Rok 2012 byl nakloněn klasickým odrůdám jako Ryzlink rýnský nebo Veltlínské zelené

Duben, 9.04.2013 08:15

V rámci dnešního Rozhovoru s přívlastkem se představíVinařství Vinice-Hnanice. Firma, která je členem sdružení VOC Znojmo, vznikla před deseti lety a na Znojemsku patří mezi největší pěstitele. Vinařství ohospodařuje 270 hektarů vinic, z nichž 45 hektarů tvoří odrůda Sauvignon blanc. Ta je také spolu s Pálavou vlajkovou lodí vinařství. Část hroznů zpracovává vinařství v rámci vlastního provozu, část prodává Znovínu Znojmo.

V obci Hnanice vinařství Vinice – Hnanice hospodaří na 150 hektarech vlastních mladých vinic v tratích Knížecí vrch, Fládnická, Uchlupa a U kapličky s odrůdovou skladbou Sauvignon, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Tramín červený, Pálava, Rulandské modré a Zweigeltrebe. Vedle toho obhospodařuje dalších 114 hektarů ve Vrbovci a v Jaroslavicích. Všechny vinice jsou zařazeny v integrované produkci, ty hnanické se nacházejí v ochranném pásmu Národního parku Podyjí a z toho vyplývá i šetrný ekologický způsob hospodaření v nich a přísná kontrola. Vinohradnictví vedou Vladimír Vender a Jiří Šrámek. Na otázky zodpovídal za Vinařství Vinice-Hnanice Jiří Březina. …………………………………………………………………………………………………..

Jaká byla Vaše cesta k vínu a k provozování vinařství?

Má cesta vína byla zajímavá. K vínu jsem našel cestu postupem času. Původně jsem chtěl dělat jiný obor, ovšem na střední škole se zájmy změnily a čím dál tím více jsem tíhnul k vínu. V 16 letech jsem vedl první ochutnávku pro 20 lidí, kteří se postupem času stali přáteli a musím říct, že první ochutnávka byla dost zvláštní. Když si na to vzpomenu, tak se i stydím, ovšem každý nějak začínal.

Vzpomenete si ještě, jaké bylo první Vámi vyrobené víno?

První víno jsem vyrobil s tátou. Bylo to cuvée Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.

Která viniční trať je Vaším největším pokladem? Které odrůdy zde pěstujete?

Mezi naše nejvýznamnější tratě patří trať u Chlupa, kde pěstujeme odrůdy Pálava, Rulandské šedé, Muškát moravský a Irsai Oliver. Dále pak trať Knížecí vrch s odrůdami Sauvignon, Rulandské šedé a Ryzlink rýnský, a trať Dolní vinohrad – vinařská obec Slup, kde máme odrůdy Chardonnay, Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský.

Jaké postupy dodržujete ve vinicích?

Ve vinicích realizujeme integrovanou produkci vín. Usilujeme tedy o dosažení optimálních výnosů vyšší kvality při co nejmenší zátěži pro životní prostředí. Hospodaříme na 270 hektarech vinic z toho je 130 hektarů v ochranném pásu národního parku Podyjí, což klade zvýšené nároky na ekologii a hospodaření ve vinicích. Naším cílem dosahovat vzájemného souladu mezi biologickými, technickými a chemickými postupy.

Můžete popsat proces výroby vín ve Vašem vinařství? (např. vybavení sklepa, zda používáte selektivní či přírodní kvasinky, síření vín, jak probíhá zrání apod.)

Naše vinařství je vybaveno jednou z nejmodernějších technologií. Jedná se o moderní odstopkovací stroje, horizontální pneumatický lis a scezovací nádoby na odkalení moštů. Mošty jsou dále zpracovávány řízeným kvašením za pomocí selektivních kvasinek. Na doškolování vín a filtraci používáme křemelínového filtru a v neposlední řadě také nejmodernější cross-flow filtrace.

Která odrůda je vlajkovou lodí Vašeho vinařství a proč?

Pro naše vinařství jsou stěžejní dvě odrůdy vína, a to Pálava a Sauvignon. U našich klientů se tyto dvě odrůdy setkaly s úspěchem, a proto by naším neoficiálním názvem mohlo být Pálavové & Sauvignonové království.

Který ročník byl podle Vás tuzemsku po roce 2000 nejlepší, co se týká kvality vín?

Dle mého názoru byl hodně povedený ročník 2008, neboť byly velmi příznivé, jak jarní, tak i podzimní podmínky, tedy hodně sluníčka, vláhy, teplé počasí v závěru, kdy se vinná réva sklízí. Tyto aspekty vedly k produkci hroznů s vysokým obsahem přírodního hroznového cukru a tím pádem i vysokou kvalitou, což se odrazilo právě v konečném produktu.

Jaký byl podle Vás ročník 2012?

