Skvělé moravské Pinoty

Srpen, 13.08.2018 14:55

Z nedávné návštěvy moravských vinařství jsem si přivezl několik suvenýrů a mezi nimi i dva skvělé Pinoty. Konkrétně Pinot noir 2016 z vinařství Krásná hora a Pinot noir 2016 od Milana Sůkala. Obě vína jednoznačně patří k tomu nejlepšímu, co lze v rámci této odrůdy u nás ochutnat. Parádní vína! Jen houšť. Pinot noir je v posledních letech nejvysazovanější modrou odrůdou u nás a podobně skvělých vín by do budoucna mohlo zaplaťpánbůh přibývat.

IMG_20180807_185614_900

Za odrůdou Pinot noir u nás údajně stojí tatíček Karel IV., který ji do Čech nechal přivézt z Francie. Traduje se, že první sazenice věnoval mělnickým vinařům za pomoc při potírání lapků na řece Labi. Jeden z mělnických měšťanů povolal vinaře i s rodinami z Burgundska, aby zavedli pěstování odrůdy v Mělníku tak, jak se pěstoval v Burgundsku. Na jedné z mělnických vinic byl do kamene opěrné terasy vytesán nápis Chambertin 1348, tedy letopočet a místo, odkud byla réva do Čech dovezena.

Ještě začátkem 20. století jsme byli zemí Pinotem oplývající. V roce 1935 byl podíl Rulandského modrého na vinicích v Čechách a na Moravě solidních 36 %. Za komančů se sázelo na jiné koně, takže v roce 1994 jsme skončili s podílem 0,8 %. V posledních letech je to s nadsázkou doba pinotová a právě Rulandské modré neboli Pinot noir v modrých výsadbách v tuzemsku kraluje. Celkově jsme se dostali ve výsadbách na více než 700 hektarů.

Pinot noir je pro vinaře ve vinici velká výzva, když se ale povede, málo co se mu v červených vínech vyrovná. Tohle je životní filozofie fanoušků burgundských vín. V Burgundsku v posledních letech vinaři trpí na nepřízeň počasí, objem produkce kolísá, poptávka po vínech naopak roste a stejně tak jejich ceny. Skvělou burgundu si tak už dnes málokdo maže po ránu na chleba, spíš je to pití za odměnu, láhev pro radost. Čas od času je potřeba poohlížet se po dostupnějších alternativách. Naštěstí báječné Pinoty dnes vinaři lahvují napříč vinařskými regiony Německem počínaje Novým Zélandem konče. No a situace se k lepšímu otáčí i u nás

Pinot noir 2016, Krásná hora        Hodnocení: 88/100

Víno má světlejší třešňovou barvu, vůně je expresivní, s tóny zralých peckovin, malin, brusinek, lehce nakouřené, kořenité, s náznakem lékořice. Střední kyselinka, delikátní třísloviny, středně plné, juicy, s koncentrovanými tóny malin, brusinek a jahod. Výraznější sud, víno působí svalnatě a elegantně zároveň. Dlouhá ovocně kořenitá dochuť.

 IMG_20180807_181034

IMG_20180807_181045

Pinot noir 2016, Milan Sůkal         Hodnocení: 90/100

Víno světlejší rubínové barvy, se svěží a pronikavě ovocnou vůní. Ze skleničky se derou tóny drobných červených peckovin, třešní, červeného rybízu, s květinovým nádechem. Svěží a šťavnaté v chuti, s příjemnými čistými ovocnými tóny, ve kterých nechybí třešně, jahody nebo maliny. Akurátní kyselinka, jemné třísloviny, krásný delikátní charakter. Víno sladěné do posledního detailu, perzistentní a svůdné. Vysoce pitelný Pinot, noblesní a strukturovaný, s potenciálem dál vyzrávat.

IMG_20180807_181023

Pinot noir

Okomentovat:

*

Loading...