Včera jsem si pěkně fouknul kabinetní večer, nikoliv však ale s MUDr. Radkinem Honzákem na České televizi, ale pěkně s Dr. Leimbrock ve skleničce. Ze tří kabinetů mi jako nejzajímavější nakonec vypadl ten nejsladší, tedy Bernkasteler Badstube Riesling Kabinett 2016. Víno z ročníku, kdy německý Kabinett oslavil 300 let své historie.
Na toto výročí asi nikdy nezapomenu. V roce 2016 jsem byl totiž prvně na veletrhu Prowein a v rámci cyklusu řízených degustací a přednášek – ProWein Forum, jsem se účastnil parádní prezentace vín Schloss Vollrads s názvem 300 let Kabinett. Zajímavé povídání spojené s ochutnávkou mladých a starších ročníků Rieslingů, pod vedením ředitele vinařství Dr. Rowalda Heppa. Byl to doslova výlet do minulosti, když jsme mimo jiné ochutnali fascinující Kabinett 1969 nebo vzorek z výjimečného roku 1971. Pro rýňákofily, jako jsem já, nebíčko na zemi.
Kabinett je dnes možná trochu podceňovaná kategorie „lehčích“ ryzlinků lahvovaných buď jako suchých, polosuchých nebo sladších. V rámci německých přívlastkových vín je Kabinett víno z relativně nejméně vyzrálých hroznů. Dle používané stupnice Oechsle pro měření cukernatosti vinného moštu, musí třeba na Mosele kabinetní ryzlinky dosahovat alespoň 70 stupňů (Spätlese 76° a Auslese 83°). Tato podmínka se objevuje v německém vinařském zákoně z roku 1971, mnohem dříve se ale pojem „kabinetní víno“ v Německu vžil pro vína té nejvyšší kvality vhodná pro delší archivaci ve speciálních sklepích. Konkrétně v polovině 18. století v souvislosti s některými víny z Rheingau, vyhlášených vinařství Kloster Eberbach nebo zmíněného Schloss Vollrads.
Ačkoliv je v současnosti trendem spíše dozrávání hroznů do vyšší cukernatosti, některé kabinety z Mosely nebo třeba Rheingau disponují skvělou pitelností v kombinaci s nižším alkoholem. Ideálně se hodí na jarní či letní popíjení, což ostatně platí i o vínech vinařství Dr. Leimbrock.
To najdete v obci Mülheim (oblast Bernkastel) v německém vinařském regionu Mosela. Tradiční producent s historií výroby vína delší než 250 let. Vinařství disponuje 8,5 hektary vinic, z nichž některé patří mezi vyhlášené polohy pro Riesling. Samozřejmostí je šetrný přístup k životnímu prostředí, ve sklepě se pracuje zejména s velkými sudy.
Brauneberger Juffer Riesling Kabinett 2018, Dr. Leimbrock, 12 % Hodnocení: 87/100
Suchý kabinet se zhruba šesti gramy zbytkového cukru. Barva bílého zlata, ve vůni středně výrazný ryzlink, se svěžími tóny limetky, žlutého jablka nebo hrušky. Jemně minerální nádech. V chuti je víno křupavě kyselé, s dominantními citrusovými tóny, náznakem bylinek a bílé broskve. Středně dlouhý závěr, s vystupující kyselinou a delikátní minerální slaností. Velmi příjemné osvěžující pití, vyvážené a středně plné, s čistým ryzlinkovým charakterem. Pěkný zástupce kategorie suchých kabinetů.
Mülheimer Sonnenlay Riesling Kabinett Feinherb 2017, Dr. Leimbrock, 10,5 % Hodnocení: 86/100
Sladší kabinet s 22 gramy zbytkového cukru. Ve vůni intenzivnější, primárně směřující do tónů bílého peckového ovoce, zimolezu, jasmínu a s lehkým nádechem medu. Chuť je sladší, ale vyvážná vyšší kyselinou a svěžími tóny limetky a citrónu, s bylinkovým nádechem. Příjemně koncentrované, juicy, středně plné. Čistý, ovocně minerální závěr.
Bernkasteler Badstube Riesling Kabinett 2016, Dr Leimbrock, 8,5 % Hodnocení: 89/100
Zbytkový cukr na úrovni 43 gramů. Komplexnější a bohatá vůně, doslova uhrančivá. S tóny žlutých jablek, broskve, kandovaných meruněk, bylinkové s patrnými tóny jemného petroleje a minerální nakouřenosti. V chuti je víno delší, s příjemnou kombinací zbytkového cukru a vyšší kyseliny, působí jemně. Pohlazení po jazyku, pocitově více svěží, než by se na první pohled mohlo zdát, kyselina příjemně vystupuje v závěru chuti. Delší.