Rok 2012 byl zasažen nepříznivým jarním počasím, kdy v době postupného nakvétání nové vegetace postihly vinice květnové mrazíky a v důsledku toho došlo ke značnému poškození vinic. I přes tyto jarní nesnáze se dá říci, že tento rok byl hodně nakloněn klasickým odrůdám typu Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský. Tyto odrůdy v našem vinařství nakonec dosáhly velmi dobrých kvalit.

Kde všude jsou Vaše vína k dostání?

Ve vybraných vinotékách a gastronomických zařízeních po celé České republice, případně v našem e-shopu.

Jakými změnami prošlo tuzemské vinařství za posledních 20 let od revoluce? Co se nejvíce povedlo a kde jsou rezervy?

Největší změnou je zvýšení kvality vyprodukovaných vín. Se zvýšenou kvalitou se zvyšuje i konzumace českých vín.

Mění se v posledních letech tuzemští konzumenti vína, případně jejich preference?

Přibývají konzumenti z řad mladších generací, kteří dokáží kvalitu českého vína ocenit. Víno se pro tyto konzumenty stává kulturním zážitkem a nejen obyčejným alkoholickým nápojem.

Která odrůda je Vaše nejoblíbenější? Proč?

Nemám vyloženě nejoblíbenější odrůdu. Rád vyzkouším různé odrůdy, ať sladké, suché, bílé či červené.

Jaký je Váš postoj k tuzemským a mezinárodním soutěžím vín? Má smysl na láhve lepit medaile a ocenění?

Soutěže určitě mají svůj smysl, kvůli ocenění mimořádných vín. V našem vinařství se však snažíme, aby naše etikety nepůsobily příliš přeplácaným dojmem. Zpravidla lepíme medaili z prvního vítězství, následující ocenění jsou již uvedená pouze v ceníku, aby měl zákazník k nahlédnutí veškeré úspěchy daného vína.

Jaké víno byste doporučil pro první setkání s budoucí tchýní?

Zjistil bych si oblíbenou odrůdu dané dámy a podle ní bych vybral odpovídající ročník.

Čtete tuzemské či zahraniční blogy o vínech?

Občas na ně nahlédnu, bohužel na to nemám moc času.

Jakou lahev máte právě otevřenu v lednici?

Momentálně mám v lednici otevřeno více druhů lahví. Z těchto bych upozornil na Assamblage Ryzlinku rýnského a Kerneru s názvem Kerka ®.

Lze popsat Vaše vinařství jednou větou?

Vinice-Hnanice ochutnej „na vlastní kůži“…………………………………………………………………………………………………3 vína doporučená vinařem:

CHARDONNAY 2011, výběr z hroznů

Vinařská obec Slup, viniční trať Dolní Vinohrady.Kyseliny 6,2 g/l, zb. cukr 50,7 g/l, bezcukerný extrakt 26,7 g/l, Alk.11,0% obj. Ve vůni tohoto vína světle žluté barvy můžeme nalézt tóny tropického ovoce a cukrového melounu, jež je v chuti doplněno tóny medu a pomeranče. Doporučujeme k Parmské šunce, cukrovému melounu.Cena: 180 Kč

SAUVIGNON 2011 VOC

Vinařská obec Hnanice, viniční trať Knížecí vrchKyseliny 6,1 g/l, zb. cukr 21,9 g/l, bezcukerný extrakt 21,7 g/l, Alk.13,5% Toto víno Vás už zaujme žlutozelenou barvou, ve vůni se doplňují tóny černého rybízu a medu. V chuti jsou tóny černého rybízu s příjemnou kyselinkou v závěru. Doporučujeme k ovocným salátům, případně ke zrajícím kozím sýrům.Cena: 190 Kč

PÁLAVA 2011, výběr z hroznů

Vinařská obec Hnanice, viniční trať U Chlupa.Kyseliny 6,1 g/l, zb. cukr 50,8 g/l, bezcukerný extrakt 19,2 g/l, Alk.12,5% Víno žlutozelené barvy s příjemnou kořenitou vůní s muškátovými tóny. V chuti se opakují tóny koření plynule přecházející do medových tónů s příjemnou kyselinkou v závěru. Doporučujeme k mascarpone al limone. Cena: 190 Kč……………………………………………………………….

Co je Rozhovor spřívlastkem?

Seriál, vrámci kterého zprostředkovaně promlouvají vinaři zMoravy a Čech. Každý vinař dostává stejnou sadu 30 otázek a je jen na něm, jak se snimi popasuje. Podmínkou uveřejnění rozhovoru je zodpovězení alespoň poloviny znich.

Předchozí díly seriálu Vinařův rok:


Ludvík Maděřič

, Jiří Šebela, Milan Nestarec, Jakub Šamšula, Miroslav Volařík, Lubomír Glos, Miloš Michlovský, Vladimíra Mrázová, Richard Stávek, Bogdan Trojak, Jaroslav Osička, Tomáš Čačík, Marek Vybíral, Petr Mokruša, Petr Bíza, Jan Koubek, Marek LíbalJste vinař a chcete se zapojit do seriálu Vinařův rok? Napište na podkorkem@gmail.com

Okomentovat:

*

Loading...