Úchvatný Masterclass štýrského Sauvignonu

Červen, 4.06.2019 07:37

Jak já nejsem moc sauvignonovej, tak tenhle Masterclass mi celkem výrazně rozšířil obzory. Čtyři zajímavé flighty pod vedením  Stephana Reinhardta (kritik od Roberta Parkera) potvrdily, že rakouské Štýrsko rozhodně patří k TOP evropským regionům pro Sauvignon blanc. Některá vína ročníků 2011 a 2007 pak rozprášila všeobecně rozšířený názor, že každý Sauvignon je potřeba vypít v té nejmladší svěží podobě. Ve vinařství Tement se minulý týden děly velké sauvignonové věci.

IMG_20190527_163457

Pohled z terasy vinařství Tement bere dech. Stojíte uprostřed půlkruhového amfitéátru strmých vinic, hledíte na zelené moře, jehož rozbouřené vlny tvoří réva a zalesněné vrcholky zdejších kopců. Horská hradba vše podtrhuje na vzdáleném horizontu, částečně schovaná v nízkých bouřkových mracích. Podobně divoce a úchvatně působí ve skleničce i místní vína.

Jsme na úplném jihu Rakouska. Armin Tement to názorně dokládá, když ukazuje na protější svah a údolí pod námi, kde končí Rakousko a začíná Slovinsko. V dnešní době zdejší vinice nerozděluje žádný plot, ani hraniční bariéra, ale ne vždy tomu bylo tak. Vinice pod námi je prestižní Cru s názvem Ried Zieregg a vysazen na ní je jak jinak než Sauvignon blanc.

Nejen u Tementů je stěžejní odrůdou Sauvignon blanc, ve zdejší oblasti zvané Südsteiermark (jižní Štýrsko) je totiž odrůdou vůbec nejpěstovanější. V celém Rakousku aktuálně najdete 1250 hektarů vinic Sauvignonu, což z celkových 46 500 hektarů není kdovíjak zázračný podíl. Přesněji řečeno necelá tři procenta. Na druhou stranu, mezi lety 1999 a 2015 se výsadby této odrůdy zdvojnásobily a jednoznačným důvodem je rostoucí kvalita a popularita Sauvignonů ze Südsteiermarku.

IMG_20190527_163946

Podmínky v Südsteiermarku jednoznačně svědčí bílým aromatickým odrůdám. Na zdejších 2563 hektarech vinohradů tak kromě Sauvignonu blanc najdete zejména Welschriesling, Morillon (Chardonnay), Gelber Muskateller nebo Traminer. Jsme sice v nejjižnější části Rakouska, ale klima tu rozhodně není horké, spíše naopak. Hodně tu prší, vegetační cyklus je dlouhý, velké rozdíly panují mezi teplotami ve dne a v noci, aroma se ve vínech akumuluje pozvolna. Zdejší půdní profil je různorodý, od pískovce, břidlice nebo slínu až po vápenec. Vinice se ve Štýrsku táhnou po zakroucených a strmých svazích se sklonem i 80 %. Práce ve zdejších vinicích je tak často náročná a někdy i neradostná. To, když do vinic dorazí nečekané jarní mrazíky, nebo je rovnou oholí devastující krupobití. Přiznám se, že jsem zatím nikde neviděl tolik vinic potažených černými sítěmi na ochranu před zmrzlým deštěm.

Ačkoliv Štýrsko patří mezi nejmenší vinařské oblasti Rakouska, současná generace talentovaných vinařů, často relativně mladých věkem, z něj udělala kometu na evropském vinném nebi. Potvrdila to i slova Stephana Reinhardta, který zdejším vínům v posledních letech věnuje stále větší pozornost. Jeho selekce 12 Sauvignonů ze čtyř ročníků byla velmi zajímavá. Nenašel se mezi nimi prakticky žádný propadák a naopak v každém flightu bylo alespoň jedno úžasné víno. Tady je můj osobní výběr pěti nejzajímavějších vín štýrského Masterclassu.

IMG_20190527_183319

Sauvignon Blanc Ried Gaisriegl 2017, Schauer, 13 %        Hodnocení: 91/100

Vinařství Schauer najdete v obci  Kitzeck. Ve vinařské tradici rodiny Schauerů od roku 2010 pokračuje Stefan Schauer. Kromě Sauvignonu pracuje i s odrůdami Pinot Gris a Riesling. Největší a zároveň nejdůležitější vinicí v majetku rodiny je Gaisriegl. Velmi příkrá vinice, se sklonem až 65 % a s jižní orientací dosahuje nadmořské výšky až 560 metrů, primárně stojí na břidlici. Sauvignon blanc ročníku 2017 je komplexní na nose, s tóny jemného ananasu, s náznakem medovosti a lučních bylin. V chuti s velmi pěkným tělem, působí svěžejším dojmem než ve vůni. Příjemně ovocný, intenzivní, přímočarý a výrazně minerální Sauvignon. Říznější kyselina. Tohle je Sauvignon pro „Riesling lovers“.

