Stále lepší červená z Moravy

Září, 27.09.2022 07:31

Jak říkají pastevci na vyprahlých pláních východního Mongolska: Čas letí jak vzteklá kuna. Už je to zase více než rok, co jsem se stavoval v Pavlově na milou návštěvu ve vinařství Nepraš & Co. Domů jsem si tehdy odvezl mimo jiné láhev elegantního červeného cuvée Gravettien, v ročníku 2017. Pro nadcházející podzimní čas ideální pití a vůbec, zajímavých moravských červených vín jsem poslední dobou ochutnal celkem dost. Jsem rád, že tato kategorie nabízí stále více radosti a seriózního pití.

IMG_20220924_132557__01

O tom, že vinaři na Moravě umí nalahvovat skvělá červená vína, už doufám nikdo nepochybuje. Ostatně kdyby tomu tak nebylo, bylo by to celkem smutné, když červená vína tvoří už zhruba třetinu domácí vinné produkce. Vzhledem k naší poloze a klimatickým podmínkám samozřejmě do kvality červených vín výrazně vstupuje faktor ročníku, ale když příroda přeje, umí moravští vinaři zabodovat s odrůdami jako Pinot noir, Frankovka nebo Merlot a milovníci červených vín mají rozhodně z čeho vybírat.

Burgundsko je samozřejmě Burgundsko, ale skvělé Pinoty u nás rozhodně seženete od Petra Kočaříka, ve vinařství Jaroslava Springera nebo Milana Sůkala. Mezi specialisty na Pinot noir se řadí Vinařství Krásná hora, pár skvělých pinotů jsem měl v průběhu let také z produkce Regina Coeli (dnes vinařství Oulehla). Robustnější styl s výraznějším otiskem sudu, to bývá Pinot noir z řady APRI od vinařství Thaya. Novým pinotovým jménem, které si rychle získává pozornost, je pražské Vinařství Zilvar.

Frankovka je krásná středoevropská odrůda a po Maďarsku a Rakousku ji za ten správný konec bere i stále více vinařů v tuzemsku. Pokud dostanete chuť na Frankovku, zkuste víno od Jana Stávka z Němčiček nebo Jiřího Šebely z kounického vinařství Dva duby. Pěknou Frankovku má také Ota Ševčík, tradičně také Malý vinař – Vinařství Hana Mádlová, Vína Herzánovi, 7 Řádků  nebo Zuzana Bukovská z Vinařství Tři čtvrtě. Zajímavý Karmazín ze starých keřů měl vždy Petr Koráb.

Pokud jde o Merlot a další Bordeaux odrůdy, v povedeném ročníku určitě stojí za ochutnání Merlot ze Sonberku nebo vinařství Ilias. Kultovní červené víno je bořetické Skale od Pavla Springera, komplexní červená seženete i z bílovického Rodinného vinařství Sedlák. V červených se cítí pevně v kramflecích také Miroslav Hrabal z Domaine Hrabal, ať už jde o Cabernet Sauvignon, Merlot nebo Frankovku. A z Pavlova se rád opakovaně vracím k již zmíněnému červenému cuvée Gravettien z Vinařství Nepraš & Co.

IMG_20220924_132639__01

Gravettien 2017 Ročníky, Vinařství Nepraš & Co, 12,5 %    Hodnocení: 89/100

Víno je cuvée Merlotu a Cabernetu Sauvignon. Základem je ročník 2017, doplněný o menší podíl vín ročníků 2016 a 2018. Zrání v barikových sudech a lahvování v červenci 2021 bez filtrace. Víno středně intenzivní rubínové barvy ve skleničce s bohatou vůní připomínající červený rybíz, švestky, ale také lékořici a fialku. Oproti předchozím ročníkům tentokrát v chuti o něco lehčí, ale stále rafinované, vrstevnaté a zábavné pití. Příjemně kořenité v chuti, s tóny švestky, brusinek nebo fialky. Náznak sladkého koření, připomínajícího marcipán. Delší závěr s lehce vystupující kyselinou. Povedené červené víno, kterému lze jednoduše připojit nálepku „elegantní“ a melancholické a které je v tuto chvíli ve skvělé formě.

Výše uvedený výčet vinařství samozřejmě není kompletní, komplexní ani konečný, berte ho jen jako inspiraci, třeba pro nadcházející podzimní sychravo. Nemálo dalších vinařství umí v posledních letech zmáčknout modré hrozny s velmi zajímavým výsledkem! Své osobní tipy na červená z Moravy můžete doplnit do komentáře pod příspěvkem. Na zdraví!

2 komentáře:

Milan Hrubý

29. September 2022 18:25

Dobrá červená vína umí i na Pálavě – Šoman (Zweigelt), Filip Mlýnek (Zweigelt a Vavřinec), Kadrnka a Volařík – oba Merlot. Zaujal mě i Zborovský z Velkých Pavlovic a skvělá naturální červená pak má Bystřický z Bořetic. Ve Velkých Bílovicích stoupá hvězda vinařství Bílkovi.

Hana

16. November 2022 18:14

Vyborna vina pijeme a kupujeme jen v Mutenicich,miluji Modrý Portugal,Frankovku.Soukrome vinařství Jochovi.

Okomentovat:

*

Loading...