Rioja jak z čítanky

Listopad, 12.11.2020 08:31

Je vždycky fajn, když dostanete do skleničky víno, které tak říkajíc okamžitě vyjeví svou tvář, je klasickým reprezentantem své oblasti, má kvalitu a nezastírá svůj původ. Přesně taková jsou i vína španělského vinařství Bodegas Ramírez de la Piscina. Čítanková Rioja, tradičního stylu, navíc vína s velmi pěkným poměrem ceny a kvality. Potěšila nejen Reserva, ale i někdy trochu podceňovaná Crianza.

IMG_20201106_162319

Vína z Riojy často prozradí výraznější tóny dřeva, místní vinaři doslova zbožňují 225 litrové barikové sudy a jejich sklepy jsou jimi často vystlány od podlahy po strop. Celkem je prý v místních vinařstvích až 1,3 milionu barikových sudů. I když dnes řada vinařů preferuje spíše francouzské dřevo, Rioja je v rámci evropského kontinentu unikátní v používání sudů z amerického dubu. Ty dávají vínům specifické nasládlé tóny. Běžná je kombinace obou typů dřeva a to je i případ vinařství Bodegas Ramírez de la Piscina.

Rioja je dnes nejvýznamnější vinařský region Španělska, který v posledních dekádách zažil celkem slušné období rozkvětu. Aktuálně vinaři pěstují révu na 65 tisících hektarech vinic, v roce 1985 si přitom museli vystačit „jen“ s 38 tisíci. Za stejnou dobu produkce vzrostla dokonce o 73 % na 300 milionů litrů vína. To, jak se za posledních 30 let stala Rioja populární dokládá i počet vinařství, která dávají vlastní produkci do lahví. Z 58 výrobců v roce 1985 jejich počet narostl na 594 v roce 2015!

Vinařství Bodegas Ramírez de la Piscina lze z tohoto pohledu považovat za klasického producenta. V San Vicente de la Sonsierra ho již v roce 1973 založil Julio Ramírez a začal lahvovat svá první vína. Vinařství se samozřejmě zaměřuje na Tempranillo, ve vinicích se pracuje se starými klony této odrůdy. Menší výsadby doplňují odrůdy Garnacha, Viura a Malvasía. V roce 2001 byla dokončena nová moderní budova vinařství, dle fotografií jen těžko přehlédnutelná z širokého okolí. Pokud v aktuálním zamračeném počasí dostanete chuť na plné hřejivé červené z Riojy, tak vína Ramírez de la Piscina nebudou špatnou volbou.

Crianza 2016, Ramírez de la Piscina, 14,5 %     Hodnocení: 88/100

Víno tvořené 100% odrůdou Tempranillo, zraje 14 měsíců v kombinaci amerických a francouzských barikových sudů, následně v láhvi. Víno je vyrobeno z ručně sbíraných hroznů odrůdy, z vinic starých nejméně 25 let. Ve skleničce se objevuje tmavá rubínová barva s fialovým okrajem a vyšší viskozita. Bohatá expresivní vůně, ve které dominují zralé peckové ovoce, připomínající borůvky, švestky, černý rybíz, ale také sladké koření, hřebíček. V chuti je víno uhlazené, plnější, bohatě ovocné. Střední kyselina, sametové třísloviny, slušná perzistence, příjemná delší dochuť. Jednoznačně příjemné překvapení, velmi pěkná Rioja, s výraznějšími tóny amerického dubu.

Orientační cena: 280 Kč (Winebar.cz)

Reserva 2015, Ramírez de la Piscina, 15 %     Hodnocení: 90/100

Opět 100% Tempranillo, starší 30leté keře. Víno zrálo 18 měsíců v kombinaci amerických a francouzských barikových sudů, následně 24 měsíců na láhvi. Ve skleničce má intenzivní rubínovou barvou a opět vysokou viskozitu, vytváří krásné slzy na vnitřní straně sklenice. Vůně je intenzivní, kombinuje zralé tmavé bobuloviny, s tóny lékořice, pepře a jemné vanilky. V chuti plné, s bohatou ovocností, tóny kávy, hřebíčku, lékořice, koncentrovanými tóny povidel. Příjemná kyselina, sofistikované třísloviny, lehce hřejivý alkohol v závěru. Chuť je koncentrovaná, energická. Pěkně integrované dřevo. Dlouhá dochuť s jemnou minerální slaností. Vyvážené, bohaté víno.

Orientační cena: 360 Kč (Winebar.cz)

IMG_20201106_162342

IMG_20201106_162834

Rioja

Okomentovat:

*

Loading...