Robustní Merlot 2017 ze Sonberku

Březen, 26.03.2021 08:52

Sonberk zazářil! Při letošním vyhlášení soutěže Vinařství roku České republiky bral nejen titul ve své kategorii, ale podruhé v historii se stal i absolutním vítězem. Přiznám se, že jsem při sledování online přenosu držel palce biodynamické partě ze Starého Poddvorova, ale i tady je určitě ocenění ve správných rukou. Sláva vítězům, čest poraženým, připíjím sonberským Merlotem 2017.

IMG_20210320_103509__01

S roční produkcí kolem 130 000 lahví spadá Sonberk do kategorie středně velkých vinařství. Renomé si vydobil zejména svými profilovými odrůdami jako jsou Ryzlink rýnský, Pálava nebo Tramín. Merlot má v sortimentu vinařství Sonberk jako jediné červené víno výsadní postavení. Je mu také věnována odpovídající péče, víno před lahvováním zraje rok v kvalitních francouzských barikových sudech, z nichž část jsou vždy nové sudy.

Během let si Merlot ze Sonberku vydobil pevné místo mezi tuzemskými červenými víny a stal se synonymem plnějšího, dobře vyzrálého a elegantního vína s charakteristickým projevem odrůdy. Jasná odpověď pro ty, kdo pochybují o potenciálu tuzemských červených vín. V ročníku 2017 přichází Sonberk s vínem, které nepostrádá mohutnost a vysokou voltáž 15,5 %, kterou by člověk čekal spíše u vín z jižní Francie nebo Španělska.

Po 2015 a 2016 je Merlot 2017 třetím ročníkem v řadě, který jsem měl možnost ochutnat. Škoda, že to nemohlo být naráz, srovnání vín by bylo mnohem jednodušší. Jako pomyslný vítez mi z této trojice vychází prvně jmenované víno, které také disponovalo 15 % alkoholu, v chuti za mne bylo o chlup vyváženější a komplexnější. S úžasným ovocným projevem. Víno, které dokládá, že rok 2015 byl z pohledu moravských červených vín mimořádný, možná nejlepší z celé dekády. Pokud tedy máte 15ku ve sklepě, klidně ji tam ještě nechte odpočívat. Já budu velmi zvědav, jaký je sonberský Merlot 2018, ale o tom třeba zase někdy příště.

Merlot 2017 barrique, Sonberk, 15,5 %     Hodnocení: 88/100

Suché víno, ve výběru z hroznů, z viniční trati Sonberk. Tmavší rubínové brvy ve skleničce s fialovým nádechem a vysokou viskozitou. Po stěně sklenice stéká v pravidelných slzách. Ve vůni působí víno trochu sevřeně, s tóny tmavého ovoce, vůně připomíná švestky, maliny nebo ostružiny. Nechybí lékořice a tón ušlechtilého dřeva. Lehce také vystupuje vysoký alkohol. V chuti je víno robustní, působí plným dojmem, bohatě ovocné s jemně nasládlým projevem a decentní nakouřeností. Vyzrálé a dobře integrované třísloviny, delší a lehce minerální dochuť.

MerlotMorava

Okomentovat:

*

Loading...