo Grassi 04

V první řadě mne oslovila produkce Roccolo Grassi, mladého vinařství z Benátska. Rodinná firma, kterou v roce 1996 založili manželé Francesca a Marco Sartori. Díky přísné orientaci na kvalitu, se během krátké doby Roccolo Grassi zařadilo mezi špičku celého regionu. Vínařství obhospodařuje 14 hektarů vinic, ve kterých dodržuje praktiky udržitelného zemědělství. Roční produkce zhruba 45 000 lahví je hodně žádaným zbožím. Rober Parker na adresu vinařství uvedl: „Roccolo Grassi poskytuje jedny z nejvýraznějších červených, bílých a sladkých vín v severní Itálii.“ Mohu potvrdit, třeba takové Amarone 2008 je prostě lahůdka.

Valpolicella 2010, Roccolo Grassi, 14,5 %

Víno je vyrobeno s použitím čerstvých a lehce vysušených hroznů. Hrozny se nechají vyschnout zhruba po dobu 20 dní, v závislosti na ročníku. Před nalahvováním víno zraje 20 měsíců v dřevěných sudech. Valpolicella má sytější, rubínovou až nepropustnou barvu, vysokou viskozitu. Jemně voní, dominuje tmavé bobulové ovoce, konkrétně ostružiny nebo černé višně. Nechybí tóny bílého pepře, lékořice nebo tabáku. V ústech sametové, s příjemnou kyselinou, sladké taniny. Komplexní, plné, s tóny zralého tmavého ovoce. Krásně svěží, s dalším potenciálem.

Orientační cena: 589 Kč

IMG_3142

Amarone dela Valpolicella 2008, Roccolo Grassi, 16,5 %

Víno složené z odrůd 60 % Corvina, 15 % Corvinone, 20 % Rondinella a 5 % Croatina. Pochází ze čtyřhektarové vinice, stáří révy v průměru 40 let. Před uvedením do prodeje víno zraje 26 měsíců v sudech barrique a 24 měsíců v lahvi. Amarone má tmavou, rubínovou barvu, ve skleničce krásně slzí. Aroma je plné ovocných tónů, sušených brusinek, švestek, nebo černých třešní. Nechybí pepř nebo trocha animálních tónů připomínajících kůži. Vína jsou doslova plná ústa, jednoduše opulentní. Dlouhá dochuť, s vyzrálými sladkými taniny. Velké víno, charakterní, mimořádné. Robert Parker tomuto vínu dává 94+ bodů a potenciál až do roku 2028.

Orientační cena: 1450 Kč

IMG_3143

Recioto della Valpolicella 2008, Roccolo Grassi, 15 %

Odrůdové složení: 60 % Corvina, 15 % Corvinone, 15 % Rondinella a 10 % Croatina. Před uvedením do prodeje víno zraje 18 měsíců v barikových sudech a následně dva roky na lahvi. Sladké Recioto má tmavou, povidlovou barvu, ve skleničce krásně slzí. Aroma se doslova dere ze sklenice, je výrazně kořenité, s tóny připomínajícími hřebíček, vanilku, sušené švestky nebo černorybízový sirup. Tabák, bylinky. V ústech plné, nesmírně elegantní, nasládle kořenité, působí až likérovým dojmem.

Orientační cena: 690 Kč

IMG_3148

Od malé rodinné firmy krátce skočíme do Kampánie, do vinařství, které má zhruba 30x větší produkci než Roccolo Grassi. Cantina del Taburno byla založena v roce 1972 ve Foglianise a dnes spolupracuje se 300 vinohradníky v provincii Benevento. Podle dostupných údajů tak disponuje zhruba 500 hektary vinic a ročně lahvuje až 1,5 milionu vín. Časopis Wine Advocate před několika lety vinařství zařadil mezi nejslibnějších producenty Kampánie. Vinařství si hodně zakládá na svěžích červených vínech odrůdy Aglianico. Ze čtyř vín, která jsem z portfolia Cantiny del Taburno ochutnal, mne však nejvíce oslovilo bílé víno odrůdy Greco.

Greco 2013,Cantina del Taburno, 13 %

Ve skleničce se víno prezentuje sytější zlatavou barvou. Aroma je středně výrazné, připomíná zralé citrusy, jablka, lehce květinové. Na jazyku příjemné, svěží, s citrusovými tóny, žlutým melounem, lehce bylinkově medové. Středně dlouhá, minerální v dochuť. Zajímavé, lehčí, vyvážené pití.

Orientační cena: 295 Kč

IMG_3149

A na závěr vinařský region Marche. Ten je známý především díky bílým vínům odrůdy Verdicchio, ale velký potenciál mají i místní červená vína. A u dvou z nich se dnes zastavím. Vinařství Umani Ronchi založil v roce 1957 Gino Umani Ronchi, od roku 1990 společnost řídí jeho syn Michele. Ze 110 hektarů vinic vinařství produkuje Verdicchio Classico, z dalších 60 hektarů Rosso Conero a konečně v Colline Teramane sousední oblasti Abruzzy, kde od roku 2002 Umani Ronchi vlastní panství o 30 hektarech, pěstuje Montepulciano d’Abruzzo.

Cúmaro 2010 Conero Reserva DOCG, Umani Ronchi, 13,5 %

Víno tvořené 100% odrůdou Montepulciano. Vinařství toto víno vyrábí již od roku 1985, jako poctu této odrůdě. Víno vzniká na vinicích v těsné blízkosti moře a na vysoce vápenitých půdách. Ruční sběr hroznů, spontánní kvašení, víno zraje 14 měsíců ve francouzských dubových sudech a šest měsíců na lahvi. Výsledek má velmi tmavou až inkoustovou barvu, vyšší viskozitu. Vůně je primárně černorybízová, čistá, doplněná o tóny borůvek nebo višní. Komplexní, svěží. V ústech je pak víno koncentrované, s relativně dominantním tříslem a delší dochutí. Objevuje se tmavé bobulové ovoce nebo lékořice. Víno stále působí relativně mladistvě, svěžím ovocným dojmem. Další potenciál k archivaci.

Orientační cena: 489 Kč

IMG_3139

Pelago 2010, Umani Ronchi, 13,5 %

Víno s označením Marche Rosso IGT je směs autochtonních a mezinárodních odrůd vytvořená po vzoru úspěchů, kterých dosáhla vína jako Sassicaia, Tignanello a Solaia. V tomto případě se konkrétně spojují odrůdy Montepulciano, Cabernet Sauvignon a Merlot. Výsledkem je víno, které získalo již řadu ocenění, včetně ceny „Nejlepší červené víno na světě “ v rámci International Wine Challenge v Londýně s ročníkem 1994.

V ročníku 2010 jsou odrůdy v poměru Montepulciano (40 %), Cabernet Sauvignon (50 %) a Merlot (10 %). Ruční sběr hroznů, spontánní kvašení, víno zraje 14 měsíců ve francouzských dubových sudech a 12 měsíců na lahvi. Pelago má tmavou rubínovou barvu, s purpurovými odlesky. Na nose krásně nazrálé, s tóny černého rybízu, borůvek, tabáku nebo pepře. Nic křiklavého, decentní elegance. V ústech noblesní, harmonické, krásně vyzrálé. Jemné tóny lesního ovoce, trocha vanilky, káva, čokoláda, zemitost, lehce minerálně zakouřené. V dochuti příjemné taniny. Nic mohutného, co by chtělo ohromit na první dobrou. Víno, jehož krása se skrývá v detailu.

Orientační cena: 760 Kč

pelago

Okomentovat:

*

Loading...