Slunce, beton a kyseliny v Kurdějově

Leden, 25.01.2022 09:16

Z Hustopečí se jede na Kurdějov ostrými serpentýnami, které nutí řidiče opakovaně podřazovat a hbitě přešlapovat mezi spojkou a plynem. Když se konečně zlomí horizont a před vámi se krátce objeví panorama vesnice Kurdějov, nelze si nevšimnout jeho nové dominanty. Na protějším kopci z vinohradů vystupuje oblá silueta nového provozu vinařství Gurdau. Ten by měl po dokončení oživit jinak trochu ospalou vesnici a přitáhnout do ní milovníky vinné turistiky a Ryzlinku rýnského. Ještě nedokončené prostory vinařství jsem měl možnost o víkendu projít s hlavním vinařem Markem Sedláčkem a vinohradníkem Václavem Hortem.

IMG_20220122_130207

Naposledy jsem byl ve vinici Vinohrádky uprostřed léta 2020 a to na místě dnešní betonové stavby byla jen nezhledná díra v zemi. Od té doby se podařilo nové vinařství prakticky dokončit a chybí doladit některé venkovní detaily a vnitřní vybavení. Už teď je ale jasné, že nové vinařství Gurdau bude jedním z architektonicky nejzajímavějších počinů na vinicích na jih od Brna.

Ačkoliv některým místním se prý nový projekt nad vesnicí příliš nelíbí, tak architektonické řešení Aleše Fialy maximálně respektuje okolní krajinu a výrobní prostory komplexně zapouští pod zem. Ze střechy vinařství je krásný výhled nejen na Kurdějov a okolní vinice, ale i na Pálavu daleko na horizontu. Člověk se tu už vidí se sklenkou v ruce pozorujíc západ slunce, případně korzující po terase přímo před hlavním vchodem do vinařství.

IMG_20220122_131557

Nejen komfort pro návštěvníky, kterým budou kromě vzdušné prosklené degustační místnosti k dispozici mimo jiné i dva moderní apartmány, ale především dostatek místa pro výrobní tým vinařství. Prostory jsou vzhledem k současné produkci vinařství kolem 34 000 lahví ročně opravdu velkorysé, mým laickým okem by podobné vinařství mohlo pojmout i výrobní kapacitu kolem 100 000 lahví ročně.

Však také plánují v Gurdau využít skladu pro delší ležení sektů a v dalších letech mírně poroste i produkce tichých vín. V současnosti vinařství disponuje osmi hektary vinic, na kterých tvoří výraznou většinu odrůda Ryzlink rýnský. Novinkou je loňská výsadba modrých odrůd Frankovka, Dornfelder a Merlot. Ano, v horizontu několika let sortiment bílých vín Gurdau (aktuálně odrůdy Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Pinot blanc) doplní červené cuvée. Jak ostatně doplnil Marek Sedláček, historicky byly modré odrůdy v Kurdějově významně zastoupeny. Počítá se i s výsadbou ve viniční trati Díly, kde by se mělo pracovat s odrůdami Pinot noir a Ryzlink rýnský.

Nové vinařství stojí ve vrchní části viniční trati Vinohrádky a i další dvě trati Stará hora a Lipiny jsou doslova co by kamenem dohodil, takže vinobraní a zpracování hroznů bude nyní logisticky maximálně jednoduché. V suterénu vinařství aktuálně v nerezových tancích odpočívají mladá vína ročníku 2021, která jsem měl možnost v rychlosti ochutnat.

IMG_20220122_132726

Zatím extrémní mladíci, takže jsem zvědav, jaká budou s odstupem času. Každopádně ročník 2021 nebyl pro vinaře na Moravě úplně bez komplikací, spíš trochu o nervy a ve vinařství Gurdau se ve vínech objevuje jako spojovací nit vyšší či vysoká kyselina. Už teď se mi hodně líbil suchý Veltliner 2021, s příjemnou aromatikou meruňky, pomerančů a lučních bylin. Svěží, suchý a dobře pitelný v chuti. Základní „vesnický“ Riesling snad ještě potřebuje čas, působí ostře, s vysokou kyselostí v dochuti. To Riesling 2021 z trati Stará hora, který částečně kvasil ve velkých sudech a částečně v nerezu, již nyní ukazuje svůj potenciál do budoucna. V chuti šťavnatý, působí plnějším dojmem, s bohatým ovocným projevem a příjemnou mineralitou v závěru. Lahvován bude pravděpodobně jako polosuchý. Kromě Pinotu blanc pak z ročníku 2021 vznikne také Ryzlink rýnský ve výběru z cibéb velmi zajímavě kombinující vyšší kyselinu a 120 gramů zbytkového cukru.  Aromatika tohoto vína se bude časem jistě rozvíjet, ale v chuti  nabízí příjemné sladké tóny meruněk, broskve nebo pomerančů, tóny lipového květu. V dochuti dobře funguje kombinace sladké a kyselé složky vína.

V létě se do Kurdějova budu muset zajet podívat znovu, abych nové vinařství viděl v plné parádě a vám musím doporučit to samé. Třeba se tam nad sklenkou rýňáku potkáme!

IMG_20220122_140621

Okomentovat:

*

Loading...