Ujeté etikety

Září, 1.09.2011 07:36

Vdubnu jsem na blogu publikoval příspěvek Etikety vín jako designové kousky, který se s stal nejčtenějším vdosavadní historii blogu. I srizikem toho, že druhá pokračování většinou nedosahují popularity prvního dílu, jsem se rozhodl připravit pokračování tohoto článku. Tentokrát pod názvem Ujeté etikety. Zatímco vprvním případě šlo designově zajímavá řešení etiket, vpřípadě ujetých etiket jde spíše o vtipná, šokující či neotřelá řešení polepek láhví. Čeká vás třeba žabí moč, balet andělů, kouřící papoušek a chybět nemohou ani nějaké ty nahotinky. Prostě etiketová dekadence

JUjeté etikety jsem rozdělil tematicky do čtyř kategorií: zvířátka, ženy, dopravní prostředky a totální úlety. Na Nově ve zprávách většinou se zvířátky končí, já snimi naopak začnu. Kouřící papoušek (Smoking parrot) je francouzské víno, které si utahuje zPouilly – Fume, tedy slavných vín odrůdy Sauvignon zfrancouzské Loiry. Jeden zanglických výrazů pro označení papouška je Polly a francouzský výraz pro kouř je „fume“. Proto tedy ten zkouřený opeřenec na etiketě. Žabákova moc je speciální řadou levných ovocných vín. O tlustém bastardovi jsem tu psal nedávno. Vína Arrogant Frog, která pochází zjihofrancouzského regionu Languedoc Roussillon, není problém sehnat vrámci tuzemských vinoték. Francouzský vinař Jean-Claude Mas tvrdí, že tímto názvem vystihuje tradiční vnímání Francouzů ze strany cizinců. Českým ekvivalentem je namyšlený žabožrout.

Lahůdkou pro japonský trh je slavné Beaujolais Noveau s„dospěláckou“ Hello Kitty na etiketě. Radši snad ani nechci vědět, kdo je cílovou skupinou těchto vín…Ačkoliv víno oslovuje více a více reprezentantek něžného pohlaví, stále převládají mezi pijáky vína muži. A právě na ně cílí někteří vinaři prostřednictvím svých „sexy“ etiket sdominantním ženským elementem. Asi úplně nejvíc na dřeň jde kalifornské vinařství De La Montaya ze Sonoma Valley. Na mysli mám provokativní řadu vín Pin Up Cabaret sfotografiemi lascivních dam. Poměrně sofistikovanější ženskou krásu pak nabízí taktéž kalifornská řada vín Mad Housewife. Fandové komiksů ocení kreslenou krásu francouzské pokojské zLanguedocu, která dává na výběr vína pěti odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Pinot Noir, and Sauvignon Blanc. Australský humor vsobě nezapře láhev sjednoduchým označením Bitch. Opakování matka moudrosti, takže na zadní etiketě vína toto krátké slovíčko najdete hned 77x.Není tajemstvím, že Američané jsou blázni do aut. Na etiketách místních vín se tak můžete setkat například srůžovým náklaďáčkem či veselým karavánkem. Do kategorie dopravních prostředků lze zařadit i legendární etiketu vína Le Cigare Volant od vinařství Bony Doon. Létající talíř se zkázonosným paprskem se tradičnímu zpracování etiket také vymyká. Do poslední skupiny jsem zařadil nezařaditelné úlety. Balet andělů, to je poetický název vín, která zdobí snový obrázek nevidomého malíře Johna Brewstera (1766 – 1854!). Nevím jak vás, ale mě tato etiketa malinko děsí. Summerhills je největším kanadským organickým vínařstvím. Co se týká jejich etikety kvínu Kissed, chtějí pravděpodobně oslovit fanoušky fantasy literatury. Totální epický úlet… Připadá vám pití vína jako nuda? Některá vinařství se snaží spojit konzumaci tohoto nápoje sinteligentní zábavou. Například kanadské vinařství Therapy vineyards nabízí pijákům vína na etiketách hru vpodobě Roschachových testů. Myslíte si, že se obrázky po vypití každé skleničky mění? Co asi člověk na etiketě uvidí před otevřením láhve a co po jejím vypití? Že by skvrnu od kafe?:) Další hravou etiketu má Puzzle wine. Pokud se při pití vína nudíte, můžete hledat vosmisměrce slova vyjadřující chuť a aromata konkrétního vína. Ideální vánoční dárek pro babičky křížovkářkyJ Jen pro pořádek ještě připomínám, že s podkorkem.net můžete nyní vyhrát láhev červeného vína FAT BASTARD. Stačí se na facebookovém profilu zapojit do tipovací soutěže. Odhadněte můj cílový čas na Nike Run Prague, nejpřesnější tip vyhrává. 

Okomentovat:

*

Loading...