Roero Arneis od Marcarini

Květen, 22.05.2020 06:07

Piemont je známý především díky červeným vínům odrůd Nebbiolo nebo Barbera, ale má rozhodně co nabídnout i v kategorii bílých vín. Nejslavnější bílé víno tohoto regionu je určitě Gavi, ale já osobně jsem velkým fanouškem vín odrůdy Arneis. V 60. letech minulého století prakticky zapomenutá odrůda dnes září pod rukama stále více vinařů a výjimkou není ani vinařství Marcarini z vesničky La Morra. Jejich Roero Arneis 2018 svádí tóny čerstvých broskví, bylin a akátového květu.

email.seznam.cz

Původem piemontská odrůda se na zdejších vinohradech pěstuje po staletí. Současný název Arneis se ale objevuje až mnohem později, konkrétně v druhé polovině 19. století. Odrůda má několik synonym, říká se jí také „bílé Nebbiolo“ nebo „bílé Barolo“, protože právě poblíž vinic s Nebbiolem bývala často vysazována. Cílem bylo ochránit hrozny Nebbiola před škodlivým ptactvem. To dávalo přednost sladším a vyzrálejším hroznům Arneis před Nebbiolem. V minulosti také končilo Arneis v kupážích s odrůdami Barbera nebo Nebbiolo, s cílem zmírnit vysokou kyselost těchto červených vín.

Zájem o odrůdu ale postupně upadal a v druhé polovině minulého století ji před definitivním vymizením zachránila dvojice vinařů a velkých osobností tohoto regionu – Alfredo Currado (vinařství Vietti) a Bruno Giacosa. Výsledky, kterých s touto odrůdou začali dosahovat, postupně inspirovaly další a další vinaře a zejména po roce 2000 výsadby této odrůdy letí nahoru.

Dnes Arneis vinaři lahvují jako čistě odrůdové bílé víno a ta nejprestižnější vína spadají do kategorie DOCG Roero Arneis. Vína odrůdy Arneis mívají komplexní aroma s tóny čerstvých květin, zralého peckového ovoce a citrusů s jemným nádechem lískového oříšku. Vína jsou typicky suchá, s vyšší kyselinou a nejsou příliš vhodná k delší archivaci. Vypít nejlépe jako mladá. Z několika řádků v 60. letech minulého století výsadby narostly až na zhruba 1000 hektarů, z nichž hned 97 % najdete v Piemontu. Mimo Itálii pak menší výsadby existují v Kalifornii, Austrálii nebo na Novém Zélandu.

Vinařství Marcarini je jedním z nejvýznamnějších producentů Barola v oblasti La Morra. Jejich Roero Arneis ale pochází ze staré vinice v Montaldo Roero, v srdci stejnojmenné oblasti na levé straně řeky Tanaro. Půda je zde písčitá, bohatá na fosílie a minerální soli. Podnebí je tu teplé a suché, ideální pro tuto odrůdu. Výsledkem práce rodiny Marchettiových je osobité a velmi příjemně pitelné víno, s výrazným květinovým charakterem.

Roero Arneis 2018, Marcarini, 13 %    Hodnocení: 87/100

Vinifikace tohoto vína probíhá čistě v nerezu, což je pro tuto odrůdu preferovaný způsob. Arneis končí v sudech jen výjimečně. Víno od Marcarini je relativně jemné, hodně svěžího ovocně – květinového stylu. Ve skleničce zlatavá barva, vůně středně intenzivní, vystupuje mi z ní bílá broskev, hruška a citrusové plody. Výrazná je pak květinová linka, připomínající heřmánek nebo akátový květ. V chuti čisté, přímočaré pití, středně plné, s příjemně šťavnatou kombinací citrusů a vyšší kyseliny. Jemně minerálně slané v závěru. Velmi pěkná ukázka této zajímavé odrůdy, moderně a citlitvě udělané pití, které nenudí ani po několikáté skleničce.

ArneisItálie

Okomentovat:

*

Loading...