Ryzlink vs Riesling

Srpen, 1.08.2011 09:11

Většinou zde srovnávám vína jedné odrůdy a i tentokrát tomu název příspěvku napovídá. Ve skutečnosti však ve skleničce skončil jeden moravský Ryzlink vlašský a jeden Ryzlink rýnský z Německa.

Obě vína vláhvi ve tvaru „pistole“, zanechala slušný dojem a zpříjemnila jinak propršený víkend. Odrůdy spolu nemají nic moc společného, snad jen ten podobný název. Vlašák je původem francouzská odrůda, která je vtuzemsku poměrně populární a nejvíce vysazovaná na Znojemsku a Mikulovsku. Zejména terroir vokolí Pálavských vrchů odrůdě svědčí a ztéto oblasti pochází také ochutnané víno.Ze svého nedávného výletu na Moravu jsem si zvinařství Vinohrad přivezl celkem tři vína. Když jsem náhodou zastavil u nenápadného vinařského domu u silnice na okrajiHorních Věstonicích, ještě jsem netušil, jaké poklady skrývá. Jelikož se dříve ochutnaný Muškát moravský a směska Summer Wine poměrně dobře trefily do mých chutí, byl jsem zvědavý i na posledního zástupce z

Vinohradu – Ryzlink vlašský 2007

.Víno je zřady Premium Pálava, což je střední řada vín vhodných pro několikaleté zrání vláhvi (základní řada se jmenuje Flóra Pálava a vína, která nechává vinařství zrát 12 měsíců vdubovém sudu, nesou označení Le Livre). Jak jsem již na začátku zmínil, láhev je ve tvaru alsaská flétna a zdobí ji pěkná malovaná etiketa se slunečními hodinami, nad kterými bdí svým rozvážným pohledem také „pan sluníčko“.Co se týká základních faktů a číslíček, tak vězte, že víno je vpřívlastku pozdní sběr, je suché a má 13 % alkoholu. Viniční trať nese název Pod Martinkou. Více nám toho bohužel etiketa na „pistoli“ neprozrazuje. Po přelití do sklenice se víno prezentuje jiskrnou světle žlutou barvou a ve sklenici se objevuje také jemné perlení. Vůně je zpočátku sevřená, ale postupně odhaluje své ovocné tóny. Jelikož bylo víno čtyři roky uzavřeno v láhvi, potřebovalo delší dobu na rozdýchání. Chuť je krásně harmonická a svěží, při slepé degustaci bych vínu určitě nehádal ročník 2007. Vchuti zpočátku dominují citrusy, doplněné jemnými minerály a vzávěru malinko vystouplým alkoholem. Víno mne bavilo vprůběhu celého večera, měnilo se jak chameleon v říji. Pokud tento vlašák máte ve své vinotéce, klidně mu ještě můžete dopřát blaženého spánku pod korkem, ale aktuálně je vpěkné formě. No ale bacha, abych se moc nezakecal…Německý

Riesling 2009

zvinařství Weinland Rheingau jsem nedávno dostal darem. Jinak se bez mučení přiznám, že vína našich západních sousedů nakupuji spíše výjimečně. Darované víno je stejně jako vlašák z Vinohradu uzavřeno vhnědé láhvi tvaru pistole. Na první pohled láhev vypadá, že se nejlépe hodí kpohřební hostině. Etiketa je totiž zpřední části téměř celá černá, základní informace jsou psané písmem stříbrné barvy. Ponurou atmosféru dokresluje ještě jakýsi snový obrázek či halucinace krajiny se stromem. To, co se skrývá uvnitř, je ovšem poměrně veselé pití.Pokud ještě jednou větou odbočím kvýrobci tohoto moku, tak snad jen informace, že se jedná o moderní vinařství, které hospodaří na 81 hektarech vinic, kde pracuje sodrůdami jako jsou Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Müller-Thurgau nebo Pinot Noir. O moc víc informací jsem díky své jakostní němčině zwebu vinařství nevytáhl. Víno nese označení Qualitätswein, je suché a do hlavy leze pomaleji díky 12 % alkoholu. Barva vína je zlatavá a jasná. Co se týká vůně, tak ta je nevýrazná, ale celkem sympatická. Chuť je jemně květinová sdominujícím lipovým květem a krátkou dochutí. Jde o nenáročné, ale příjemně osvěžující víno. Ještě více u mne stouplo, když jsem si na webu vinařství přečetl jeho příznivou cenu (já vím, že se to u dárků nemá..), za kterou vtuzemských supermarketech většinou najdete jen vína diskutabilní kvality.

1 komentář:

evas.blog.cz

1. August 2011 09:36

Vína od „Vinohradu“ bývají občas ve vinných listech restaurací. A jsou většinou fajn a za příjemnou cenu. Takže když otevřu nabídku vín a vidím Vinohrad, mám docela radost, že tam nejsou Mutěnice nebo něco podobného :)

A jinak: raději rýnský :)

Evas

Okomentovat:

*

Loading...