Sedm let pod korkem

Duben, 25.04.2018 09:41

Jojo letí to jako voda, tenhle „blogísek“ nedávno oslavil sedm let své existence. Většinou si na jeho narozeniny vzpomenu, protože je pouze o tři dny starší než můj syn. Včetně tohoto zápisku celkem 642 příspěvků, desítky rozhovorů s vinaři, stovky zajímavých degustací, tisíce vypitých vín, prostě báječných sedm let s vínem.

podkorkem_fcb_uvodni_obrazek

Sedm let ve světě vína vlastně není moc, i když… Jedna z prvních osobností, se kterou jsem tu v roce 2011 dělal rozhovor, byl tehdy „začínající vinař“ Milan Nestarec. Dneska už mu začíná být Česká republika malá a velkou část produkce vozí do světa. Svá vína tehdy nelahvovali vinařství jako Roman Fabig, Simenon, Nepraš &  Co, B/V vinařství… Vinařská scéna v tuzemsku se hodně změnila a kvalita se, věřím, zlepšila. Taky se nám to tu trochu zkomplikovalo. Jestli v roce 2011 po vzoru průkopnického VOC Znojmo vznikla VOC Modré hory a VOC Mikulov, dnes máme podobných spolků hned deset.

Kdo by si před sedmi lety pomyslel, že na Moravě se už nebude používat hanebný pojem „víno pro Pražáky“a že mladí moravští vinaři začnou s oblibou vozit „pražákům“ víno v neckách. Že se první tuzemský Demeter zjeví v Kutné hoře a v Ústeckém kraji vznikne patrně nejdražší vinařský projekt v České republice? Prostě pořád se něco děje…

19955930_691156931085726_8184746272548900633_o

A to i v mém životě. Syna mám sice stále zatím jednoho, blogy mám už na starost ale hned dva. Zásadní změna se ale udála tak nějak díky tomuto blogu před necelým rokem a půl. Přes blog se seznámil s Lubošem, slovo dalo slovo, a jak to dopadlo, už víte. Vyměnil jsem ropu za víno a místo komentování cen Naturalu 95 a Dieselu mne teď živí vysvětlování rozdílů mezi víny Barolo a Barbaresco. Z PRisty se stal diplomovaný žvanil o víně:)… Někteří dokonce chodí na mé pravidelné degustace na Pankráci opakovaně:)). Velké životní změny rozhodně nelituji, mám za sebou nejúžasnější pracovní rok svého života.

Přiznám se, že mne docela překvapilo, že za uplynulých sedm let se toho moc nezměnilo, co se týká vinných blogů. Stále kraluje neúnavný „samopal HČ-47“, který s neuvěřitelnou kadencí dávkuje příspěvky na Jižním svahu… Pak je tu Evas nebo pan Sklenička, tedy spíše stálice. Nevím jak píšící kolegové, ale já sám jsem už několikrát přemýšlel o tom, že bych to tu zavřel. Z okolí také slýchávám, že klasické blogy už vlastně dneska moc nejedou, že kraluje Youtube, Instagram…  No, budiž. Každopádně já v kouzlo psaného textu stále věřím a psaní mne baví a naplňuje, takže toto dítko zatím opustit nehodlám.

Sedm let je ve světě vína vlastně hrozně krátká doba, ta nejlepší vína v takovém intervalu ani náhodou nestihnou dosáhnout svého vrcholu. Snad mám tedy podobně jako sedmileté Barolo to nejlepší ještě před sebou:)

Na zdraví!

2 komentáře:

Radek

25. April 2018 13:55

Za mě společně s Čéřou patříte určitě k tomu nejzajímavějšímu, co se dá u nás přečíst.

P.S.: Instagram nemám :)

miky

25. April 2018 14:08

Díky! Já už Instagram mám a smažím tam obrázky:)) Mikuláš

Okomentovat:

*

Loading...