Super červené z Ribery a Masterclass z Riojy

Duben, 20.04.2021 08:05

Vinařská oblast Ribera del Duero je španělskou kometou posledních několika dekád. Ještě v roce 1982, kdy získala Ribera del Duero status DO (Denominacion de Origen), tu působilo jen 12 vinařství. Dnes jich je více než 300. Nové vinařské projekty si tu zakládají i některá vinařství z nedaleké Riojy. To je příklad Bodegas La Horra, což je sesterský projekt vinařství Roda z Haro. Návštevu obou vinařství před více než rokem jsem si připomněl úžasným vínem Corimbo 1 2014. Vy se s oběma vinařstvími můžete blíže seznámit příští týden, v rámci online degustace s obchodním ředitelem Roda.

email.seznam.cz

Vinařská oblast Ribera del Duero, která leží zhruba hodinu a půl cesty autem na jihozápad od Riojy. Hektarově třikrát menší region než Rioja, se zhruba 22 000 hektary vinohradů, je Ribera del Duero vlastně 100 kilometrů dlouhý a 30 kilometrů široký pás kolem řeky Duero. Až 95 % zdejších vinohradů tvoří odrůda Tempranillo.

Ačkoliv jsou v obou případech založena na odrůdě Tempranillo, vína z Riojy a Ribery nejsou stejná. V první řadě je to dáno odlišnými podmínkami ve vinicích. Velmi drsné klima oblasti Ribera del Duero způsobuje, že réva tu dozrává zhruba o měsíc rychleji než v Rioja. Nadmořská výška vinic je tu kolem 800 až 850 m.n.m, oproti těm v Rioja, kde je spíše 600 m.n.m. Pro Riberu del Duero jsou tak typické velké rozdíly v teplotách ve dne a v noci. Díky Středomořskému klima je tu v zimě větší zima a v létě větší horko, než ve slavnějším vinařském regionu. Réva se tu po dlouhé zimě probouzí zhruba o měsíc později, ale během horkého léta vše dožene a dozrává ve stejný čas jako v regionu Rioja. Vinaři se také musí vypořádat s minimem srážek, které dosahují i 300 až 400 milimetrů za rok. Na druhou stranu problémy s plísněmi tu opravdu nejsou tématem.

Některá vinařství v Ribera del Duero disponují velmi starými keři Tempranilla, které v některých případech dosahují věku i sta let. S ohledem na výstavbu nového vinařského provozu je vinařství Bodegas La Horra aktuální spíše „garážový“ projekt, kvalita vín je ovšem mimořádná a Bodegas La Horra se rychle zařadilo mezi elitu Ribera del Duero.

IMG_20200124_112331-1

Pokud byste se rádi dozvěděli více o vínech z Rioja a Ribera del Duero, připojte se k online degustaci vedené přímo z vinařství Roda. Povídání s českým tlumočením proběhne 29. dubna od 18h, více informací zde. Případným zájemcům rád zdarma zašlu odkaz na online přenos, napište mi na podkorkem@gmail.com

Corimbo 1 2014, Bodegas La Horra, 14,5 %   Hodnocení: 92/100

100% Tempranillo, 16 měsíců zrání v sudech z amerického a francouzského dubu, následně ještě půl roku v láhvi. Barva ve skleničce je tmavá, téměř nepropustná, víno má vysokou viskozitu. Tempranillo s velmi intenzivní a hlubokou vůní, primárně tvořenou tmavým peckovým ovocem, tóny švestek, ostružin, tmavých třešní, lékořice a ušlechtilého dřeva. Vůně je lehce nazrálá, nechybí ani tóny připomínající tabák, lesní podrost. Chuť je doslova opulentní, plná, s tóny zralého ovoce, s tóny lesních bylin, kakaa nebo čokolády. Taniny jsou přítomné a krásně integrované. Noblesní víno s dalším potenciálem zrát v čase. Velmi dlouhá a harmonická dochuť.

Okomentovat:

*

Loading...