Tipy na červená vína do 400 Kč

Říjen, 22.10.2020 06:41

S podzimem přichází ruku v ruce zvýšená chuť na červená vína. Pokud hledáte inspiraci na zajímavé láhve, které vás zároveň nepošlou do platební neschopnosti, je dnešní příspěvek přesně pro vás. Přináším tipy v podobě devíti vín, jejichž společným jmenovatelem je koncová cena nepřesahující 400 Kč. Srovnal jsem vína z různých kontinentů, odrůd či ročníků a určitě platí, že v této cenové kategorii je z čeho vybírat. Pomyslným vítězem se nakonec nestalo ani toskánské Sangiovese, ani Frankovka z Rakouska, ale krásný Shiraz z Jihoafrické republiky.

IMG_20201017_121724

Podle několik let starého průzkumu Vinařského fondu nejčastěji Češi za láhev vína utratí do 155 Kč a měsíční „vinný rozpočet“ dosahuje právě necelých 400 Kč. Ve Velké Británii jsou na tom jen o něco lépe a průměrná cena zdejšího vína dosahuje šesti liber, tedy něco kolem 180 korun. Do ceny 400 Kč za láhev se tak pohodlně vejde většina červených vín na trhu a nebyl by problém sestavit téměř nekonečnou řadu vín.

Mou ambicí každopádně tentokrát nebylo lovit v divokých vodách supermarketů a večerek, ohledně zajímavých tipů jsem oslovil přímo některé dovozce. Podařilo se dát dohromady pestrou škálu vín, kde nechybí Carmenére z vulkanických vinic v Chile, velmi tradiční červené z toskánského Montepulciana nebo třeba jihofrancouzský Corbières z betonu.

Seaward Shiraz 2018, Spier, 14,5 % Hodnocení: 90/100

Shiraz, odrůda ve Francii známá jako Syrah, se do Jihoafrické republiky pravděpodobně dostala v polovině 19 století, nebo dokonce o něco dříve. Jeho výsadby postupně rostly a dnes je s 10 000 hektary druhou nejrozšířenější modrou odrůdou v JAR. Spier je tradiční výrobce a v tomto případě jde o víno se skvělým odrůdový charakterem. Středně výrazná purpurová barva, vyšší viskozita. Ve vůni středně výrazné, kombinace švestky, černého rybízu a fialky. Náznak hřebíčku, pepře a lékořice. S postupem času se víno otevíralo. V chuti plné, bohaté víno, s koncentrovanou ovocností, tóny povidel, černého rybízu, a borůvek. Střední kyselina a sametové uhlazené třísloviny. Dlouhá ovocně kořenitá dochuť, s jemnými tóny hřebíčku nebo marcipánu. Velmi pěkné víno!

Orientační cena: 349 Kč (Zebra wines)

btr

Corbières 2018, Calmel & Joseph, 14 % Hodnocení: 87/100

Corbières je významná apelace jihofrancouzského regionu Languedoc Rousillon, známá především plnějšími kořenitými červenými víny odrůd jako Grenache, Syrah, Mourvèdre nebo Carignan. Zajímavé víno od Calmel & Joseph před nalahvováním zrálo šest měsíců v betonu. Jde o blend tvořený z 60 % odrůdou Grenache Noir a 40 % odrůdy Syrah. Víno má středně výraznou rubínvou barvu. Vůně je středně intenzivní, s tóny švestky, černého rybízu, středomořských bylin, lékořice nebo jemného náznaku tabáku. V chuti je dobře strukturované, s tóny černého rybízu, brusinek nebo sušených švestek. Jemné kořenité tóny, tuha. Střední kyselina, vyšší, lehce vysušující třísloviny. Víno je elegantní, žádná složka nedominuje, v chuti to krásně ladí. Velmi pěkný a propracovaný Languedoc.

Orientační cena: 330 Kč (Vinotéka u Mouřenína)

IMG_20201017_131348

Carménére Reserva 2018, Bodega Volcanes, 13,5 % Hodnocení: 87/100

Carménére je odrůda, které nevadí horko a v Chile našla druhý domov. Aktuálně se tu pěstuje na 11000 hektarech vinic, zejména v centrální části země, v zóně Central valley. Významnou podoblastí je tu Rapel valley, odkud pochází víno z vinařství Bodega Volcanes. Jak název napovídá révu má tento výrobce vysazenu na vulkanickém podloží. Středně intenzivní barva. Ve skleničce se objevuje pronikavější a koncentrovaná vůně s tóny švestek, tmavých třešní nebo brusinek. Lehce paprikový tón, pepř. V chuti kompaktní, sebevědomé víno, střední tělo, výrazná intenzita ovocně kořenitých tónů. Střední kyselina, dobře integrované tříslo. Moderní novosvětské víno, které ze sklenice útočí příjemnou ovocností.

