Růžový a oranžový vlk od Víno Magula

Říjen, 26.10.2022 07:46

Tanec s vlky, na který se vždycky těším! To jsou slovenská vína z rodinného vinařství Víno Magula. Vinařství a jeho vínům jsem se tu jsem na blogu věnoval již několikrát a musím říci, že vždy je to radost. Za ty roky, „co sa stretáváme“, už totiž můžu říci, že Víno Magula je srdeční záležitost. Královskou disciplínou jsou pro Vladimíra Magulu určitě Frankovky, ale dnes to bude svěží Modrý Portugal alias Růžový vlk 2021 a cuvée s názvem Oranžový vlk 2020.

IMG_20221022_170809__01

Rodinné vinařství Víno Magula patří do pestré smečky slovenských naturálních vinařství, která jsou každým rokem k ochutnání například na táborském festivalu Bottled alive. Pokud si chcete udělat obrázek o těch nejzajímavějších slovenských producentech, je tahle akce ideální příležitost. A už se to zase blíží, zakroužkujte si v kalendáři datum 22. ledna 2023.

Vinařství Víno Magula sídlí v Suché nad Parnou, v malé vesničce patřící do Malokarpatské vinné oblasti. Vladimír Magula současným projektem navazuje na rodinnou tradici pěstování révy, která sahá až do roku 1931. V roce 2007 vysadil první hektar Frankovky a v roce 2011 se již těšil ze své první sklizně. Filozofií vinařství Magula jsou minimální zásahy do procesu vzniku vína, od roku 2015 je vinařství certifikované jako Bio.

„Dôraz kladieme na sorty, ktoré majú výrazný odrodový charakter a zároveň schopnosť odrážať terroirové špecifiká, dávajúce vína vhodné na archiváciu. Kombinujeme pritom slovenské novošľachtence s odrodami, ktorých pestovanie má v Ružovej a Vlčej doline dlhoročnú tradíciu. Nevyhýbame sa ani pestovateľsky náročným odrodám, ktoré nám zaručujú určitú exkluzivitu. Z modrých sort pestujeme Portugal modrý, Pinot noir, Frankovku modrú, Dunaj, Hron. Z bielych sort Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Trmín a Devín,“ popisuje odrůdové složení svých vinic Vladimír Magula.

Růžový vlk 2021, Víno Magula, 11 %     Hodnocení: 85/100

Suché růžové víno z odrůdy Modrý Portugal. Ve skleničce s výraznější barvou rubínového odstínu. Nejen na pohled, ale i chutí víno připomíná spíš lehčí červené než klasické růžové. Na nose středně intenzivní, s tóny červeného rybízu, malin a jemné květinové tóny připomínající fialku. V chuti lehčí, příjemně suché a svěží. Opět plný košík červeného ovoce, doplněný o lehce vystupující kyselinu a jemný náznak taninů na patře. Víno absolutně čisté, středně dlouhé, výrazně pitelné. V první řadě letní záležitost, ale dobře podchlazené poslouží skvěle i jako podzimní párty víno. Víno, u kterého se budete chtít bavit.

IMG_20221022_170901__01

Oranžový vlk 2020, Víno Magula     Hodnocení: 88/100

Tohoto oranžového vlka zkouším v krátké době podruhé a ani tentokrát není potřeba šetřit superlativy. Jednoduše a stručně, velmi povedené oranžové cuvée odrůd Rizling vlašský, Veltlínské zelené, Tramín a Děvín. Nefiltrováno, lahvováno v čirém skle, aby vynikla oranžová barva vína a zřejmě i ty líně se povalující kaly na dně. Jak už napovídá odrůdové složení, ve vůni výraznější víno, které připomíná tóny broskve, žlutého melounu, pomerančů nebo zeleného čaje. Chuť je precizní a čistá, necítíte v ní žádné nehezké tóny, nepěkná věc! Naopak, skvělá a lahodná kombinace zralého ovoce, živé kyselinky a až tanických čajových tónů. Přesně ten typ oranžového vína, který nadchne milovníka naturálních vín a má šanci oslovit i ty, kteří s tímto druhem vín teprve lehce koketují.

IMG_20221022_170922__01

Slovensko

Okomentovat:

*

Loading...