Jak já na ty oranžády zas až tolik nejsem, tak tahle mi sedla. Svůdná kráska, podlehl jsem. Jestli si ujíždíte na naturálních vínech, tak o vinařství COS jste pravděpodobně museli slyšet. V rámci kategorie jedna z kultovních italských značek, jeden z mála mezinárodně vyhledávaných „lovebrand“ vinařské Sicílie. Nově také dostupný v tuzemsku.
Azienda Agricola COS a já jsme se narodili ve stejný rok. Zatímco já má rodiče dva, dnes kultovní sicilské naturální vinařství zplodili pánové Giambattista Cilia, Giusto Occhipinti a Cirino Strano… ti bystřejší už možná v tuto chvíli vědí, co že reprezentuje zkratka v názvu vinařství. Dnes už vinařství vedou pouze první dva jmenovaní, ale název i tak zůstává beze změny.
Od roku 1980 se vinařství COS postupně vypracovalo na produkci až 200 000 lahví ročně a svou filozofií a kvalitou vín iniciovalo doslova vinařskou renesanci na jihovýchodě Sicílie. Cilia a Occhipinti se také významně zasadili o to, že místní vína Cerasuolo di Vittoria získala v roce 2005 prestižní označení DOCG.
Nejprve to zkoušeli s barikovými sudy. Byli jedni z prvních, kdo v 80. letech začali na Sicílii používat 225 litrových dubových sudů pro zrání vín, po roce 2000 ovšem přechází na velké, méně výrazné sudy a hlavně místo nerezu začínají sázet na beton. Spolu s Frankem Cornelissem byli sicilskými průkopníky v používání amfor. Aktuálně jich vinařství vlastní na 150, což je unikátní i daleko za hranicemi středomořského ostrova.
Ve vinicích vinařství COS se nepoužívají žádné chemikálie, naopak biodynamické postupy a preparáty, vína neprochází filtrací ani čiřením, jsou minimálně sířena. Vlajková loď vinařství COS, víno Pithos Rosso, se v krátké době stalo jedním z nejvyhledávanějších italských vín v zahraničí. V tomto případě jde o víno 100% z amfor. Tento postup ovšem apelační pravidla neumožňují, takže Pithos paradoxně nemůže být lahvován jako Cerasuolo di Vittoria DOCG.
Na 36 hektarech vinic má vinařství vysazeny odrůdy Nero d’Avola, Frappato, Insolia, Grecanico, Cabernet Sauvignon a Merlot. K červeným z COSu se dostaneme ještě v některém z příštích příspěvků, ale dnes to bude, jak jsem avizoval, na oranžovou nótu. Víno Ramí, to je hodně povedená kombinace lokálních odrůd Insolia a Grecanico, spontánně fermentované na slupkách.
Ramí 2016, COS, 12 % Hodnocení: 90/100
Barva vína je zlatavě oranžového odstínu, ve vůni se objevuje paleta tónů, od zralých citrusů, pomerančové kůry, broskve, středomořských bylinek a květového medu. V ústech je krásně sladěné, plnější a slušně dlouhé. Čekejte tóny peckového ovoce, heřmánku, zeleného čaje nebo jemnou medovost. Příjemná kyselina a skutečně lahodný a lehce minerální závěr, Vrstevnaté, zábavné a sakra dobré. Přiznám se, že to nebyla láska na první pohled, holka, za kterou byste se otočili na ulici, ale užíval jsem si její přítomnost postupem času víc a víc. Na konci mi bylo líto, že se musíme rozloučit a že v lednici není ještě jedna láhev…