Road trip Morava

Srpen, 2.08.2016 08:31

Jak už někteří z vás možná postřehli na Facebooku, uplynulý víkend jsem si užíval krás a pohostinnosti Jižní Moravy. A bylo to stručně řečeno úchvatné, skvělé a tak nějak prostě na pohodu. Páteční večer ještě proběhl ve znamení skvělého jídla a vína v Brně a od sobotního rána už jsem dělal šoféra a s kamarádem Honzou Táborským stihl projet několik vinařských obcí.  Navštívili jsme Jiřího Šebelu v Dolních Kounicích (dokonce hned 2x), Neprašovi v Pavlově a Romana Fabiga v Hustopečích… A taky restauraci Marcela Ihnačáka v Mikulově, ale to byl zase jiný příběh.

Uplynulý rok jsem kvůli studiu Diplomy jezdil mnohem více do Rakouska než na Moravu, ale to se teď zas doufám změní. Rakouská vína mám moc rád, ale člověk by měl přece jen objevovat i ty tuzemské vinné krásy a poklady. A že jich není málo, potvrdily i uplynulé dny. Dojmy se pokusím sepsat během příštího víkendu, dnes nabízím zejména potěchu pro oči, tedy fotografickou dokumentaci některých zajímavých momentů celého víkendu. Nehezká snad byla jen průtrž mračen, která se přihnala v neděli odpoledne do Dolních Kounic a která nás pak po cestě doprovázela až do Brna… Nic neovyklého, slovy Josefa Kemra na Moravě letos „chčije a chčije“ a vinařům počasí začíná přidělávat vrásky…

Večeře v brněnském Kohoutu na víně byla delikátní. Výborná kuchyně, příjemný prostor, dobrý výběr vín. Tříchodovému menu nebylo co vytknout, Brunello od Lambardiho dobře sedlo k hovězímu steaku. Nečekaným bonusem bylo neplánované setkání s Markem Vybíralem z Krásné hory.

kohout

Šlaftruňk? Honza Táborský se stěhuje zanedlouho do Austrálie a už má dobře zmapovanou místní vinařskou produkci. Leo Buring je australská rieslingová legenda. Riesling Leonay 2005 to potvrdil. Neskutečně komplexní, krásné vyzrálé, plné kořenitých tónů, exotického ovoce, levandule a hlavně, oříšků, vosku nebo petroleje. V chuti noblesní, se svěžími citrusy a pěknou kyselinou! Jsem zvědav, jestli v životě ještě budu pít lepší australský Riesling…

riesling

Jirka Šebela na nás v sobotu trochu pozapomněl, takže jsme ho v jeho sklepě ač ohlášeni překvapili. I tak z toho byla hodinová návštěva a slib, že si to vynahradíme v neděli.

IMG_3796

Sobotní odpoledne jsme trávili ve vinařství Nepraš & Co. Ochutnali vzorky ze sudů, projeli vinice, následně ochutnali veškerou aktuální nabídku a i něco navíc. Třeba geniální Merlot 2009! Kromě Ondřeje Veselého jsme nakonec degustovali a povídali i s Radomírem Neprašem a jeho ženou Ludmilou. Společné foto snad v příštím příspěvku:)

IMG_3798

IMG_3800

Viniční trať Sahara (…ano bylo tam teplo:))

IMG_3801

IMG_3802

Viniční trať Boží muka

bozi-muka

Nedělní večer jsme po večeři u Marcela Ihnačáka filozofovali na hotelové terase v doprovodu dvou sedmiček – Brunella a Barola. Co Vám budu povídat, probrali jsme vše, od islámského fundamentalismu, budoucnosti moravksých VOC až po výměnu zkušeností na výchovu dětí:). Prostě chlapi sobě!… V neděli jsme se pak dopoledne hlásili u Romana Fabiga a s radostí přijali azyl ve vychlazené výrobní hale jeho vinařství. Dvě hodinky utekly jako voda a ani se nám z Hustopečí moc nechtělo „back on the road“.

fabig

IMG_3809

Rychlý přesun o pár desítek kilometrů dál do Miroslavi, kde jsme se setkali s Jiřím Šebelou. Prohlídli jsme si vyhlášenou viniční trať Weinperky (můj městský Seat Ibiza obstál v offroad testu) a pak ochutnali Veltlíny ve sklepě nového vinařského projektu, do kterého se Jiří Šebela vrhnul s entuziasmem sobě vlastním. Zajímavá byla možnost porovnat stejná vína z dubových sudů a z betonových vajíček magicky vyrovnaných v nevelké místnosti.

IMG_3812

IMG_3813

Bylo nás 5…. aneb srovnávání vzorků krátká vs dlouhá macerace potažmo sud vs vajíčko se zájmem podstoupili také manželé Stávkovi:)

IMG_3814

No a pak už jsme jen valili do Dolních Kounic na skvělý Veltlín nebo osobité kounické Frankovky. Ochutnávali jsme vína v doprovodu vytrvalého bubnování dešťových kapek… Byl to skvělý víkend  s příjemnými lidmi a delikátními víny. Co víc si přát….

Morava

Okomentovat:

*

Loading...