Úžasná Touriga Nacional

Březen, 17.03.2020 08:48

Už to zase bude asi několik let, co jsem tu naposledy psal o portugalských vínech. Přitom Portugalsko zdaleka není jen portské. Když pomineme jednoznačně nejslavnější portugalský vinný produkt, je tato velká vinařská země se zhruba 240 tisíci hektary vinic (!) zdrojem pestré palety skvělých bílých a červených vín. Dokladem budiž parádní prémiové víno Monte da Ravasqueira Premium Tinto Touriga Nacional 2012.

IMG_20200315_152637

Po většinu 20. století bylo Portugalsko v politické izolaci, rozvoji země i vinařské branže pomohl vstup do Evropské unie v roce 1986. Leckoho možná překvapí rozsah místní produkce a velká plocha vinic. Jen pro srovnání vinaři v Rakousku pracují se 46 000 hektary vinic, ti němečtí se 100 000 hektary. Portugalsko je tedy v tomto ohledu úplně jiná liga.

Blíže jsem se s portugalskými víny začal osobně seznamovat až při studiu WSET Diploma. Na rovinu říkám, že vzpomínky nemám úplně pozitivní, protože naučit se kombinace lokálních odrůd a 14 místních regionů nebylo úplně easy. Ačkoliv jsou v Portugalsku rozšířené odrůd jako Tempranillo (v Portugalsku známé jako Tinta Roriz), Cabernet Sauvignon nebo Chardonnay, je výrazným specifikem této vinařské země orientace na domácí odrůdy, jejichž názvy znějí tak trochu exoticky: Arinto, Treixadura, Alfrocheiro, Encruzado, Roupeiro, Antão Vaz nebo Baga.

Portugalsko disponuje celkem 14 vinařskými regiony, jejichž vína spadají do kategorie „Vinho Regional“. Dnes se zaměříme na jihoportugalské Alentejo. Tady se v uplynulých dvou dekádách odehrává malá vinařská revoluce a o Alentejo se mluví stále více. Alentejo je synonymem pro plnější červená vína, ostatně klima se tu vyznačuje vysokými teplotami v létě a minimem srážek. O místních vínech se někdy říká, že reprezentují „Nový svět“ ze „Starého světa“. Svou bohatostí a ovocností se totiž dají lehce zaměnit za vína ze vzdálených regionů mimo Evropu.

Stejně jako v dalších oblastech Portugalska, i tady vznikají vína často kupáží různých odrůd, velmi často jsou základem odrůdy Trincadeira, Aragonez (Tempranillo) a Castelão. V případě následujícího vína ovšem jde 100%  o odrůdu Touriga Nacional, tedy asi to nejkvalitnější z celého Portugalska.

Touriga Nacional pravděpodobně pochází ze severu země, ale postupně se rozšířila směrem na jih a dnes ji najdete v regionech jako Algarve, Ribatejo, Setúbal nebo právě Alentejo. Touriga Nacional je odrůda se silnými slupkami hroznů, které jsou bohaté na barviva a třísloviny. Výsledná vína opravdu často působí komplexně a strukturovaně, mohou disponovat slušným potenciálem pro zrání. Připočítejte ještě intenzivní ovocnou chuť směřující do tmavých peckovin, jako jsou maliny, černý rybíz, nebo tóny bylin a koření. Víno Monte da Ravasqueira Premium Tinto Touriga Nacional 2012 je parádní ukázkou potenciálu této odrůdy. Osm let staré víno s minimem terciálních tónů a doslova opojnou a koncentrovanou ovocností.

Premium Tinto Touriga Nacional 2012, Monte da Ravasqueira, 13 %    Hodnocení: 92/100

Vinařství Monte da Ravasqueira stojí v obci Arraiolos nedaleko Lisabonu, vlastní 45 hektaru vinic. Zdejší zemědělskou usedlost vlastní rodina Manuela de Mello sice již od roku 1943, s vysazováním vinic se ale začalo až v roce 1997. Dnes je produkce vinařství rozdělena do několika kvalitativních řad a toto víno je v té nejvyšší. Víno z pečlivě selektovaných hroznů odrůdy Touriga Nacional, zrálo po dobu 24 měsíců v nových sudech z francouzského dubu pak 24 měsíců v lahví před uvedení na trh. Už samotné přivonění ke korku, který vypadá jak macerován v černorybízovém džemu, avizuje velkou intenzitu barev a vůní. Skutečně, víno má tmavou barvu ve skleničce, nepropustnou, s fialovým nádechem. Aroma je opravdu úžasně koncentrované, s tóny čistého černého bobulového ovoce, zejména černého rybízu nebo ostružin. Nechybí švestky, povidla, černé třešně, tóny lékořice nebo hřebíčku. Celek působí velmi svěžím a příjemným dojmem. V ústech víno příjemně navazuje, je plné, s krásně strukturovanou  chutí, maximálně vyvážené. Parádně integrované tříslo, středně výrazná kyselina doplňuje energickou ovocnost vína. To ve finále nepůsobí těžce, ale je skvěle pitelné. Víno disponuje minimem terciálních tónů, má relativně mladistvý charakter a další potenciál vyzrávat na láhvi.

Orientační cena: 1400 Kč (vinazportugalska.cz)

IMG_20200315_152710

Portugalsko

Okomentovat:

*

Loading...