Rulandské bílé ze Slovenska

Červenec, 4.07.2017 06:47

A jsou tu prázdniny! Letos na ně chci vyplácat asi většinu ze své dovolené, takže předem varuju, že i frekvence zdejších příspěvků možná bude nižší, než bývá zvykem. Na druhou stranu se snad začíná rýsovat výlet do Toskánska a na konci léta prodloužený víkend na Pálavě, takže by o zajímavá témata nemusela být nouze. Dnes odskok na Slovensko, konkrétně dvakrát Rulandské bílé.

IMG_4253[1]

Vinařství Mrva & Stanko založili v roce 1997 dva přátelé Peter Stanko a Vladimír Mrva. Z původních 12 000 lahví se produkce rozrostla až na současných 400 000. Od roku 2004 se vína zpracovávají ve vlastních moderních výrobních prostorách. Co se týká odrůdového složení produkce, to je pestré, vinařství lahvuje vína z hroznů z několika vinařských oblastí Slovenska. Konkrétně Rulandské bílé pochází z Nitranské vinařské oblasti z obce Vinodol.

Pinot blanc 2014, Mrva & Stanko, 12,5 %          Hodnocení: 86/100

Na videu na stránkách vinařství Vladimír Mrva nazývá Rulandské bílé takovým „chlapcem z ulice“, tedy vínem, které je přímé a na nic si nehraje. Já musím říci, že aniž bych měl fetiš na bezdomovce, tohle víno se mi líbilo. Příjemně nazrálé, a to i v rámci sytější zlatavé barvy. Ve vůni se mísí jablka, bílé hrušky, trocha exotického banánu, jemná medovost a vanilka. V chuti působí vyzrále, krémově se střední kyselinkou i plností. V příjemné fázi lahvové zralosti, nenudí a dobře se pije. Koncovka je středně dlouhá, vanilkově ovocná.

Orientační cena: 294 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_4257[1]

Druhé víno je z rodinného vinařství Domin & Kušický sídlícího ve Velkém Krtíši. Vinařství jako jedno z prvních, nebo snad dokonce jako úplně první, začalo na Slovensku pracovat v certifikovaném režimu BIO. Dnes vinařství disponuje 40 hektary vinic. Následující Pinot blanc konkrétně pochází z vinařské obce Vinica, kde vinařství disponuje pěti hektary vinic. Výroba vín probíhá bez umělých aditiv a s minimálním sířením.

Pinor blanc 2015 Bio, Domin & Kušický, 13,5 %          Hodnocení: 88/100

Výběr z hroznů, vyrobený částečně z hroznů napadených botrytidou, krátce v kontaktu s kvasničními kaly. Vůně vína je středně výrazná, najdete v ní tóny žlutého ovoce, květin, až čajového listu, trochu chlebovinky. Na jazyku je víno harmonické a elegantní, s tóny bílé broskve, zralých citrusů nebo mandlí. Působí čistě, je slušně perzistentní s delikátním a lehce minerálním závěrem. Příjemně šťavnaté víno, které nepostrádá typické rysy této klasické francouzské odrůdy.

Orientační cena: 385 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_4258[1]

Okomentovat:

*

Loading...