Tip na víkend? Vyvenčete Zweigeltrebe

Říjen, 17.10.2012 07:15

Nedávno jsem tu psal o Veltlínech, dnes přichází na řadu nejoblíbenější modrá odrůda Rakouska, která se těší značné popularitě mezi vinaři i u nás na Moravě. Navíc dle mého názoru odrůda, která se ideálně hodí kaktuálnímu podzimnímu popíjení doma či vterénu. Tak tedy vzhůru na Zweigeltrebe 2009 od Vinařství Čech, Zweigeltrebe 2010 od Šebesty a rakouský Zweigelt 2010 od vinařství Hillinger.

Vína, která jsem ochutnal, u mne sice nezpůsobila nekontrolovatelné záchvěvy radosti a exploze nadšení, ale šlo vesměs o příjemná fortelně odvedená lehčí ovocně kořeněná vína. Dá se říct svým charakterem vcelku dobře hodící se kaktuálnímu podzimnímu ještě ne úplně sychravému počasí. Vyrazit takhle slahví Zweiglu do Stromovky, sbírat kaštany a brouzdat spadaným listím, to zní jako celkem dobrý tip na víkendový program. Nechat všudypřítomná psiska aportovat purpurově zabarvený korek…Každopádně já, bojujíc se zákeřnýmbacilem, se vposledních dnech snažím pohybovat spíše indoorově, tedy doma, ve vlaku, vpráci a doma. Maximálně vyrážím sjuniorem (myšleno syn, ne salám) na krátké (nealkoholové) procházky, na jejichž programu nesmí chybět zastávka na nádraží a rozjuchané mávání na projíždějící vlakové soupravy. Strojvedoucí na nás občas houkají zpět a malý Maxík ztoho má upřímnou radost. A já s ním…Nevím, zda bychom se dočkali stejné odezvy, kdybych na „mašinfíry“ mával flaškou Zweiglu…Všechna tři vína jsem si tedy vychutnal zpohodlí a tepla domova, jak chutnají ve Stromovce třeba zase někdy příště.

Zweigeltrebe 2009

, pozdní sběr od Vinařství Čech se ukázalo být zajímavým a povedeným odrůdovým zástupcem. Tohle vinařství zTvrdonic si drží dle mého názoru vcelku konstantní slušnou kvalitu svých vín, psal jsem tu na blogu např. o Veltlínu či růžovém Rosé Adélka a vždy převládaly pozitivní dojmy. Tři roky staré Zweigeltrebe je suché víno s13,5 % alkoholu a cukernatost hroznů při sběru dosáhla 22,8 °NM, na Vinařských Litoměřicích dostalo vroce 2010 zlatou medaili.Víno se prezentovalo středně intenzivní rubínovou barvou spoměrně výrazným aroma lesního ovoce, se zřetelnou kořenitostí a stopou hřebíčku. Chuť je celkem sametová, víno pohladí na jazyku, tříslovina jemňoučká. Heboučké pití stóny ostružin, čokolády, lehce zakouřené vzávěru. Tohle víno určitě bavilo.Naopak malinko nevyrovnaným dojmem na mne působí produkce vinařství

Šebesta

. Některá bílá vína moc fajn, znedávné doby určitě potěšil Muškát moravský 2011, stejně jako Ryzlink vlašský 2011, ale kčerveným si zatím nějak hledám cestu. Zweigeltrebe 2010, pozdní sběr (C: 3,3 g/l, K: 5,8 g/l) je lehké víno s11,5 % alkoholu, suché, pitelné bez žádného většího přemýšlení. Barva vína je světlejší, scihlovými okraji, aroma působí spíše zakřiknutě, objevuje se vněm višňová stopa, lehce zelené paprikové tóny. Vchuti je víno poměrně šťavnaté díky výraznější kyselince, ovocné, sem tam nějaká višeň, ale chybí tomu nějaká ta pověstná třešínka na dortu. Možná to je ale dáno i ročníkem 2010, který červeným vínům na Moravě příliš nepřál.Do třetice

Zweigeltrebe 2010

zrakouského vinařství Leo Hillinger, které působí o poznání mohutnějším dojmem. Ve skleničce výraznější višňová barva, višeň i ve vůni, navíc doplněná o pepř. Ze začátku víno vypadalo hodně nesměle, ale vprůběhu večera získávalo pevnou půdu pod nohama a ve skleničce bylo čím dál rozjuchanější. Vchuti je víno svěží, středně plné, nabízí červené ovoce, kořenitost, čokoládové tóny, sametovou koncovku. Celé to působí kompaktně, celkem hravě a vysmátě. Avizovaných 13,5 % alkoholu pěkně zapracováno, nikde to zvína nekouká, neleze. Tenhle Rakušák by se možná ve Stromovce trochu nudil, raději ho vezměte na procházku po šumavských kopcích nebo na nějakou krkonošskou hřebenovku.Takže podzimu zdar a Zweigeltrebe zvláště.

5 komentáře:

Anonymous

17. October 2012 19:35

Moravske cervene z 2010 nebrat… -Vicky-

Anonymous

17. October 2012 21:22

Zweigelt je dobrá červená odrůda do našich končin, a kor dobrou práci odvádí v různých směsích, zajímavý dotažený cvajgl bez síry a filtrace dělával Franta Mádl.

Anonymous

17. October 2012 21:24

já jsem pil zajímavá červená z 2010 … ale pravda, napočítal bych je na prstech jedné ruky, protože ten ročník i v bílých velmi silně ukázal, kdo je kdo na tuzemské scéně a odhalil ten malilinkatý počet opravdových vinařů, ale to je furt dokola .)

Anonymous

18. October 2012 22:49

Nerikam, ze by se nedala objevit pitelna cervena z 2010. Ale zatim jsem nepotkal zadne, ktere by melo poradne telo, plnost. I kdyz je to vino korektni a pitelne, tak mu ke kvalitnimu cervenemu preci jen neco chybi. U bilych si to nemyslim, tam vzniklo hodne peknych vin, na ktere se bude jeste dlouho vzpominat (zpravidla i proto, ze byla na trhu rekordne kratce) -Vicky-

    Anonymous

    20. October 2012 08:21

    Jasně, že to byl ročník komplikovaný a spíše na bílá vína, která dostala dlouhodobý prostor na kvasnicích ve sklepě podle toho jak potřebovala, ale já pil velmi slušná červená – ale ze starých či starších vinic.
    Nicméně, řekněme si na rovinu, že takové ročníky akorát ukáží kdo je vinař a kdo velkoodběratel různých éček do vína .)
    MT

Okomentovat:

*

Loading...