Střední Evropa novým Burgundskem

Únor, 5.02.2020 08:43

Asi nikdo nepochybuje moc o tom, kde na světě se dělá ten nejlepší Pinot noir. Přiblížit se dokonalosti některých burgundských Pinotů se snaží vinaři napříč kontinenty a pozadu nezůstává ani srdce starého kontinentu, tedy střední Evropa.  Němci jsou ve výsadbách Pinotu noir světová trojka, plocha pinotových vinic od roku 2000 vzrostla o 27 % na 11 800 hektarů a některá zdejší vína opravdu snesou nejpřísnější měřítko. Malou Pinotovou renesanci pak zažívá i Morava. Kde jsou ty časy, kdy se v souvislosti s dobrým Pinotem skloňovalo prakticky výhradně jméno Springer. O slovo se poslední roky hlásí další a další pinotové hvězdy.

DJMBHZxXkAADaYl

Tak třeba Milan Sůkal, Petr Kočařík, Ota Ševčík, Jan Stávek, vinařství Gala, Krásná hora, kounická Regina Coeli nebo vinařství Trávníček Kořínek a jejich APRI.  Vinařům se zdá se skutečně daří najít Pnotu noir vhodné polohy a našimi pomyslnými pinotovými Grand Cru by mohly být tratě Kukvička, Novosady, Nad Zahrady, Čtvrtě nebo třeba Trkmanska. Vinice, jejichž jméno na etiketě způsobuje tuzemským milovníkům Pinotu noir třes rukou a masivní slintavost.

Pinot noir také poslední roky vede v mladých výsadbách modrých odrůd v tuzemsku. Celkově se pak drží se 730 hektary na stabilním čtvrtém místě v pořadí nejpěstovanějších odrůd České republiky. Největším dílem se na tom podílí Velkopavlovicko, následované Mikulovskou podoblastí. Pinot noir je slušně zastoupen i ve výsadbách v okolí Litoměřic nebo Mělníka. Dle historických pramenů právě vinice kolem Mělníka připomínaly Karlu IV. Champagne či Burgundsko, a proto zde nechal roku 1348 vysadit sazenice burgundského modrého dovezeného z Francie. Odrůdě Pinot rouge se lokálně začalo říkat Roučí a tento název někteří vinaři používají dodnes.

Pinot noir má prostě v Čechách hluboké historické kořeny a hromada tuzemských vinařů nyní lahvuje parádní pinotové kousky. Pinot noir z moravských vinic je také tématem v pořadí druhé letošní slepé degustace Podkorkem LIVE. Ve středu 26. února si tak porovnáme zajímavé vzorky od některých výše jmenovaných vinařů. Co víc, srovnáme si je s několika cizinci – tedy víny z Německa, USA, Nového Zélandu nebo Chile. Vyhraje to Morava nebo „nový pinotový svět“?

Pokud chcete být u toho, můžete si ještě rezervovat místo na podkorkem@gmail.com. Aktuálně je volná zhruba polovina z 15 míst. Ochutnávka proběhne na adrese Na Pankráci 125, Praha 4, od 19h. Cena je 650 Kč.

Kdo nechce ochutnávat naslepo, ačkoliv je to velká zábava, se může těšit na report z degustace. Ten bude samozřejmě dostupný zde na blogu! Těším se na setkání s některými z vás!!

Pinot noir

Okomentovat:

*

Loading...