Rhônský ranger – Randall Grahm

Červen, 29.06.2011 07:32

Randall Grahm je jedním znejsvéráznějších amerických vinařů současnosti. Proslavil se tím, že odmítl dogma ohledně Chardonnay a Cabernet Sauvignon, jako nejvhodnějších odrůd pro vinice v Kalifornii a začal vysazovat odrůdy zRhôny a Itálie. Uspořádal pohřeb korkového uzávěru a jako první hlasitě začal propagovat šroubovací uzávěry i pro prémiová vína. Randall Grahm prostě dělá věci po svém.

Na Randalla Grahma jsem narazil při čtení knihy Červené, bílé, pije se všude od Natalie MacLeanové. Autorka navštívila Randallovo vinařství Bony Doon a strávilav němněkolik dní během období sklizně. Podle textu vknize muselo být pro autorku setkání stímto vinařským samorostem nezapomenutelným zážitkem.

Vůně bordelu

Randall Grahm je známý tím, že se na rozdíl od některých jiných zástupců vinařských firem nebere zbytečně vážně a vnáší do branže toliko potřebný nadhled a nadsázku. Aroma jednoho ze svých vín například popsal jako „vůni pařížského bordelu“. Své vinice prohlásil za „Zónu bez Merlotu“, protože Merlot je nudný. Vnarážce na kvalitu amerických vín pronesl:“ Předpokládám, že bychom někde vKalifornii mohli mít terroir, ale nevím kde.“ Kromě velmi vtipných bonmotů však Grahm dokáže vyrobit velmi dobré víno.Láska kvínům u Randalla Grahma vzplála vroce 1974, kdy po ukončení vysokoškolských studií začal pracovat vobchodě svínem vBeverly Hills. Mimochodem studoval filozofii a literaturu, což ostatně docela sedí kjeho intelektuálské imageJ. Jelikož se vrámci své práce dostal kochutnávání nejlepších francouzských vín, jako Cheval Blanc ročník 1964 nebo Lafite-Rothschild (1959), netrvalo dlouho a vínům zcela propadl.

Rhônský ranger

Vína ho nadchla tak, že se přihlásil na studia vinařského oboru vrámci univerzity vDavisu. Vroce 1981 po ukončení školní docházky Randall koupil vinice kousek od Santa Cruz a jeho vinařství Bonny Doon bylo na světě. Nevysadil na nich však všeobecně preferované Chardonnay a Cabernet Sauvignon, ale tradiční odrůdu zBurgundska – Pinot Noir. Ačkoliv zněj nevyrobil žádný klenot, začal následně vrámci vinařství experimentovat s dalšími tradičními jihofrancouzskými odrůdami jako Syrah, Grenache, Cinsault, Roussanne nebo Viognier. Později také vysadil na svých vinicích Ryzlink a začal sprodukcí sladkých vín. Ačkoliv nebyl jediných americkým vinařem, který vybočoval znormy ohledně pěstovaných odrůd, dostal díky své zarputilosti přezdívku Rhônský ranger.První víno, které vroce 1984 uvedl Randall na trh, se jmenovalo Le Cigare Volant (Létající doutník). Šlo o směs odrůd Grenache, Syrah, and Mourvèdre a výsledné víno bylo ve stylu slavných červených Châteauneuf-du-Pape. Pro víno vytvořil etiketu tradičního francouzského vzezření, tedy malovanou černobílou se zámkem a vinicí. Do této malebné scenérie však umístil také létající talíř, který svým paprskem kosí vinici dole pod sebou. Malinko si rýpnul do Francouzů a jejich vyhlášky schválené vrhônské oblasti v roce 1954. Ta totiž zakazuje létajícím talířům přistávat ve vinicích. Řada Le Cigare Volant je vlajkovou lodí vinařství a postupně se rozrostla o bílé víno, růžové a dezertní víno.

Když etikety prodávají

Netradiční zpracování etiket vín je ostatně typickým rysem Bonny Doon. Randall Grahm kdysi prohlásil, že vAmerice neexistuje pořádná kultura pití vína, a většina konzumentů láhve vybírá podle etikety. Vduchu této myšlenky vinařství Bonny Doon svými etiketami vždycky dokázalo vzbudit zájem a údiv. Příkladem budiž další slavné víno vinařství – Big House. Vroce 1992 Grahm koupil 150 hektarů vinic vměstečku Soledad, které bylo známé jen díky velkému nápravnému zařízení. Víno Big House je tak pravděpodobně jediným na světě, které má na etiketě zobrazenou věznici a prchajícího vězně. Netřeba dodávat, že vína se výborně prodávají, i když obchodníci víno s takovou etiketou označovali za neprodejná. Za neobvyklou se dá označit i etiketa vína Cardinal Zin. Vína Bonny Doon ovšem nezískala na popularitě jen díky svým netradičním etiketám, ale zejména díky mimořádné kvalitě. Směsky středomořských odrůd Big House (13 odrůd!) získaly desítky ocenění a vroce 2003 bylo víno dokonce oceněno časopisem Wine Entusiast jako nejlepší koupě vkategorii vín sbody 90+. Cardinal Zin se zase stal synonymem pro mimořádné víno zodrůdy Zinfandel.

Tomu říkám funus

Za úspěchem vinařství stojí Randall Grahm a jeho neuvěřitelný talent marketingově či chcete-li PRově prodat vše, co vinařství dělalo. Když například zvažoval přechod od korkových uzávěrů na šroubovací, doporučoval mu management firmy opatrný postup a důkladné testování. On se naopak rozhodl využít možnosti být první, kdo se jednoznačně vyjádří ve prospěch šroubovacích uzávěrů a kdo vytěží veškerou popularitu plynoucí ztohoto kroku. Změnil tedy způsob uzavírání všech svých vín naráz a vsouvislosti stímto krokem vroce 2002 uspořádal pohřeb na centrálním hřbitově vNew Yorku, vrámci kterého byl symbolicky pohřben „Monsieur Thierry Bouchon“ (tire-bouchon je francouzský výraz pro vývrtku). Za účasti známé britské odbornice na víno Jancis Robinson byla pohřbena rakev skorkovým tělem. Vína Big House a Cardinal Zin se stala prvními super prémiovými víny zKalifornie, která byla nabízena se šroubovacím uzávěrem. Na svém vrcholu vroce 2006 vinařství Bonny Doon prodalo více než 5 milionů lahví vína. Ve stejném roce také Randall Grahm přehodnotil svůj podnikatelský koncept a opět více upřednostnil kvalitu před kvantitou. Rozhodl se tedy prodat některé značky vín, jako například úspěšné Big House a Cardinal Zin. Produktovou řadu snížil zhruba z35 položek na 10. Zaměřil se na aplikaci biodynamických postupů při výrobě vína. Snaha se vyplatila a vroce 2007 obdržela jedna jeho vinice oficiální certifikaci pro výrobu biodynamických vín. Posedlost Rhônského rangera

po neustálém poznávání hroznů a odrůd nemá meze. Stále zkouší nové postupy, a je jedno jestli ve vinici, ve sklepě nebo v prodeji svých vín. Randall Grahm prostě dělá věci po svém. Jako důkaz stačí navštívit internetové stránky jeho vinařství Bonny Doon, stejně jako on se nepodobají žádným jiným.

Okomentovat:

*

Loading...