Šmrncovní vína z Ribera del Duero

Březen, 12.03.2019 08:55

Španělská Ribera del Duero je relativně mladý vinařský region, který se už ale stihnul velmi výrazně zapsat na španělskou vinařskou mapu. Ribera v láhvi často připomíná testosteronem nabitého Rockyho v nejlepších letech, proto je místním vínům někdy vytýkána těžkopádnost a přílišné svaly. Někteří mladí výrobci se tak spíše snaží bodovat v „lehčí-střední váze“ a ohromit vyvážeností a svěžím ovocem. Příkladem budiž vína vinařství Finca Meryos, z jehož sortimentu jsem ochutnal Roble, Crianzu a velice povedenou Reservu.

IMG_20190310_132724

Ještě v roce 1982, kdy získala Ribera del Duero status DO (Denominacion de Origen), tu bylo zaregistrováno jen devět vinařství. Dnes jich je více než 300 a vína z Ribery patří k tomu nejvyhledávanějšímu ze Španělska. Rozloha místních vinic vzrostla na 22 000 hektarů a stejně jako v nejslavnějším španělském vinařském regionu Rioja, i tady výsadbám jasně dominuje odrůda Tempranillo.

Vinařství Finca Meryos má své vinohrady rozmístěné v rámci obcí Gumiel, La Horra a Roa de Duero. Na místní poměry jde o relativně skromný podnik s 30 hektary vinic. Ty jsou výhradně věnovány odrůdě Tempranillo. Většina hroznů přitom pochází 30 – 40 letých vinic v obci Gumiel.

Nabušená vína, s robustním tělem a výrazným otiskem sudu stála u zrodu slávy vín Ribera del Duero v 80. letech minulého století. Od té doby se ale preference milovníků vín mění, Robert Parker už také není tolik v kurzu a Ribera tak chce ukázat svou elegantnější tvář. Méně sudu, větší důraz na terroir, vyváženost a pitelnost v dobrém slova smyslu. Vína od Finca Meryos taková opravdu jsou, navíc ukazují odlišné polohy odrůdy Tempranillo. Každé ze tří vín je úplně jiné a dá se říci, že mne svým způsobem bavila komplet.

Tempranillo Roble 2018, Finca Meryos, 14 %          Hodnocení: 86/100

100% Tempranillo, 40 let staré keře. Zrání osm měsíců v sudech z francouzského dubu. Vůně je svěží, středně výrazná, kombinující červené peckoviny, fialku, jemné tóny koření, konkrétně hřebíček a pepř. Středně plné v chuti, šťavnaté, kombinace pikantní kyseliny, zralého ovoce, s tóny malin nebo švestek. Příjemně pitelné víno, živá ovocitost vína je jen symbolicky dokreslená sudem.

Tempranillo Crianza 2016, Finca Meryos, 14 %          Hodnocení: 88/100

Opět čtyřicetileté vinice, tentokrát zrání 12 měsíců ve francouzských barikových sudech. Ve skleničce s temně nepropustnou barvou a o poznání serióznější vůní. Švestky, černý a červený rybíz, moruše, lékořice. Náznak likérových podtónů, kávy. Mohutnější, plnější a delší. Oproti předchozímu vínu nižší kyselina a výraznější tříslo. Velmi pěkná dochuť s tóny zralých peckovin a sladkého koření. Nechybí jemná slanost v závěru. Tohle víno má drive, moc dobře se pije, nenudí, přitom má potenciál oslovit široké publikum.

IMG_20190310_132812

Tempranillo Reserva 2015, Finca Meryos, 14 %          Hodnocení: 91/100

Víno z 30 let starých keřů, zrání 24 měsíců ve francouzském dubu. Velká paráda. Víno hluboké jak pohled do očí Salmy Hayek, sametově vláčné. Chuť působí robustně a uhlazeně zároveň, tříslo je krásně integrované. Na jazyku se objevuje široká paleta tmavých peckovin, tóny kávy, čokolády, hřebíčku. Noblesní pití, elegantní a rafinované, dlooouhé. Aktuálně ve skvělé kondici, s potenciálem do několika dalších let.

IMG_20190310_132740

Španělsko

Okomentovat:

*

Loading...