 IMG_20190527_175945

Sauvignon Blanc Ried Edelschuh 2015, Wolmuth, 13,5 %        Hodnocení: 92/100

A ještě jednou Kitzeck, nejvýše položená vinařská obec Rakouska. Vinařství Wolmuth je ikonický výrobce oblasti, s historií sahající do roku 1803. Poctivá vinařina, minimální výnosy, extrémní vinice a ve výsledku elegantní a noblesní vína. Vinice v nadmořské výšce 400 až 610 metrů, se sklonem až 90 % patří k nejpříkřejším v Evropě. Ried Edelschuh je jedna z nejlepších tratí regionu, historicky zdokumentovaná až do 14. století. Na nose opět široká paleta vůní, primárně tvořená ovocnými tóny, jako je bílá broskev, jablka nebo ananas, lehká kořenitost a nakouřenost šutru. Víno je výrazné až opulentní v chuti, dominantní a chlapácké pití, suché, s vyšší kyselinou. Čisté, dlouhé a ve finále neuvěřitelně elegantní a zábavné. Do téhle láhve jsem se zamiloval.

IMG_20190527_182358

Sauvignon Blanc Ried Pössnitzberger Kapelle 2015, Erwin Sabathi, 13,5 %        Hodnocení: 93/100

Další z tradičních vinařství, jehož historie sahá do roku 1650. Od roku 1992 jeho hvězda stoupá, to když vinařství převzal Erwin Sabathi se svou ženou Patrizií. Vinařství je organicky certifikované, kromě Sauvignonu Blanc se hodně zaměřují na odrůdu Chardonnay. Obě jsou také vysazeny v nejlepší vinici Ried Pössnitzberger. Ačkoliv ročník 2015 patří spíše mezi teplejší, tenhle Sauvignon je nádherně svěží, na nose s tóny citrusů, tropického ovoce a bílého pepře. V chuti delikátní až jemný, parádně vyvážený, s příjemnou kombinací kyselosti a minerality. Přímé a hladké v chuti s koncentrovanou až olejovitou strukturou. Doslova pohlazení na jazyku.

Sauvignon Blanc Ried Kranachberg 2011, Hannes Sabathi, 13 %        Hodnocení: 93/100

Chladné a precizní. Tohle víno vyzrálo do fantastické podoby. Ve vůni svůdné, až parfémové, s tóny, které připomínají zralé grepy, bílé broskve, heřmánek a med. Decentní, nekřičí ze skleničky. V chuti s tóny exotického ovoce, jemná stopa dřeva, vanilky, minerálně slané v dochuti. Závěr dlouhý a elegantní. Klobouk dolů, kdo si počkal, ten se dočkal, navíc tohle víno rozhodně ještě neřeklo poslední slovo.

 IMG_20190527_182413

Sauvignon Blanc Ried Zieregg 2007, Tement, 13,5 %        Hodnocení: 94/100

Nejlepším vínem Masterclassu byla 12letá pecka od domácích pánů Armina a Stefana Tementových. Moderně pojaté vinařství zpracovavá hrozny z 80 hektarů vlastních vinic (60 % tvoří Sauvignon Blanc), z nichž 14 hektarů je přímo z vinice Zieregg. Od roku 2018 je vinařství organicky certifikované. Závěrečný flight ročníku 2007 nebyl zvolen náhodou, protože prý jde o jeden z nejlepších ročníků za posledních 30 let. Z trojice vzorků vinařství Sattlerhof, Neumeister a Tement jednoznačně nejlépe dopadl právě Ried Zieregg. Víno oplývající neuvěřitelnou svěžestí, naslepo bych mu asi takhle pokročilý věk nehádal. Ve vůni výraznější, v chuti perzistentní, šťavnatě kyselé, s tóny grepu, angreštu, citrusové kůry nebo lučních bylin. Dlouhé, minerální, ačkoliv víno oplývá velkou koncentrací, je elegantní a jemné. Víno má rozhodně potenciál do dalších let. Přítomný Armin Tement životnost vína odhadl na dalších 10 let.

IMG_20190527_182419

Byl to neuvěřitelný zážitek se špičkovými víny ze Südsteiermark. Na zdraví místních vinařů! Snad se do tohoto krásného vinařského regionu v budoucnu zase někdy podívám.

Okomentovat:

*

Loading...