Druhá slepá degustace pod hlavičkou blogu Podkorkem nabídla zajímavé srovnání tuzemských Pinotů noir oproti některým jiným světovým vinařským regionům. Šestici Pinotů z Moravy a Čech doplnila vína z německé Pfalze, chilského Acuncagua valley, novozélandského Marlborough a amerického Oregonu. V hlasování účastníků nakonec vyhrál Pinot noir 2017 Roučí, Jaroslav Springer.
Do srovnání jsem nezařadil žádné víno z Burgundska, spíše jsem se zaměřil na některé relativně „nové“ pinotové regiony, ale i tak šlo o velmi zajímavou slepou poznávačku. Až na jednu výjimku byla vína v podobné srovnatelné cenové hladině 450 – 1000 Kč. Ve všech případech šlo o mladá vína z ročníků 2015 až 2018. Účastníci se dozvěděli identitu jednotlivých vzorků až na konci ochutnávky a jak se ukázalo, poznat senzoricky Pinot noir z Nového Šladorfu od Pinotu z druhé strany „zeměgule“ není úplně jednoduché. Na druhou stranu chyták v podobě vína Barbaresco Pora 2012 z vinařství Ca del Baio přítomní odhalili.
Tuzemští vinaři, které jsem do srovnání vybral, rozhodně potvrdili svou velkou pinotovou kvalitu, v čele s vinařstvím Jaroslav Springer. Nádherné Roučí ročníku 2017 by šlo bez problémů zařadit naslepo do Burgundska. Elegantní a noblesní víno, vyvážené, bez dominantních tónů dřeva. Pinot noir, jako z partesu. Velké překvapení pro mne byl třeba Pinot noir v podání chilského Errazuriz. Celkově byla úroveň vín velmi vysoká.
Na konci ochutnávky před odhalením identity vín proběhlo vox populi, neboli hlasování účastníků. Po přechutnání všech 10 vín jsem požádal každého, aby ze vzorků vybral svých TOP5. Každé z vín dostalo bod. Po sečtení dopadlo „hlasování veřejnosti“ následovně:
Pořadí podle hlasování účastníků:
1. Pinot noir 2017 Roučí, Jaroslav Springer (12b)
2. Herrgottsacker Spätburgunder 2017, Weingutt Fusser (10b)
3. Pinot noir 2017, Jaroslav Springer (7b)
4. Pinot noir 2017 APRI, Trávníček a Kořínek (6b)
5. Pinot noir 2015, Cellar Selection, Villa Maria (5b)
6.-8. Pinot noir 2017 Kukvička, Milan Sůkal (4b)
6.-8. Alchemist Pinot noir 2017, Union Wine Co. (4b)
6.-8. Pinot noir 2017, Errazuriz (4b)
9.- 10. Pinot noir 2018 Barrel Selection, Krásná hora (3b)
9.- 10. Pinot noir 2016, Porta Bohemica (3b)
Já jediný jsem vína neochutnával naslepo. Vína jsem otevíral zhruba čtyři hodiny před degustací a v klidu je všechny přechutnal. Co se týká prvnho místa, tak jsem se hlasem lidu potkal, u ostatních vín mám pořadí trochu jiné.
Pinot noir 2017 Roučí, Jaroslav Springer, 12,5 % Hodnocení: 93/100
Víno lahvované půl na půl z hroznů dvou viničních tratí Čtvrtě a Trkmanska. Bio. Mladistvě vypadající sytější rubínová barva ve skleničce a krásná parfémová pinotová vůně. Zralé peckoviny, lékořice, zemitost, víno doslova poutá ke skleničce. Chuť nezůstává v ničem pozadu, je precizní, koncentrovaná s širokou škálou ovocných tónů. Velmi jemná práce se dřevem, víno oplývá elegancí a charakterem. Tohle je prostě boží, víno připomíná noblesu špičkových burgundských vín. Velmi pěkná délka.
