Srovnání: 11x Frankovka z Moravy

Duben, 27.04.2015 06:13

Pokud máte stejně jako já rádi Frankovku, tak si v dnešním příspěvku přijdete na své. V uplynulých dnech jsem doma ochutnal 11 vín této odrůdy od 11 různých vinařství z Moravy. Ke všem vínům jsem sepsal své poznámky a nabízím tedy doporučení na nejzajímavější z nich. Co se týká stylu, vína byla relativně rozmanitá, dá se říci, že každý si může najít to své. Od lehčích výrazně ovocných vín, přes pikantnější Frankovky s dominantní kyselinou a pevným tříslem až po dřevěnými sudy uhlazená kořenitá vína.

frankovky

V České republice je Frankovka aktuálně stále druhou nejvysazenější modrou odrůdou, její podíl na tuzemských vinicích dosahuje zhruba 7 %. I když v posledních letech dávají vinaři v rámci nových výsadeb přednost jiným odrůdám, jako například Rulandské modré, Dornfelder nebo Merlot. Frankovka se pěstuje výrazně ve vinařské podoblasti Velkopavlovické, v okolí Brna a Slovácké, v okolí Bzence, Strážnice a v Podluží. Do Státní odrůdové knihy byla zapsána již v roce 1941. Relativně hodně se Frankovka v současnosti používá v tuzemsku pro výrobu růžových vín, těm se ale v dnešním srovnání vyhnu.

Frankovka je určitě odrůda se skvělým potenciálem, která dokáže dávat zajímavá a velká vína. Na druhou stranu potřebují vína této odrůdy nějaký čas vyzrávat, aby se zjemnila a získala na eleganci. V dnešním přehledu tak najdete nejvíce zástupců ročníku 2011 a 2012. Nejstarší víno ročníku 2009 a na opačném pólu pak mladíka ze sklizně roku 2013.

Doposud jsem se tu na blogu vyhýbal bodovému hodnocení vín a snažil svůj verdikt vyjádřit výhradně slovním popisem. V případě většího srovnání vín má ale určitě význam vína zařadit na bodovou škálu a výrazně tak zpřehlednit výsledek testu. Rozhodl jsem se používat 20-ti bodový systém, u nejlepších vín uvádím v závorce ekvivalent na 100 bodové škále.

Cuvée Vox Silentium 2012, Vinařství Dva duby, 12,3 %     Hodnocení: 17,5/20 (91/100)

Krásná suchá Frankovka z viniční trati Šibeniční hora, která je jasným dokladem toho, jak to této odrůdě v Dolních Kounicích a okolí svědčí. Příjemné aroma sušeného ovoce, švestek či brusinek, v kombinaci s výraznějšími kořenitými tóny připomínajícími hřebíček. V závěru tóny připomínající až tabákový list. Chuť je čistá, elegantní a harmonická. Víno má vyzrálé tříslo v kombinaci s pikantní ovocnou kyselinou. Dlouhá dochuť.

Orientační cena: 330 Kč

 Dva-duby

Frankovka 2011 Antika, Vinařství Milan Nestarec, 13,5 %    Hodnocení: 16,5/20 (88/100)

Víno vyrobené z vysoce vyzrálých hroznů, macerováno šest měsíců na slupkách. Zrání 24 měsíců v barikových sudech, je bez přidaného SO2 a bez filtrace. Ve skleničce se Frankovka prezentuje temnou až inkoustovou barvou. Aroma je středně výrazné, kombinuje nasládlé koření, vanilku, hřebíček, povidla nebo brusinky. Plné víno, z celého testu nejvíce korpulentní. V chuti višňový sirup, černý rybíz nebo ostružiny. V dochuti až jemné kávové podtóny. Stylem víno moderního střihu, kdo má rád plná a expresivní vína nového světa si určitě přijde na své.

Orientační cena: 399 Kč

 Nestarec-Frankovka

Frankovka 2011, Tanzberg, 12,5 %     Hodnocení: 16/20 (86/100)

Víno z viniční trati Turold. Tmavší rubínová barva, vyšší viskozita. Komplexní a zajímavé aroma kombinující exotické koření, černou třešeň s bylinkovými tóny a hutnějšími zemitými tóny. Chuť je plnější, s tóny černého rybízu, ostružin, podpořené nádechem jemného tabáku nebo lesního podrostu. Vyšší kyselina nepůsobí rušivě, vyzrálé tříslo. Delší dochuť.