Orientační cena: 299 Kč (Alifea)

rbt

Rosso di Montepulciano 2018, Crociani, 13,5 % Hodnocení: 86/100

Velmi tradiční styl toskánského vína. Rosso zrálo osm měsíců ve velkých slavonských sudech. Odrůdové složení tvoří Sangiovese (Prugnolo Gentile) 80 %, Canaiolo nero 10 % a zbytek odrůda Mammolo. Víno se středně výraznou vůní třešní, červeného rybízu a jemnými tóny dřeva. V chuti se objevují drobné červené peckoviny, sladce kořenité tóny, pepř. Víno má lehce rustikální projev, vyšší kyselinu a vystupující třísloviny v záveru. Klasické toskánské červené víno postavené na odrůdě Sangiovese. Ideálně párujte s těstovinami a boloňským ragú.

Orientační cena: 280 Kč (Winebar.cz)

IMG_20201017_130847

Seaward Pinotage 2017, Spier, 14 % Hodnocení: 86/100

Typická jihoafrická odrůda Pinotage, kříženec odrůd Pinot noir a Cinsault, se často ve skleničce pozná podle specifických tónů, které připomínají kouř, odlakovač na nehty nebo gumu. I v tomto případě má víno relativně exotický projev. Na nose výraznější vůně, primárně ovocná, s tóny tmavých třešní, švestek a malin, s jemnými podtóny portského nebo kávy. V chuti je víno středně plné, s výraznějšími tóny tmavého ovoce, jemnou dehtovou nakouřeností a rustikálním projevem. Delší dochuť s výraznějšími tříslovinami. Pěkně udělané víno, svým charakterem je ale odsouzeno do pozice love it or hate it.

Orientační cena: 297 Kč (Zebra wines)

rbt

Burgenland Rot 2018, Weingut Andreas Wendelin, 13 % Hodnocení: 86/100

Velmi příjemná kombinace odrůd Zweigeltrebe a Frankovka. Víno má tmavší rubínovou barvu s fialovými odlesky. Vůně je sladce kořenitá s tóny tmavých plodů. Švestek, ostružin, ale také třešňového kompotu a fialky. Středně plné v chuti, se střední kyselinou a jemnými tříslovinami. Bohatá ovocnost, uhlazený projev s tóny sladkého koření, marcipánu. Univerzální víno, které má potenciál oslovit širokou škálu konzumentů.

Orientační cena: 330 Kč (Winebar.cz)

IMG_20201017_131041

Sangiovese 2019, Fattoria La Parrina, 14 % Hodnocení: 85/100

Parrina je malá DOC zóna poblíž toskánském pobřeží. Víno má středně výraznou rubínovou barvu. Pronikavou mladistvou vůni kombinující červené a tmavé ovoce. Tmavé třesně, maliny, švestka, lékořice nebo fialka. V chuti středně plné, s intenzivní ovocností, jemnou kořenitostí, vyšší šťavnatou kyselinou a výrazněji vystupujícím tříslem v závěru. Mlaďoučké víno, vinifikované čistě v nerezu, s příjemným a typickým projevem odrůdy Sangiovese. Ideální pro gastronomické párování. Středně dlouhý závěr.

Orientační cena: 320 Kč (Vinotéka u Mouřenína)

IMG_20201017_131132

Cabernet Sauvignon Reserva 2018, Bodega Volcanes, 14 % Hodnocení: 85/100

Svěží ovocný Cabernet Sauvignon s Chile, z vulkanických vinic v rámci oblasti Rapel valley. Ve vůni se objevují tóny malin, brusinek nebo švestky. Nechybí jemné tóny lékořice a tabáku. V chuti šťavnaté víno, s vyšší kyselinou a výraznějšími tříslovinami na patře. Prim hrají svěží tóny tmavých třešní, malin nebo švestky, doplněné o náznak zeleného pepře. V dochuti víno dispouje příjemnou minerální slaností, která se krásně doplňuje s ovocnou kyselostí vína.

Orientační cena: 299 Kč (Alifea)

rbt

Le Rocher 2016, Jean-Paul Fontaine, 13,5 % Hodnocení: 84/100

A ještě jednou podoblast Languedocu, a sice La Clape. Víno v tomto případě tvoří z 65 % Syrah, 20 % Grenache a z 15 % Mourvedre. Před lahvováním víno zrálo zhruba rok v nerezu. Tmavší rubínová barva ve skleničce, s lehce fialovým nádechem. Středně výrazná vůně připomínající švestku, borůvky nebo fialku. Víno na nose působí jižanským středomořským charakterem. V chuti středně plné, s tóny zralého ovoce, náznak sušených peckovin, tóny pepře. Příjemně živá kyselina, vyšší tříslovny, středně dlouhý závěr.

Orientační cena: 350 Kč (Winebar.cz)

IMG_20201017_131305

Líbil se Vám tento příspvěvek? Máte rádi blog Podkorkem? Nově můžete přispívat na jeho další fungování. Více.

Okomentovat:

*

Loading...