Orientační cena: 990 Kč (Jaroslavspringer.cz)
Pinot noir 2017, Errazuriz, 13 % Hodnocení: 92/100
Na toto víno jsem byl osobně hodně zvědav, protože narazit v našich končinách na skvělý Pinot noir z Chile není jednoduché. Přitom zajímavé regiony pro tuto odrůdu v Chile jsou, jako například na severu ležící přímořské údolí Aconcagua. V tomto případě víno z vinice ležící jen 12 kilometrů od Pacifického oceánu. Víno zrálo 10 měsíců ve francouzských sudech. Ve vůni krásné a hluboké, je ho doslova plná sklenice. Čisté tóny zralých červených peckovin, sladké koření, růže. Chuť je vyvážená, postavená na svěžím ovoci, bylinkových tónech, s výraznější kyselinou a krásně integrovaným tříslem. Pohlazení po jazyku, elegance tomuto vínu rozhodně nechybí. V dlouhé dochuti je příjemná slanost. James Suckling dal 94, já říkám nejlepší Pinot z Chile, co jsem zatím ochutnal.
Orientační cena: 425 Kč (Kupmeto.cz)
Herrgottsacker Spätburgunder 2017, Weingutt Fusser, 13 % Hodnocení: 91/100
Pinot z německého regionu Pfalz, biodynamické vinařství. Rubínově červená barva s cihlovým okrajem. Ve vůni hodně expresivní víno, s tóny zralých peckovin, výraznou nakouřeností, tóny ušlechtilého dřeva, drceného pepře. Náznak až animálních tónů. V chuti plnější, krásně sladěné, vrstevnaté, s koncentrovanými ovocnými tóny, zejména červeného rybízu, tmavých třešní, lesního ovoce, ale i hřebíčku, pepře, zemitosti. Nádherně pitelné víno, komplexní. Příjemná delší dochuť.
Orientační cena: 790 Kč
Pinot noir 2017 Kukvička, Milan Sůkal, 13 % Hodnocení: 91/100
Víno v přívlastku výběr z hroznů, suché, z dnes již vyhlášené pinotové trati Kukvička. Slovácká podoblast, obec Josefov. Před lahvováním víno zraje 18 měsíců ve francouzských dubových sudech. Světlejší granátová barva, pronikavá aromatika kombinující třešně, višně, červený rybíz nebo švestku. Sladce kořenité, jemný hřebíček a pepř. V chuti široce rozkročené, s výraznější ovocností, až „jammy“ koncentrace, střední kyselinou a velmi delikátními tříslovinami. Dlouhá dochuť kombinující červené ovoce a kořenitost, v podobě vanilky a skořice. Klasika, která nezklame napříč ročníky, víno, které ještě neukázalo svůj maximální potenciál.
Orientační cena: 400 Kč (Winebar.cz)
Alchemist Pinot noir 2017, Union Wine Co., 13 % Hodnocení: 90/100
Víno z Vilamette valley z Oregonu, zrající 12 měsíců ve francouzských barikových sudech. Z organicky vypěstovaných hroznů. Ve vůni středně výrazné, nikterak křiklavé. Čistě ovocné s jemnou kořenitostí vanilky a skořice. Tóny malin, červeného rybízu a višní. Chuť je zajímavá, koncentrovaná, přímočará, v ústech působí spíše sevřeně. Nerozestupuje se doširoka. Kombinuje tóny tmavých třešní, náznak ostružin a švestek. Lehce pepřové. Víno je vyvážené, kompaktní, s příjemnou delikátností. Jemné třísloviny, tak akorát dřeva. Výborně pitelné.
Orientační cena: 990 Kč (Californianwines.eu)
Pinot noir 2017 APRI, Trávníček a Kořínek, 13,5 % Hodnocení: 90/100
Znojemská vinařská podoblast, obec Hnanice a viniční trať Knížecí vrch. Hmotností jednoznačně nejtěžší láhev, víno z dnes již kultovní řady APRI s divočákem na etiketě. Relativně výraznější barva ve skleničce, vůně je výrazná a vrstevnatá. Třešně, červený rybíz nebo maliny doplňuje kořenitost pepře, hřebíčku a sladké vanilky. Výraznější tóny dřeva. Chlapácké, silnější v chuti, koncentrované, zároveň uhlazené a sametové. S tóny jahod, višní, jemné švestky. V závěru na patře jemně vystupující taniny. Konec je dlouhý a nasládle ovocně kořenitý.
