St-Estèphe v sudých ročnících

Říjen, 24.10.2016 09:04

Stačí vyslovit názvy tří vinařství Château Calon Ségur, Château Cos d’Estournel nebo Château Montrose a milovníkům Bordeaux je jasné, o jaké že části tohoto slavného vinařského regionu bude dnes řeč. Ano, jsme na levém břehu řeky Gironde, v místě, kde se ústí vodního toku široce rozkračuje směrem k Atlantickému oceánu. St-Estèphe a jeho vinaři tak trochu připomínají fotbalisty z anglického týmu Leicester. Do nedávna podceňovaný mančaft, bez výrazných individualit, který ovšem dosáhl v nedávné době velkého progresu a i s pomocí investic dnes stojí na vrcholu.

img_39211

Pro vína ze St-Estèphe jsou typické vysoké třísloviny i kyselina, jsou to vína s pozvolným vyzráváním, nezřídka je tak dobré chvíli počkat, než se na ně vyzbrojení vývrtkou nadržení vrhnete. A fofry to v St-Estèphe nejsou ani ve vinici, kde se vinaři musí popasovat s všeobecně chladnějším klima a půdami a tedy pozdějším dozráváním hroznů. To může vinařům dělat problémy v případě chladnějších ročníků. Jak známo Bordeaux je v červených vínech zejména Cabernet Sauvignon a Merlot. Ohledně podmínek pro dozrávání má větší nároky ta první, a není proto překvapením, že vinaři v St-Estèphe sází v kontextu levého břehu řeky Gironde až netradičně hodně na odrůdu Merlot. Její zastoupení ve vínech tak bývá relativně vysoké.

Řečí čísel, z 1200 hektarů vinic v  St-Estèphe, tvoří Cabernet Sauvignon zhruba polovinu, Merlot 40 % a tuto dvojici doplňuje Cabernet Franc (7 %) a Petit Verdot (3 %). Cabernet Sauvignon se hodí více na štěrkové půdy, Merlot na ty s větším podílem jílu. V nich se dobře drží srážková voda, takže když na Bordeaux náhodou udeří sušší rok, tak mají místní vinaři výhodu oproti svým kolegům z jižněji položených částí Médocu.

V souvislosti s víny z Bordeaux se často mluví o přemrštěných cenách, na které dnes dosáhnou jen ti vyvolení s tučnou šrajtoflí. To není případ St-Estèphe, kde v rámci Bordeaux rozhodně platí, že tu vinaři lahvují vína s velmi dobrým poměrem ceny a kvality. Deset nebo 20 let, to není většinou z pohledu archivace vín z St-Estèphe problém, i když vína se krásně otvírají po nějakých šesti letech věku. Následující trojice vín budiž tomu zářným důkazem. Nejmladší z nich pochází z roku 2012 a ročníky 2010 a 2008 jsou pak považovány v St-Estèphe za velmi vydařené.

Château Capbern Gasqueton 2010,  Saint-Estèphe         Hodnocení: 88/100

Sesterské vinařství známějšího Château Calon Ségur je mnohými považováno za typickou ukázku vinařství, které produkuje vína kvalitou nad úroveň své klasifikace. V tomto případě směs Cabernet Sauvignon (70 %),  Merlot a Cabernet Franc.  Expresivní a výrazné na nose, nádherné ovoce připomínající maliny nebo švestky, nechybí lékořice, lesní podrost, zemitost. V chuti krásně vyvážené, příjemná výraznější kyselina, červené bobulové ovoce, Cassis, troška tabáku. Hodně fajn víno, aktuálně ve skvělé kondici.

Orientační cena: 680 Kč (Domaine R&W)

Château Capbern Gasqueton 2012,  Saint-Estèphe         Hodnocení: 88/100

Víno má tmavou a nepropustnou barvu, velmi pronikavé a příjemně nazrálé aroma na nose. Primárně květinové, s tóny lékořice a fialky, nechybí černé třešně, maliny a lehká kořenitost. Chuť je středně plná, zakulacená, působí mladistvě, s tóny tmavých třešní, švestky, pikantní kyselinou a delikátním tříslem. Přístupné víno, působí lehce nasládle, v příjemném závěru nechybí tóny povidel nebo hřebíčku. Lze si ho vychutnat nyní i s odstupem let.

Orientační cena: 605 Kč (Wineplanet.cz)

img_39191

Château Phelan Segur 2008 ‚Frank Phelan‘,  Saint-Estèphe         Hodnocení: 87/100

Druhé víno vinařství Château Phelan Segur (50 % Cabernet Sauvignon, 50 % Merlot). Ve vůni působí relativně lehce, s tóny zralého červeného ovoce, květinové, o stáří vína svědčí terciální tóny připomínající lesní podrost, tabák. Chuť je oproti vůni až překvapivě plná života, ovocných tónů, sušených švestek, ale zároveň jako by trochu sevřená. Víno nepůsobí razantně ani chlapácky, je uhlazené, elegantní a jemné. S krásným pozvolným odezníváním v závěru.

Orientační cena: 702 Kč (Vinnyshop.cz)

img_39181

Okomentovat:

*

Loading...