Hrozně dlouho jsem tu nic nepsal o Burgundsku a jeho vínech. Velká chyba. Bílá i červená vína z tohoto francouzského regionu miluji (stejně jako řadu dalších vín z jiných světových oblastí:)). Na dle ohlasů velmi povedenou akci „Bourgogne Millesime 2015“, která se uskutečnila minulý týden, jsem se z časových důvodů nedostal, tak jsem si alespoň otevřel doma tři červená vína od tří různých vinařství – konkrétně Olivier Decelle – Pierre Jean Villa, Patrice Rion a Harmand-Geoffroy.
Symbolicky připíjím na Burgundsko! Na světě byste asi těžko hledali jiný vinařský region, který byl v uplynulých letech více zkoušen nepřízní počasí, než tato tradiční pěstitelská oblast. Být vinařem v Burgundsku je o něco více stresující, než tomu bývalo v minulosti. Bouřky, krupobití a další rozmary počasí si vybraly na hroznech vysokou daň. Poslední „standardní“ rok byl 2009. Od té doby místní vinaři ztratili v úhrnu produkci jednoho celého ročníku.
Ten správný čas začít držet palce, aby to letos konečně dopadlo dobře. Malou útěchou byl pro vinaře v Burgundsku rok 2014, kdy množství sklizených hroznů po velmi špatných letech dosáhlo alespoň podobné úrovně jako v roce 2010. Někteří z nich si budou moci trochu vydechnout, peněženky vínomilců asi sotva. Lahví je málo, zájem veliký a rostoucí, takže netřeba dělat složitějších ekonomických analýz, jak že se tento stav promítá do koncových cen (ceny mnoha Premier a Grand Cru vín vzrostly v letech 2010 až 2012 o 25 až 30 %).
Uvidíme, jak se bude cenová spirála u burgundským vín vyvíjet v příštích letech, snad trochu přibrzdí a z Burgundska se nestane snobské pití pro vyvolené. Každopádně dnešní příspěvek zakončím pozitivně, tipem na tři „dostupné“ lahve spíše ze spodní cenové hladiny.
Marsannay 2009, Les Longeroies, Olivier Decelle – Pierre Jean Villa, 13 %
Víno vzniklo jako výsledek společného projektu vinařů původem ze Saint-Emillionu a z údolí Rhony. Světlejší rubínová barva, s vyzrálejším cihlovým nádechem. Slušná viskozita. Výraznější aromatika, s primárně ovocnými tóny třešně, červeného rybízu. Příjemný aromatický profil doplňují terciální tóny připomínající podrost nebo tabák. V chuti středně plné, s tóny zralých peckovin, třešní nebo brusinek. Dominantní kyselina. Středně dlouhý konec s jemnými tóny ovoce a kořenitosti. Druhý den po otevření lepší.
Orientační cena: 550 Kč
Bourgogne 2012 Pinot noir, Patrice Rion, 12,5 %
Malé vinařství, jehož historie sahá teprve do roku 1990, obhospodařuje šest hetarů vinic v rámci apelací Nuits Saint Georges a Chambolle-Musigny. Hrozny pro výrobu tohoto vína pochází z révy v průměru 40 let staré. Fermentace probíhá v nerezových tancích, víno poté zrálo 15 měsíců ve starších dubových sudech.
Zajímavá ambaláž s velkou a těžkou lahví a trochu netradičně pod šroubovacím uzávěrem. Mladistvá světlejší rubínová barva, víno ve skleničce krásně slzí. Výrazná aromatika, plná a bohatá, expresivně ovocná s tóny jahod, maliny, trochu dřevěného kouře. V ústech výraznější kyselina, pikantní a šťavnatá chuť. Mladistvá a čistá. Čerstvé bobulové ovoce, brusinky, červený rybíz, trocha švestek. Náznak sladkého koření. V dochuti patrné tříslo. Tohle víno má vše co má mít, elegantní, koncentrované, určitě pro další vyzrávání.
Orientační cena: 390 Kč
Gevrey-Chambertin 2011, Harmand-Geoffroy, 13 %
Tradiční rodinné vinařství, jehož historie sahá do konce 19. století, dnes disponuje devíti hektary vinic. Stáří keřů v průměru 50 let, v některých případech i 85 let. Ve vinohradech jsou aplikovány tradiční postupy bez použití pesticidů a umělých hnojiv.
Sytější rubínová barva, vyšší viskozita. Temná a svůdná aromatika, tmavé bobulové ovoce, višně nebo brusinky, doplněné o výrazné minérální tóny, kouř a trochu kořenitosti. V ústech plné a robustní, harmonické, s nasládlými tóny tmavého bobulového ovoce, lesního podrostu, minerality. Delší dochuť se švestkovými povidly. Strukturované, ohromně zábavné chlapské pití. Mám chuť si koupit další lahev a to nejsem ani v půlce té stávající:).
Orientační cena: 670 Kč