Studijní úspěch a Pinoty

Duben, 8.04.2016 09:21

To si vám to takhle v úterý ráno šinu přískoky autem zhuštěnou dopravou do práce, když na telefonu vyskočí upozornění o doručeném emailu. Irene z Weinakademie v Rustu píše: We are glad to be able to send you your result for the Unit 3 exam from 12 January 2016 via e-mail.” Bezmála tři měsíce nejistoty a čekání končí, výsledky z náročné zkoušky z tichých vín jsou tu. Na semaforu červená a já zažívám nekonečné tři vteřiny, když mobilní telefon načítá pdf přílohu.

IMG_3573[1]

3, 2, 1… je to doma, jupí jej… V Seatu Ibiza Combi bílé barvy probíhá euforie a radostné výkřiky přehlušující moderátory rádia Expres. Stručně a jasně, uspěl jsem v teoretické části zkoušky a i té degustační. Prostě double! Říká se, že kdo projde obávaným smrťákem, tedy právě zkouškou Unit 3, tak už má absolvování WSET Diploma napůl v kapse. Takže proto se za volantem chvěju a zažívám pocity čistého štěstí, srovnatelné snad  s úspěšným složením státnice z ekonomie.

Jen pro představu, jak vlastně zkouška z tichých vín (Unit 3) na WSET Diploma probíhá. Degustace i teorie se dělá v jeden den. Ve studijním manuálu se doporučuje věnovat jen přípravě na teoretickou část alespoň 300 hodin studia. Já se začal šprtat v říjnu a s blížícím se termínem zkoušky své úsilí zintenzivňoval. Týden před zkouškou jsem si pak vzal v práci dovolenou a ležel v knihách úplně. Do toho průběžný trénink degustace a popisu vín.

Zkouška v den D začíná degustací 12 vín naslepo. Do skleniček nejprve dostanete dva flighty po třech vínech, které je potřeba popsat podle schválené metodiky. U každého vzorku musíte také posoudit jeho kvalitu a odpovědět několik doplňujících otázek. Například z jakého regionu či odrůdy vína pochází, svou dedukci pak také musíte doložit na několika argumentech. Na šestici vín máte přesně 60 minut a ani o vteřinu více. Pak zhruba půl hodiny pauza a další sextet. Stejně jako teorie, i degustace je ručně psaná zkouška, pro prasácky škrábající individua jako jsem já, byla celkem fuška soustředit se nejen na obsah, ale i na čitelnost písma. Logicky pokud hodnotitel zápisky nerozluští, máte prostě smůlu. Po dvou hodinách jsem ruku celkem cítil, a to jsem měl speciální “easy writing” propisku pro lehké nenáročné psaní. Co se týká vín, která jsme na zkoušce měli, jejich seznam je zde.

Po zhruba hodinové pauze je potřeba sebrat energii na teoretickou zkoušku, která trvá celkem tři hodiny! V rámci ní musíte zodpovědět pět otázek ze světa tichých vín, musíte prokázat znalosti o významných regionech, apelacích, stylech vín, historii nebo přírodních podmínkách tam či onam. Zkouška je bez přehánění náročná i fyzicky. Já s rukou v křeči popsal celkem 12 stránek papírů formátu A4. Ani to ovšem nemusí být záruka úspěchu, protože pokud například špatně pochopíte otázku a píšete něco jiného než je požadováno, ani za snahu nic nedostanete. My jsme museli mimo jiné prokázat znalosti o vínech ze střední Evropy, Hunter valley, Amarone, o vínech z Jižní Ameriky nebo různých stylech vín z údolí Loiry. Jedním z témat bylo i Chardonnay. Taková ochutnávka všeho možného. Suma sumárum, příprava dlouhá, samotná zkouška vyčerpávající. To je Unit 3. Nic, co člověk touží opakovat…

Studijní úspěch jsem tedy celkem logicky oslavil, konkrétně šampaňským Lanson a povedeným Pinotem noir z Vinařství Springer.

Lanson Brut, Black Label, 12,5 % Hodnocení: 90/100

Neročníkový Brut dominantně postavený na Pinotu noir, druhou polovinu tvoří Chardonnay (35 %) a Pinot Meunier (15 %). Víno bohatě perlí, má výraznější aromatiku připomínající zralá jablíčka, citrusy, sušenky nebo luční květiny. Krásně elegantní, krémové, citrusově-oříškové na jazyku. Chuť je plná, s příjemnou kyselinou. Nic extrémně náročného, přístupné a vysoce pitelné bublinky. Dobře se trefily do mé slavnostní nálady.

Orientační cena: 880 Kč

IMG_3576[1]

Pinot noir 2008, Family Reserve, Vinařství Springer, 12,5 % Hodnocení: 86/100

Víno světlé jahodové barvy. Vůně prakticky bez terciálních tónů, ovocná, s tóny jahod, malin, trocha květin, lékořice. V chuti je víno delikátní, červené ovoce působí celkem koncentrovaně. Elegantní, hladké, s vyzrálým jemným tříslem. Celkově působí víno vyváženě, s delší dochutí. Příjemné překvapení, rozhodně ještě neřeklo poslední slovo.

Orientační cena: 430 Kč

IMG_3566[1]

No a co mi ještě zbývá k úplnému dokončení WSET Diploma? Úspěšně jsem zvládnul test ohledně výroby vín a pěstování révy, zpracoval šestistránkovou úvahu na téma Renesance ginu. Čekám na výsledek zkoušky na téma biodynamické a organické vinaření. Pak už zbývá “jen“ červnová trojice zkoušek destiláty-fortifikovaná vína-šumivá vína. Tak hurá na ně, tenhle týden mi vlil novou studijní energii do žil!

1 komentář:

Petra

11. April 2016 11:43

Supeer, velka gratulace z Brna! :)

Okomentovat:

*

Loading...