Rieslingová královna Kamptalu Birgit Eichinger

Leden, 20.01.2021 08:11

Na poslední příspěvek týkající se vinice Bočky dnes navážeme prestižním vinohradem rakouského Kamptalu. Ried Strasser Gaisberg je špičková terasovitě obdělávaná poloha, kterou najdete nedaleko ještě slavnějšího kopce Heiligenstein. Vinice na Gaisbergu si nesmírně cení také vinařka Birgit Eichinger, jejíž suchá bílá vína patří ke špičce rakouské produkce. Na vinici Gaisberg má vysazeny odrůdy Chardonnay, Riesling a Grüner Veltliner. Všechna tři vína jsem si mohl porovnat v rámci aktuálního ročníku 2019 a potvrzuji, že je to zatraceně silná trojka! Které si mne nakonec získalo nejvíce?

IMG_20210115_151353

Modří už možná vědí, jak titulek článku napovídá, byl to úžasný, komplexní Riesling 2019, který předčil delikátní, ale lehce alkoholický Grüner Veltliner a hodně sympatické elegantní Chardonnay. Vinice Strasser Gaisberg je Erste Lage, tedy jakási rakouská Premier Cru. V Rakousku jsou v tomto ohledu trochu dále než my a systém klasifikace těch nejlepších vinic mají již funkční.

Celková plocha vinice Gaisberg je 32,7 hektarů a réva roste v nadmořské výšce 250 až 330 metrů. Vinohrady si užívají jižní a jihovýchodní orientace, zdejší podloží je velmi kamenité, půda je tvořena také břidlicemi a ve spodní části nechybí spraše. Ve vyšších partiích Gaisbergu je vysazen Riesling, na spraších pak Grüner Veltliner.

Rodinné vinařství Weingut Birgit Eichinger stojí na okraji vesnice Straß, právě pod vinicí Strasser Gaisberg. Založené bylo v roce 1992 a postupně dorostlo až do 16 hektarů vlastních vinic, na kterých je ze 70 % vysazena rakouská královská odrůda Grüner Veltliner, doplněná z 20 % Rieslingem a zbylých 10 % se zhruba stejným dílem dělí mezi Chardonnay a Roter Veltliner.

Kromě vinice Gaisberg, má Birgit vysazenu révu také na dalších prestižních vinicích jako Heiligenstein, Lamm nebo Wechselberg. Hrozny z jednotlivých poloh jsou vinifikovány separátně, aby vína maximálně odrážela odlišnosti a specifika jednotlivých poloh. Zajímavostí také je, že v produkci vinařství nenajdete žádná červená vína. Dnes vinařství Birgit Eichinger vede se svým manželem Christianem a dcerou Glorií. Polovina vín od Birgit Eichinger se vypije v Rakousku, druhá polovina míří na export a dlouhodobě jsou tato vína dostupná i na českém trhu.

Říká se, že kvalita vinařství se pozná už na „základních“ vínech, mně se hodně líbil také Strass Riesling, případně pak i cenově dostupný Ried Strasser Hasel Grüner Veltliner. Ryzlinky rýnské má Birgit Eichinger prostě úžasné.

Riesling 2019 Ried Gaisberg, Birgit Eichinger, 13 %    Hodnocení: 92/100

Světlejší zlatavá barva, ve vůni jsou bohaté tóny meruňky, bílé broskve nebo hrušky. Opravdu krásná čistá ovocná aromatika, s vysokou koncentrací. Moje velká očekávání se v chuti jednoznačně naplnila, víno je středně plné, suché, s intenzivními tóny broskve, meruňky, citrusových plodů, se špetkou příjemně herbálních podtónů. Noblesní pití, doslova definice odrůdy Ryzlink rýnský. Samozřejmě nechybí ani příjemná vyšší kyselina a mineralita v dlouho odeznívajícím závěru. Tohle víno doufám nepiji naposledy…

IMG_20210115_151223

Chardonnay 2019 Ried Gaisberg, Birgit Eichinger, 13 %    Hodnocení: 90/100

Ze tří bílých odrůd je Chardonnay asi nejméně spojeno s Rakouskem, ale tohle víno rozhodně velmi příjemně překvapilo. Zapomeňte na nabušený novosvětský styl Chardonnay, víno je velmi delikátní a precizní, zároveň komplexní. Ve skleničce světlá barva bílého zlata, ve vůni je víno intenzivní s tóny peckového ovoce, meruňky, žlutého jablka, kdoule nebo heřmánku. Vůně je svěží a příjemná. V chuti je Chardonnay středně plné, s tóny peckového ovoce, zralých citrusů nebo exotického manga. Vyšší kyselina, šťavnaté víno s vyšší mineralitou v závěru.

IMG_20210115_151242

Grüner Veltliner 2019 Ried Gaisberg, Birgit Eichinger, 13,5 %    Hodnocení: 89/100

Světlá žlutá barva, vůně je celkem nenápadná a decentní, najdete v ní svěží tóny jablka, citrónu nebo meruňky. V chuti je tenhle veltlín středně plný, uhlazený a zároveň koncentrovaný, s příjemnými ovocnými tóny, které připomínají meruňky, hrušky, pomeranče a podtóny lučních bylin a pepře. Vyšší kyselina, ale zároveň také lehce vstupující alkohol. Delší dochuť.

IMG_20210115_151304

Okomentovat:

*

Loading...