Orientační cena: 200 Kč

 Tanzberg-Frankovka

Karmazín 2011, Vinařství Koráb, 13 %     Hodnocení: 16/20

Víno z viniční trati Dukejský, etiketa uvádí stáří vinohradu 77 let. Ve skleničce světlejší rubínová barva, spíše jemná aromatika. Vůně připomíná lesní ovoce, zemitost, pikantní kořenitost. Na jazyku víno působí lehčím ovocným dojmem, zralé peckoviny s tóny červeného rybízu, brusinek a pikantního koření. V dochuti lehce svíravé tříslo.

Orientační cena: 230 Kč

 Korab-Karmazin

Frankovka 2012, Jakub Novák, 12,7 %     Hodnocení: 16/20

Víno s relativně pronikavou expresivní vůní, kombinuje nasládlé koření, brusinky nebo maliny. Místy se ve skleničce objevují zelenější podtóny, které mi evokují až chmel. Celkově působí aroma mladistvě a energicky. Chuť vína je sametová, koncentrovaná, přímočará, primárně ovocná s tóny připomínajícími višňovou šťávu, maliny.

Orientační cena: 360 Kč

 Jakub-Novak

Frankovka 2010 barrique, Chateau Dowina, Vinselekt Michlovský, 13 %     Hodnocení: 15,5/20

Viniční trať Purmice. Tmavě červená nepropustná barva, vyšší viskozita. Vůně výraznější, s tóny ušlechtilého dřeva, černorybízové marmelády, ostružin. Trocha pikantního pepře a terciálních tónů kůže. Chuť je plnější, s tmavým bobulovým ovocem, ostružinami, švestkou. V dochuti kombinace výraznějšího třísla s tóny sušeného ovoce.

Orientační cena: 265 Kč

 Michlovsky-Frankovka

Frankovka 2009, Vinařství Syfany, 13 %     Hodnocení: 15,5/20

Výraznější vůně připomínající třešňový likér, sušené peckoviny, lehký dotek pepře a tabáku. Chuť si drží vyzrálý ovocný charakter, objevují se tóny připomínající maliny nebo černý rybíz. Nechybí terciální tóny připomínající podrost a zemitost. V dochuti jemná hořčinka. Po šesti letech sympaticky vyzrálé víno, co se týká další archivace, spíše bych vypil hned.

Orientační cena: 300 Kč

 Syfany-Frankovka

Frankovka 2011, Víno z Kobylí, 13 %     Hodnocení: 15,5/20

Suché víno v pozdním sběru z viniční tratě Holý kopec. Čistá, středně intenzivní vůně zralého ovoce, a sice jahod, černých třešní nebo brusinek. Ovocné tóny doprovází jemná kořenitost a kouřové tóny dřeva. Šťavnatá kyselina v chuti, středně plné, ovocné. Příjemná a delší kořenitá dochuť.

Orientační cena: 250 Kč

 Kobyli-Frankovka

Frankovka 2011, Gotberg, 13 %     Hodnocení: 15/20

Suché víno v kategorii výběr z hroznů, viniční trať Svidrunk. Tmavší rubínová barva, vyšší viskozita. Hodně pronikavá aromatika připomínající sušené švestky, listy černého rybízu, černý pepř nebo vlhké dřevo. V ústech působí víno líbivým dojmem, kombinuje tmavé bobulové ovoce, sladší tóny vanilky. Příjemná kyselina, vysušující tříslo.

Orientační cena: 220 Kč

 Gotberg-Frankovka

Frankovka 2011, Jedlička & Novák, 13 %     Hodnocení: 15/20

Viniční trať Terasy. Příjemná ovocná aromatika černých višní, černého rybízu nebo ostružin. Ovoce doplňuje lehký náznak kouře a tabáku. Středně plné chuti dominuje výraznější kyselina, která překrývá tóny ostružin a dalšího tmavého bobulového ovoce. V dochuti s výrazně svíravým dojmem a hořčinkou.

Orientační cena: 190 Kč

 IMG_2835

Frankovka 2013, Znovín Znojmo, 12,5 %     Hodnocení: 13,5/20

Jakostní víno z produkce vinařství Znovín, viniční trať Weinperky. Barva je světlejší, višňová. Vůně vína je decentní, svěží, s tóny připomínajícími červené třešně, maliny. V ústech lehké, s minimálním tříslem, kratší, na Frankovku až moc jemné. Jahody, brusinky. Základní víno za cenu tomu odpovídající.

Orientační cena: 95 Kč

IMG_2842IMG_2830

Okomentovat:

*

Loading...