Srdcová záležitost z Toskánska

Březen, 8.03.2023 09:17

Máte své oblíbence, ke kterým se napříč ročníky rádi vracíte? Srdcovky, které když objevíte v regálu vinotéky nebo na lístku restaurace, musíte prostě pořídit? Pro mne je takovým vínem úžasné Chianti Rufina Bucerchiale Riserva. Elegance a esence Toskánska z vinařství Fattoria Selvapiana.

IMG_20230306_173348__01

Fattoria Selvapiana reprezentuje to nejlepší v rámci vín Chianti. Vinařství překvapivě nenajdete v nejprestižnější oblasti Chianti Classico, ale v menším a severněji položeném vinařském regionu – Chianti Rufina. Pravidelní čtenáři blogu si možná vybaví můj loňský příspěvek z návštěvy tohoto malebného kraje, kde to na první pohled vypadá, že tu lišky dávají dobrou noc. Ovšem co se týká vína, žádná nuda v Brně! Místní tekuté poklady fanouškům toskánského červeného po prvním doušku v ústech aktivují všechny hormony štěstí a všeobecné euforie. Ale vážně, pokud se mne na ulici náhodný kolemjdoucí zeptá, kde se dá v Toskánsku pořídit komplexní a rafinované červené za rozumnou cenu, vypálím od boku Chianti Rufina.

Zdejší konsorcium tvoří pouhých 22 vinařství, která ročně nalahvují zhruba 3,5 milionů vín. Hektarová plocha vinic v Chianti Rufina nedosahuje ani 1000 hektarů. V posledních letech jsem měl možnost ochutnat vína zhruba poloviny producentů Chianti Rufina a vysokou kvalitu zdejších vín tak mohu doložit ostrým testováním na vlastních chuťovým pohárcích. Asi nejslavnějším vinařstvím Chianti Rufina je právě Fattoria Selvapiana.

Vinařství Fattoria Selvapiana má za sebou více než 180 let existence a stála je v rukou stejné rodiny. Aktuálně ho má na povel Federico Giuntini Masseti, velký sympaťák, se kterým je radost zasednout k vinné sklenici. Nikdy třeba nezapomenu na společnou ochutnávku starších ročníků Bucerchiale Riserva 2009 nebo 1996. Bucerchiale je v Itálii legenda! Tohle víno, pro jehož zrání se používají tradiční velké sudy ze slavonského dubu, je totiž jednoduše držák a jeho archivační potenciál se v dobrých ročnících počítá ne nároky, ale na desítky let. A platí to i pro úžasné Bucerchiale Riserva 2015. Dvě poslední láhve, které mi po včerejšku ve vinotéce zbyly, tak nechám ještě bez obav delší dobu odpočívat.

Bucerchiale Riserva 2015, Fattoria Selvapiana, 14, 5 %   Hodnocení: 94/100

Barva vína je středně intenzivní, rubínová, s širším oranžovým okrajem. Dobrá viskozita. Ve vůni je to doslova koncert a paleta tónů od zralých až po sušené peckoviny, které připomnínají zejména tmavé třešně nebo švestky. Ucítíte i fialku a ve víně se začínají prosazovat terciální tóny připomínající lesní podrost, kávu nebo tabák. Víno lehce míří i do animálních tónů. V chuti velmi klasického stylu, Toskánsko jak z čítanky. Kombinuje eleganci, vyvážený projev, s dobrou energií a svěžestí. Oproti vůni v ústech stále dominuje peckové ovoce, jako je švestka, brusinka nebo tmavé třešně. Ovoce doplňují tóny pepře nebo lesního podrostu. Víno má výraznější kyselinu a doslova masivní taniny, které vystupují v dlouhém závěru. Ve skvělé kondici právě teď, ale s delším potenciálem pro další archivaci.

IMG_20230306_173328__01

Toskánsko

Okomentovat:

*

Loading...