Syrah nebo Shiraz?

Listopad, 12.11.2015 10:01

Kterou podobu slavné francouzské odrůdy máte radši? Jedni preferují delikátnější a svěží vína ze severní Rhôny, ovocně-kořenitá, rustikálnější s výraznějším tříslem, jiní dávají přednost marmeládovému, sladce ovocnému, čokoládovému a robustnímu stylu vín z Austrálie. Syrah a Shiraz, jedna odrůda a dva odlišné vinné světy. Já patřím do skupiny průnikové, umím si nalézt zalíbení v obou polohách, následující vína budiž dokladem tohoto tvrzení. Nabízím tip na čtyři vína, například skvělý Syrah z Francie, trochu netradičně z jižní Rhôny, Austrálii nebo hodně líbivý „Milka“ vzorek z Jihoafrické republiky.

syrah-shiraz

U nás je tato odrůda zbožím s trošku exotickým nádechem, v tuzemské Státní odrůdové knize ji nemáme, takže k ní máme třeba oproti Cabernetu Sauvignon tak nějak trochu dále. Cabernet má troufnu si říct trochu větší zvuk a logicky i větší zastoupení v regálech. Přitom ve světě Syrah není oproti Cabernetu vnímán jako nějaký otloukánek. Naopak, je to odrůda, která má všeho tak nějak na rozdávání a vzhledem ke stravitelnějším taninům lze jejím svodům i snadno propadnout.

Pokud by někdo pochyboval o vznešenosti Syrahu tak budiž připomenuto, že ještě do začátku 20. století si občas při špatném ročníku pomáhali vinaři z Bordeaux tím, že do svých vín přidávali malé množství Syrahu ze severní Rhôny. A s touto kombinací si pohrávají některá vinařství z Bordeaux i dnes. V roce 2004 například slavné vinařství Château Palmer udělalo speciální omezenou edici vín s 15% příměsí Syrahu z regionu Hermitage. V minulosti se přidávala tato odrůda kvůli zintenzivnění barvy výsledného vína a hloubky jeho chuti.

To, co ve větším měřítku nemohou dělat vinaři v Bordeaux, úspěšně aplikují například někteří výrobci Supertoskánských vín nebo jejich kolegové v Austrálii. Tady se odrůda pod názvem Shiraz začala rozšiřovat v 30. letech 19. století a postupně se stala národním pokladem, či vlajkovou lodí místní produkce červených vín. Z výsadního postavení ji sice od 80. let 20. století vytlačil módnější Cabernet, ale i tak jim to společně v řadě cuvée velmi dobře šlape.

IMG_3373

Francie a Austrálie jsou země zdaleka s největší výsadbou odrůdy Syrah (Shiraz) na světě. Austrálie má oproti Francii jednu výhodu, jelikož nebyla zasažena v 19. století likvidační nákazou vyvolanou mšičkou révokazem (phylloxerou), lze dnes v oblastech Barossa nebo Hunter valley nalézt původní až 150 letou révu. Ta byla do Austrálie přivezena ze severní Rhôny, takže některé vinice v Austrálii dnes působí jako jakési živé muzeum původní francouzské révy.

Pokud se bavíme o Syrahu, nelze nezmínit jeho nejslavnější aplikaci, kterou je tzv. GSM blend, tedy spojení odrůd Grenache, Syrah, Mourvèdre. Toto trio je základem slavných vín z jižní Rhôny, jako například Châteauneuf du Pape nebo Gigondas.

Já se dnes budu věnovat čistě odrůdovým vínům, která vinaři ze Syrahu (Shirazu) dělají v různých koutech vinařské planety. Ve Francii se jako čistě odrůdový lahvuje kromě severní Rhôny také úplně na jihu v Languedocu, v menších výsadbách se objevuje v Itálii. Celkem pevně se Shiraz zakotvil v novém světě, konkrétně Kalifornii, Jihoafrické republice, Argentině nebo Chile.

Syrah nebo Shiraz? Podle mne je hodně zajímavé oba styly a přístupy porovnat. Pokud byste si chtěli sami vyzkoušet, tady je pro inspiraci 2x Syrah (jižní Rhôny, Languedoc) a 2x Shiraz (Austrálie, Jihoafrická republika).

Cuvée Shyrus 2011, Domaine Fond Croze, 14,5 %         Hodnocení: 89 bodů

Víno s označením Côte du Rhône Villages, složením 97 % Syrah a 3% příměs bílé odrůdy Viognier. Před nalahvováním víno zrálo 14 měsíců ve 200 litrových sudech. Barva je tmavá, rubínová, vůně je výrazná, s tóny černého rybízu, borůvek, koncentrovaná až povidlová. Nechybí květinové tóny, lékořice nebo hřebíček. Víno působí příjemně vyzrále, objevuje se jemná stopa karamelu. Chuť je plná, strukturovaná, s tóny tmavého bobulového ovoce, lehce kořenitá s pepřem a s dlouhým marmeládovým závěrem. Vyzrálé třísloviny a příjemná kyselina, dotváří delikátní a charakter tohoto vína. Luxusní víno s dalším potenciálem, čemuž odpovídá i vinařem zvolená mohutná lahev.

Orientační cena: 390 Kč (www.vino-chateauneuf.cz)

IMG_3371

Shiraz Nine Stones 2013, Calabria Family Wines, 14 %         Hodnocení: 87 bodů

Víno z australského regionu Barrossa valley. Ve skleničce poměrně razantně voní po zralém ovoci, konkrétně černém rybízu, ostružinách nebo švestkách, v doprovodu s kořenitostí vanilky a hřebíčku. Svěžest aroma pak podporují tóny připomínající mátu nebo fialku. Celkově víno působí mladě a energicky a to i v chuti. Koncentrované tmavé ovoce, jako višně, švestky nebo černý rybíz, doplněné o typický pepř nebo tmavou čokoládu. Sametové, líbivé, ale rafinované a vytuněné pěknou kyselinou. Nebezpečně rychle mizí ze skleničky, práce se dřevem není přehnaná.

Orientační cena: 350 Kč (www.rwc.cz)

 IMG_3375

Shiraz 2012, Allée Bleue, 14 %         Hodnocení: 86 bodů

Tradiční vinařství z Jihoafrické republiky s historií sahající do roku 1690. Víno zrálo před nalahvováním 14 měsíců v amerických (90 %) a francouzských (10 %) dubových sudech. Většina z nich byla nových. Ze čtveřice vín je právě toto nejvíce „novosvětské“. V ústech je to nasládlý sameťák, s tóny černorybízového či ostružinového džemu, povidel, vanilky a čokolády. Hebounké třísloviny, delší kořenitá dochuť. Jestli nedejbože dorazí konečně ten sychravý a studený podzim, tohle je kandidát na popíjení u roztopeného krbu či rozpálených kamen. Trošku bariková obludka, ale dobře se pije, to zase joo.

Orientační cena: ??? (www.bavino.cz)

 IMG_3368

 Syrah 2014, Domaine La Croix Belle, 13,5 %         Hodnocení: 84 bodů

Víno z jihofrancouzského regionu Languedoc-Rousillon má tmavší purpurovou barvu. Na nose lehčí, mladistvé, s tóny malin, borůvek nebo fialek. Jemný náznak sladkého koření. Chuť je elegantní, příjemná, hladce ovocná, v závěru přecházející do říznějšího třísla. Víno je středně dlouhé, k okamžitému vypití nebo kratší archivaci, i když nemá dostatečnou strukturu se významněji zlepšovat v čase.

Orientační cena: 195 Kč (www.1er.cz)

IMG_3372

ShirazSyrah
Loading...