Orientační cena: 565 Kč (Trávníček & Kořínek)
Pinot noir 2018 Barrel Selection, Krásná hora, 12,5 % Hodnocení: 88/100
Víno z organicky certifikovaných vinic, z viniční trati Krásná hora v katastru obce Starý Poddvorov. Mladistvá, ostřejší a pronikavá vůně, střední intenzity. Čevené třesně, višně, maliny a jemná stopa připomínající fialku. V chuti příjemně svěží a koncentrované ovocné tóny, vyšší kyselina, velmi pěkná délka. Hodně šťavnaté, energické pití, na začátku své lahvové zralosti. Dochuť je dlouhá a zůstává v ní příjemný tóny drobných červených peckovin.
Orientační cena: 490 Kč (Vinařství Krásná hora)
Pinot noir 2017, Jaroslav Springer, 13 % Hodnocení: 88/100
Pinot noir v BIO kvalitě, víno zrálo 24 měsíců v dubových sudech. Nefiltrováno a nečiřeno. Víno má mladistvě vypadající rubínovou barvu, světlejší. Ve vůni středně výrazné, energické. Prim hrají tóny červeného bobulového ovoce, třešně, jeřabiny, ale také tóny růže a nechybí ani decentní nakouřený tón dřeva. V chuti středně plné, svěží a šťavnaté. Chuť působí zatím trochu tvrdě, víno potřebuje delší čas na láhvi. Dobře strukturované, se slušnou koncentrací chutí a s relativně vystupujícím tříslem v závěru. Dochuť je delší. Víno s dalším potenciálem.
Orientační cena: 499 Kč (Jaroslavspringer.cz)
Pinot noir 2015, Cellar Selection, Villa Maria, 14 % Hodnocení: 87/100
Zástupce Nového Zélandu, víno z největšího zdejšího pinotového regionu Marlborough. Organické vinice. Mimochodem z celé desítky jediné uzavřené pod šroubem. Vyšší viskozita a na Pinot noir i relativně výraznější barva ve skleničce. Vůně se doslova dere ze sklenice, připomíná zralé ovoce, se špetkou sušených švestek, zemitost, tabák, kouř. V chuti je tohle víno relativně chlapácké, s vyšším alkoholem a přítomnými tříslovinami. Koncentrované ovoce, jammy, kořenité. Vínu nechybí pěkně nabroušená kyselina, dodávájící zralému ovoci na drivu. Lehce nazrálé víno, ale s dalším potenciálem vyvíjet se v láhvi.
Orientační cena: 475 Kč (Global-wines.cz)
Pinot noir 2016, Porta Bohemica, 12, 5 % Hodnocení: 85/100
Jediné české víno v degustaci, Pinot z Velkých Žernosek od Aleše Svatoše. Minimální množství síry, nefiltrované víno. Pinot hodně světlého odstínu ve skleničce, s širokým lehce cihlovým okrajem. Ve vůni relativně jemné a nenápadné. Tóny červených třesní, malin a jemnou kořenitostí. Náznak tabákových tónů a lehce oxidativní tóny. V chuti spíše lehčí, s pěknou svěží kyselinou, uhlazenými ovocnými tóny. Středně komplexní, s velmi pěkným charakterem chuti, vysoce pitelné, přímočaré. Minimum sudu. Dochuť je delší a šťavnatá.
Orientační cena: 250 Kč
PS: Jelikož i napodruhé se našla dostatečně velká skupina odvážných degustátorů, plánuji uspořádat „slepici“ i napotřetí. Chcete být u toho? V pondělí 23. března naslepo porovnáme Rieslingy rýnské z Moravy a ze světa. Chybět určitě nebude třeba Mosela, Rheingau, Alsasko. Cena bude 550 Kč. Svou účast můžete již nyní nahlásit na podkorkem@gmail.com.