Sauvignon blanc a Albariño

Říjen, 17.10.2019 07:47

O víkendu se vrátilo babí léto a s ním chuť na bílá vína. Sausaler 2014 je skvělej Sauvignon blanc ze štýrského vinařství Tement. Rád jsem si takhle na dálku připomněl letošní návštěvu tohoto zajímavého výrobce a tuhle minerální pecku si doslova vychutnal. Když bílé ze Španělska, tak nikdy nepohrdnu dobrým vínem odrůdy Albariño. Efektně vyvedená láhev s názvem Gomariz X je „single vineyard“ víno s trochu exotickým, ale neméně zábavným projevem.

IMG_20191015_171708

Na terase vinařství Tement jsem se kochal úchvatným výhledem koncem května. Taková panoramata opravdu nenajdete jen tak někde. Představte si přírodní amfiteátr tvořený strmými vinicemi, v jehož středu stojíte a tu zelenou nádheru máte před sebou jako na dlani. Tohle je skutečný poklad vinařství Tement, aneb trať Ried Zieregg. Nejen u Tementů je stěžejní odrůdou Sauvignon blanc, ve zdejší oblasti zvané Südsteiermark (jižní Štýrsko) je totiž odrůdou vůbec nejpěstovanější.

Nutno ale dodat, že právě vinařství Tement patří k nejvyhlášenějším specialistům na Sauvignon blanc. Vinařství ze země vydupal Manfred Tement, ale zodpovědnost dnes leží na bedrech jeho dvou talentovaných synů Armina a Stefana. Vinařství se svými Sauvignony slaví úspěchy od 80. let 20. století a postupně se rozšiřovalo až na dnešních 80 hektarů vinic a produkci kolem 400 000 lahví. Hned 60 % vinic v různých lokalitách tvoří Sauvignon blanc, mezi další pěstované odrůdy patří Morillon (Chardonnay), Welschriesling, Gelber Muskateller nebo Weissburgunder. Od ročníku 2018 je vinařství certifikované organicky.

Sausaler Sauvignon blanc STK 2014, Weingut Tement, 12 %        Hodnocení: 91/100

Víno z vinice Hochkittenberg, které opravdu krásně a svůdně voní po zralých broskvích, grepu, lučních bylinkách a medu. Nechybí trocha angreštu a sexy nakouřenosti. Těžko se odtrhnout od skleničky, radost vychutnávat si všechny nuance tohoto vína. V ústech se objevuje výraznější kyselina, svěží citrusy, meruňky a žlutá jablka. Super pitelné, lehčí (12 % alkoholu), zároveň komplexní, vyvážené a dlouhé. Terroriové víno! Jak nejsem tolik „sauvignonovej“, tak tenhle aromaticky umírněný a minerální štýrský styl je přesně něco pro mne. Po láhvi se doslova zaprášilo, byla vdechnuta. Koupil jsem ve výprodeji z Globus vinotéky a už teď lituji, že jsem vzal jen jednu láhev. Víno absolutně bez známky únavy a s dalším potenciálem zrání v láhvi.

Orientační cena: 630 Kč (VinoVinoVino)

IMG_20191015_171839

Bílá vína ze Španělska se přiznám, nepiju, úplně často, tím spíš se musím podělit o velmi pozitivní dojmy z tohoto Albariña. Nešel jsem úplně naslepo, víno vyhrálo nedávný test bílých španělských vín v časopise Wine  &  Degustation a jelikož je k dostání ve vinném baru Barrande naproti mému berounskému bytu, byla to téměř povinnost. Už na první přivonění a ochutnání je okamžitě poznat, že máte ve skleničce něco exotičtějšího, že tady se nepohybujeme v regionu střední Evropy. Žádné Rakousko, Německo ani Morava.

Víno je z apelace Ribeiro DO, která se nachází na východním okraji Galicie. Oblast je rozdělena třemi řekami, přičemž vinařství Coto de Gomariz má nejblíže k toku řeky Avia. Celkem 27 hektarů vinic, jejichž klima je vhodné pro pěstování odrůd Treixadura, Godello, Loureira a Albariño. Vinařství má podobný příběh jako Weingut Tement, založil ho už v 70. letech Ricardo Carreiro, který se do oblasti vrátil z emigrace a začal pracovat na starých opuštěných vinohradech. Nový impulz pro vinařství přišel na přelomu tisíciletí, kdy vinařství přebírá Ricardův syn. Ten vinařství mimo jiné nasměroval do biodynamického režimu a snaží se tak o maximální vyjádření místního terroiru.

Gomariz X 2017, Coto de Gomariz, 13,5 %        Hodnocení: 90/100

Víno tvoří blend odrůd Albariño (95 %) a Treixadura (5 %), víno zrálo v nerezových tancích v kontaktu s kvasinkami. Barva je výrazná, zlatého odstínu. Vůně je hodně expresivní, nazrálá, objevují se v ní středomořské bylinky, ananas nebo hruška. Je jemně medová. V chuti plnější, vyzrálé, uhlazené a jednoduše příjemné. Na jazyku dominuje zralé ovoce, trocha kořenitosti připomínající vanilku. Víno je fajn kyselé, v dochuti delší. Druhý den bylo pocitově ještě lepší než krátce po otevření. V tomto případě spíše vypít teď než déle archivovat.

Orientační cena: 400 Kč (Crianza.cz)

IMG_20191015_171820

Okomentovat:

*

Loading...