Syrah místo Shirazu

Listopad, 17.11.2020 09:00

Francouzská odrůda Syrah patří mezi nejrozšířenější na světě. U nás jsou tato vína zbožím s trošku exotickým nádechem, v tuzemské Státní odrůdové knize ji nemáme, takže na ni nejsme zvyklí jako na Cabernet Sauvignon nebo Merlot. Fanoušci Syrahu se dají rozdělit na dva tábory. Jedni preferují delikátnější a svěží vína ze severní Rhôny, ovocně-kořenitá, rafinovaná s výraznějším tříslem, jiní dávají přednost marmeládovému, sladce ovocnému a robustnímu stylu vín z Austrálie a dalších vinařských regionů tzv. Nového světa. Syrah a Shiraz, jedna odrůda a dva odlišné vinné světy, které se ale v poslední době stále více prolínají. Příkladem budiž elegantní Syrah 2016 La Bri z Jihoafrické republiky.

Dlouho platilo, že ve Francii a dalších evropských regionech je Syrah Syrahem a pro vína pocházející z vinic mimo starý kontinent se zažilo označení Shiraz. Zejména díky australským vinařům, jejichž plná, komplexní a z pohledu konzumentů velmi pitelná vína slaví úspěch na mezinárodních trzích. Synonymem pro klasický Shiraz se stal region Barossa valley. Odrůda se postupně vypracovala do pozice jedničky na australském kontinentu a zdejší vína posloužila za vzor i pro vinaře mimo Austrálii.

V Jihoafrické republice je Syrah (Shiraz), spolu s odrůdami Cabernet Sauvignon, Pinotage a Merlot, zdrojem většiny červených vín. Z necelých 100 000 hektarů vinic tvoří Syrah desetinu a většinou jde do lahví v novosvětském stylu a pod novosvětským označením. Tento status ovšem poslední dekády mění někteří vinaři, kteří dávají v duchu současných trendů přednost eleganci a svěžesti typické pro evropská vína. Vzorem pro některé vinaře v Africe už není Austrálie, ale vína ze Severní Rhôny. Větší pozornost se věnuje čistému projevu odrůdy, ubírá se na intenzitě, pokud jde o vliv dřeva. Symbolicky se mění i označení vín. V roce 1994 se z tohoto pohledu doslova průkopnickým stalo víno Stellensicht Syrah a od té doby přibývá následovníků. Na etiketách jihoafrických vín se tak objevuje Syrah častěji, než kdy dříve.

Syrah 2016, La Bri 1694, 14,5 %     Hodnocení: 89/100

Vinařská oblast Franschoek. Víno odkazující na Severní Rhônu i svým odrůdových složením, z 97 % je tvořené odrůdou Syrah a zbylá 3 % je odrůda Viognier. Zrání 24 měsíců ve francouzských barikových sudech. Víno má středně intenzivní zářivou rubínovou barvu. Ve vůni nejprve trochu zakřiknuté, ale s odstupem času se ve skleničce objevuje pronikavá kombinace červeného rybízu, švestky, s výrazně květinovým nádechem fialky. Lékořice a jemná stopa pepře. Víno působí mladistvě. V chuti šťavnaté a svěží, s vyšší kyselinou, svěžími ovocnými tóny připomínajícími maliny nebo moruše. Fajn koncentrace a tělnatost. Výraznější třísloviny a potenciál do dalších let. Víno, jehož silnou stránkou je vyváženost a elegance, spíš než svaly.

Orientační cena: 499 Kč (Zebra Wines)

syrah

Syrah

Okomentovat:

*

Loading...