Rioja v lesku

Únor, 26.02.2018 08:41

Společnost Premier Wines v průběhu února umístila některé položky ze svého portfolia do výprodeje a mne z něj zaujala jedna španělská klasika. Tradiční vinařství López de Heredia dělá mimo jiné jedna z nejlepších bílých vín z Riojy, v tomto případě šlo ale o červené Viña Tondonia Reserva 2003. Ve slevě za necelých pět stovek, no neberte to.

IMG_20180217_143316

Vinařství López de Heredia opravdu patří mezi klasiku, založeno bylo v roce 1877 poblíž železniční stanice v Haru.  Jejich vína se dají považovat za ultra-tradiční, reprezentují elegantní styl, vína ne tak robustní, jak člověk v souvislosti s červenými z Riojy většinou očekává. Dlouhé ležení v sudech je typickým znakem vín López de Heredia a platí to i pro bílá. Aktuálně vinařství nabízí bílou Reservu ročníku 2004 a červenou Reservu 2005, obě vína před nalahvováním zrají šest let v sudech. Gran Reservy se pak lahvují pouze v rámci mimořádných ročníků.

Fermentace vín probíhá ve velkých starých sudech, zrání v klasických barikových sudech, kterých vinařství má ve svých sklepích zhruba 13 000 kousků. Většina sudů je z amerického dubu, ale vinařství pracuje s různým dřevem, tedy i francouzským a slavonským dubem.

Hrozny pro výrobu pochází z vlastních vinic, kterých má vinařství v okolí Hara na 170 hektarů. Co se týká odrůdového složení, není asi překvapením, že dominuje Tempranillo, které doplňují odrůdy Graciano, Garnacha nebo Mazuelo. V některých případech jde o velmi staré výsadby. Bílé odrůdy reprezentuje dvojice  Viura a Malvasia, poměrově vládně prvně jmenovaná.

Areál původního vinařství je výjimečný. Jako bonus a zajímavý kontrast pak na návštěvníky vinařství čeká moderní wineshop navržený světoznámou architektkou Zahou Hadid.

Ročník 2003 byl velmi teplý. Víno tvoří kombinace odrůd Tempranillo (70 %), Garnacha, Graciano a Mazuelo. Fermentace probíhá spontánně, vinařství prý nikdy nepoužívá umělé kvasinky. Po šesti letech zrání v sudech se víno lahvuje nefiltrované. 

Viña Tondonia Reserva 2003, R.López de Heredia, 13 %          Hodnocení: 90/100

Výraznější aromatika, s tóny sušeného ovoce, balsamicové tóny, podrost, tabák a káva. Nazrálé a komplexní na noce, s jemnými nuancemi vůní. V chuti středně plné, není to atak, který byste čekali od plnokrevné Riojy. Každopádně krásně vyvážené, s delikátním tříslem, tóny sušeného tmavého ovoce, švestek, malin, zemitosti, náznak kůže a tabáku. Potřebovalo nějakou dobu, aby se rozkročilo do plné své krásy. Dochuť je příjemná a delší. Pěkné, starosvětské pití doslova s nádechem starých časů. Víno spíše doporučuji vypít teď nebo v horizontu maximálně několika let.

1 komentář:

Uwe.filtr

10. March 2018 23:42

Jo to byl svět ještě v porádku, děvčata měla na pipinkách chlupy a víno se dělalo jako víno, ne jako v továrně na sny…

Okomentovat:

*

Loading...